Gyvenimas

2021.09.14 14:32

Į gatves sugrįžta mokinukai: 5 psichoterapeutės patarimai, kaip su jais kalbėti apie saugų eismą

LRT.lt2021.09.14 14:32

Pernai per pirmuosius dvejus mokslo metų mėnesius Lietuvoje kelių eismo įvykių metu buvo sužalota daugiau nei 120 vaikų. „Lietuvos draudimas“ pranešime žiniasklaidai psichologė-psichoterapeutė ragina kalbėtis su vaikais nuo pat pirmųjų rudens dienų ir atskleidžia tinkamiausius būdus, kaip tai daryti bei pabrėžia, kad svarbus ne tik tėvų, bet ir visuomenės indėlis.

Prasidėjus naujiems mokslo metams, svarbu prisiminti ir tai, jog pastaraisiais metais didesnę laiko dalį vaikai mokėsi nuotoliniu būdu ir po vasaros gali būti labiau išsiblaškę nei įprastai. Kita vertus, ir suaugę žmonės, vairuotojai, po vasaros labiau atsipalaidavę, todėl sugrįžti į įprastą darbinį ritmą visiems gali būti sudėtinga.

Būtina rodyti tinkamą pavyzdį

Psichologė-psichoterapeutė Svetlana Misevičienė atkreipia dėmesį, jog vaikai mokosi iš pačių tėvų ir visuomenės elgesio, todėl būtina rodyti tinkamą pavyzdį. „Jau nuo pat kūdikystės vaikams turėtume rodyti tinkamą elgesio modelį, nes taip jie mokosi kur kas lengviau ir greičiau. Ne išimtis ir kelių eismo taisyklės – pirmiausia patys tėveliai nuolat turėtų galvoti, kaip elgiasi prie perėjos, degant raudonam ar geltonam šviesoforo signalui ar vairuodami automobilį. Matydami, kaip galima ar negalima elgtis, vaikai greičiau įsimins, kas yra svarbu.

Taip pat labai svarbi yra aplinka, žmonės, esantys šalia, stovintys prie kelio kartu su vaikais. Tai, kad visuomenė būtų socialiai atsakinga ir savo pavyzdžiu rodytų tinkamą elgesį gatvėje, primintų vaikams saugumo taisykles, yra itin svarbu“, – sako psichologė-psichoterapeutė S. Misevičienė.

5 patarimai, kaip kalbėti, kad vaikai suprastų

Anot psichologės-psichoterapeutės, kalbant apie vaikų mokymą, siekiant jiems perduoti norimą žinią, būtina žinoti keletą svarbų dalykų.

Visų pirma, negąsdinkite ir nesistenkite įbauginti vaiko. Verčiau jau skatinkite ir pagirkite jo savarankiškai atliktus teisingus veiksmus, pastebėkite juos ir aptarkite. Pavyzdžiui, jei vaikas sustojo ir apsidairė prieš išbėgdamas į gatvę – atkreipkite jo dėmesį į tai, kas nutiko gero.

Imituokite įvairias situacijas. Žaisdami su mašinėlėmis ar kitomis figūrėlėmis, galite sukurti įvairiausių situacijų. Taigi būkite kantrūs ir išradingi – kartais panaudokite žaidimus kalbėdami apie svarbius dalykus.

Naudokite vaizdinę ir garsinę medžiagą. Raskite internete trumpus filmukus apie saugų eismą ir žiūrėkite kartu su vaikais. Vaizdinė ir garsinė medžiaga yra lengviau įsimenama. Medžiagą svarbu parinkti pagal vaiko amžių, kad tai nebūtų, pavyzdžiui, per žiaurus turinys vaikams.

Gatvėje nevenkite kalbėti apie blogus pavyzdžius. Stebėkite su vaikais, kas vyksta gatvėje ir parodykite, paaiškinkite, kas buvo ne taip bei kodėl. Taip mažieji kelių eismo dalyviai įsimins lengviau, kaip vertėtų elgtis ir koks elgesys nėra tinkamas ar gali kelti pavojų.

Kalbėkite vaikams suprantama kalba. Atitinkamai pagal vaiko amžių, parinkite jam suprantamus žodžius, pavyzdžius, kalbėkite trumpais sakiniais nuolat klausiant, ar suprato ir ką suprato.

Kaip teigia psichologė-psichoterapeutė, saugaus eismo taisyklės turėtų tapti gyvenimo kasdienybės dalimi, tokia pati kaip dantų valymas ar rankų plovimas. Būkite kantrūs ir duokite laiko vaikui įgusti atlikti veiksmus teisingai, jiems net nesusimąstant.

„Jau vasarą bendradarbiavome su vaikų vasaros stovyklomis ir klausėme pačių vaikų, kas jiems yra saugumas. Sulaukėme įvairiausių atsakymų, kurie tik parodo, jog vaikai žiūri atsakingai ir yra įsiminę nemažai taisyklių. Šiemet pasirinkome tokią formą, nes tikime, kad vaikų lūpomis ištarti žodžiai yra galingiausias kvietimas visuomenei atkreipti dėmesį į saugumą keliuose“, – sako „Lietuvos draudimo“ atstovė Aurelija Kazlauskienė.

Vaikai – socialiai atsakingi piliečiai

Kaip teigia S. Misevičienė, kadangi mokymasis vyksta kartojimo būdu, labai svarbu, kad vaikas matytų teigiamus pavyzdžius, girdėtų atsakymus į savo klausimus.

„Vaikai lengviau susidėlioja žinias apie taisykles visuomenėje ir savo elgesį viešoje erdvėje, jei mato ne tik tėvų, bet ir kitų aplinkinių suaugusių elgesį. Todėl visuomenei svarbu susitelkti ir visiems kartu prisidėti prie vaikų ugdymo. Šaunu, kai ne tik tėvai, bet ir švietimo darbuotojai, valstybė ir verslas susijungia bei kartu augina vaikus kaip socialiai atsakingus piliečius. Tikslai lengviau pasiekiami, kai panašios vertybės diegiamos mūsų visų kartu“, -– teigia psichologė-psichoterapeutė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.