Gyvenimas

2021.09.14 21:52

Virtuvės šefas, paragavęs parduotuvinių kepenėlių paštetų: pasirodo, žmogus gali valgyti ir atliekas

LRT TELEVIZIJOS laida „Klauskite daktaro“, LRT.lt2021.09.14 21:52

Kepenėlių paštetas už 20 euro centų – maišelis prekybos centre kainuoja tiek pat, tad kokį maistą už tokią kainą vartotojams siūlo pašteto gamintojas? „Pasirodo, žmogus gali valgyti viską. Atliekas taip pat“, – LRT TELEVIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“ žodžių į vatą nevynioja restoranų šefas Liutauras Čeprackas.

Jei perkate kepenėlių paštetą parduotuvėje, o jo kaina – mažesnė už kačių maistą, turite žinote, ką dedate į burną. Jaučio riebalai, kiaulės oda, manų kruopos ir įvairiausi skoniniai ingredientai – sudedamąsias dalis vardija virtuvės šefas.

Laidos „Klauskite daktaro“ komanda aiškinosi, kokių kepenėlių paštetų siūlo gamintojai, ar juose yra kepenėlių ir ar brangesnis paštetas tikrai geresnis?

„Labai blogas paštetas. Nenorėčiau pirkti, nenorėčiau valgyti. Jaučiasi labai daug odelių, įvairių emulsiklių, priedų, želatinuojančių medžiagų“, – paragavusi vieno iš paštetų komentuoja Kauno kolegijos maisto technologė Žydronė Žarskienė.

Restoranų šefas įvertino parduotuvėse įsigytus kepenėlių paštetus: žmogus gali valgyti ir atliekas

Parduotuvėse buvo įsigyta įvairių rūšių ir kainų pašteto. Etiketės viliojo užrašais: ančių, žąsų, kalakutų kepenėlių paštetas. Skamba patraukliai, juolab kad kepenėlės – vertingas maisto produktas. Jos turi daug naudingų mūsų organizmui medžiagų, mat kepenyse gausu geležies, folio rūgšties, baltymų, vitaminų ir t. t.

„Turbūt dietologai turi omenyje kepenis, bet ne kiaulių, vištų, kalakutų odas, ne jautienos riebalus su kiaulienos riebalais“, – sako L. Čeprackas.

Namuose gamintas kepenėlių paštetas iš kepenėlių, sviesto, svogūnų, druskos ir pipirų – štai toks tepinys, o ne pašteto vardo nevertas gaminys iš neaišku ko yra vertingas. Maisto technologė pažymi, kad tikrasis kepenėlių paštetas iš tiesų yra delikatesas, kurį senais laikais ypač mėgdavo aukštuomenės nariai.

Su vienu geriausių Lietuvos virtuvės šefų L. Čepracku ir maisto technologe Ž. Žarskiene patyrinėtos paštetų sudėtys ir skonio savybės. Pigiausio įsigyto kepenėlių pašteto 140 gramų atsiėjo vos 20 centų. Klausimas – kokia tokio pašteto savikaina?

„Skamba įdomiai dėl tos priežasties, kad reikia suvokti, jog iš to pašteto uždirba parduotuvė, valstybė gauna PVM, uždirba vežėjas... Labai norėčiau suprasti, kokia yra produktinė savikaina. Turbūt ne daugiau kaip 10–15 centų už kilogramą. Kitaip sakant, tai yra stebuklingas paštetas, pagamintas iš kažko, kas nekainuoja nieko“, – mintimis dalijasi virtuvės šefas.

Vos įsidėjęs šio pašteto į burną L. Čeprackas skubėjo jį išspjauti. „Jei primokėtų 20 centų, aš jo nevalgyčiau“, – verdiktą taria jis.

Iš ko pagamintas paštetas, už kurio kainą nusipirksite viso labo dvi degtukų dėžutes? Jautienos riebalai, kiaulių kepenys, kiaulių odelės, svogūnai, manų kruopos, nitritinė druska, dekstrozė, daugybė aromatų ekstraktų, askorbo rūgštis, mononatrio glutamatas – tokia pigiausio įsigyto pašteto sudėtis.

„Jautienos riebalus daugiau kainuoja utilizuoti. Ar daug pažįstate žmonių, kurie mėgaujasi kiaulių kepenimis, sako: mm, šįvakar valgysime kiaulių odeles. Svogūnai iš išvardytų ingredientų turbūt brangiausi. Manų kruopos – juk reikia įdėti dar kažko, kas daug nekainuoja“, – šypsosi žinovas.

Kaip neįtikėtinai pigų kepenėlių paštetą įvertino maisto technologė? „Pagal visą struktūrą tai labiau primintų prastos kokybės dešrą. Kepenų skonį jaučiu, bet tai netikrų kepenų skonis. Yra aromatų, kurie suaktyvina kepenų skonį. Čia kepenų galbūt yra kokie 15 proc. daugiausiai“, – kalba Ž. Žarskienė.

Ant trigubai brangesnio kepenų pašteto etiketės šviečia užrašas – „Vaikiškas“. Ką iš tiesų valgo vaikas – sveikas kepenėles ar nieko vertas kiaulių ir vištų odeles?

„Kiaulienos lašiniai, jautienos riebalai, kiaulių odelės, svogūnai, druska, dekstrozė ir visi kiti priedai, emulsikliai. Pagal sudėtį tai nelabai kuo skiriasi“, – teigia maisto technologė.

Ant eksperimento stalo – žąsų kepenėlių paštetas. „Bet jis nevalgomas“, – priduria L. Čeprackas. Anot jo, šis paštetas – lygiai toks pats „šlykščiai neskanus“ kaip pirmasis.

„Šypseną iš karto sukelia sudedamosios dalys. Didžiausia dalis žąsų paštete – kiaulienos riebalai. Tada kiaulienos sultinys, 15 proc. žąsų kepenėlių, kiaulių kepenys, dar įdėta 10 proc. žąsų riebalų. Iš viso šitame paštete žąsienos turime 25 proc.“, – komentuoja Ž. Žarskienė.

Gamintojui užtenka įvairias mėsos liekanas sumaišyti su 10 proc. žąsų kepenėlių ir užrašas skelbia, jog tai – žąsų kepenėlių paštetas. O gal vertintojus maloniai nustebino ančių kepenėlių paštetas už 2 eurus?

„Ančių kepenėlės sudaro 29 proc., tai yra gerai. Aišku, pridėta kiaulienos kepenėlių (16 proc.). Ir vėl: vanduo, kiaulienos taukai, vištų odelės, kiaulių odelės... Tai nėra stebuklas – tai dedama į visus paštetus“, – apibendrina maisto technologė.

Šefas sako, kad norint pasigaminti kepenėlių pašteto namuose nereikia turėti ypatingų gaminimo įgūdžių. Šiek tiek patroškinkite sviestą, kepenėles, svogūnus, o vėliau visa tai sumalkite. Įdėkite druskos, prieskonių pagal skonį ir viskas – gardus paštetas paruoštas.

„Užšaldykite ir užpilkite ant viršaus lydyto sviesto tam, kad nesioksiduotų. Turbūt nėra paprastesnio dalyko pasigaminti, bet tam reikia turėti normalų maišytuvą“, – teigia L. Čeprackas.

Jeigu norite mėgautis tikru, skaniu ir vertingu kepenėlių paštetu, gaminkitės patys. Jeigu leidžia piniginė, valgykite restoranų šefų pagamintą paštetą, na o jeigu sumokėsite dar daugiau, paragausite riebiųjų ančių kepenėlių pašteto. Vargu ar tada kada nors grįšite prie vos keletą centų kainuojančio pašteto iš atliekų ir skonio stipriklių.

Plačiau – vasario 18 d. laidos „Klauskite daktaro“ įraše.

Parengė Indrė Motuzienė.

Restoranų šefas įvertino parduotuvėse įsigytus kepenėlių paštetus: žmogus gali valgyti ir atliekas
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.