Gyvenimas

2021.09.08 15:06

Juodkrantėje įsikurs naujas Kuršių nerijos nacionalinio parko lankytojų centras

LRT.lt2021.09.08 15:06

Naujasis Kuršių nerijos nacionalinio parko lankytojų centras įsikurs Juodkrantėje, buvusios pradinės mokyklos, kuri buvo uždaryta prieš ketvertą metų, patalpose. Rugsėjo pradžioje jau prasidėjo pastato rekonstravimo darbai. Čia įsikurs nacionalinio parko ekspozicija, kuri vadinsis „Sukurta, smėlio, vėjo ir vandens“, bus įrengta konferencijų ir parodų salės, rašoma Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos pranešime žiniasklaidai.

Kuriant pastato architektūrą buvo vadovaujamasi Juodkrantės istoriniu palikimu ir ieškoma sąsajų su 20 a. pradžios vilomis, tad pastatas turėtų puikiai derėti Juodkrantės architektūrinėje erdvėje. Projekto autoriai – UAB „JAS“, rangovai UAB „Pamario restauratorius“. Pastato viduje įsikursiantis lankytojų centras pristatys Kuršių nerijos gamtinį ir kultūrinį paveldą, žvejų tradicijas, gintaro kasybos istoriją, bus demonstruojami filmai, vyks edukacijos moksleiviams, paskaitos su gamtininkais.

Pasak Kuršių nerijos nacionalinio parko direktorės Aušros Feser, buvęs mokyklos pastatas rekonstruojamas, o ne griaunamas. Statybos darbai turėtų tęstis apie 20 mėnesių. Padidinama pastato energetinė klasė (yra C, numatyta A+), naudojamas geoterminis šildymas. Lankytojų centras bus pritaikytas žmonėms su negalia. Naujame lankytojų centre veiklos vyks ištisus metus: vasaros sezono metu daugiau dėmesio skiriama lankytojams, ne sezono metu – bendroms veikloms su bendruomene, konferencijoms, projektams.

A. Feser įsitikinusi, kad Kuršių nerijos nacionalinio parko lankytojų centras bus ne tik informacijos šaltinis apie išskirtines nacionalinio parko gamtos ir kultūros vertybes, bet ir svarbi vietos bendruomenę jungianti vieta Juodkrantėje.

Pasak Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos prie AM direktoriaus Alberto Stanislovaičio, beveik visi Lietuvos nacionaliniai ir regioniniai parkai turi lankytojų centrus, kuriuose sudarytos galimybės pažinti saugomą teritoriją ir paskui keliauti į gamtą. Džiugu, kad lankytojų centrą turės ir Kuršių nerijos nacionalinis parkas – saugoma teritorija, įtraukta į UNESCO pasaulinio kultūros paveldo sąrašą.

Saugomų teritorijų lankytojų centruose įkurtos įdomios ir interaktyvios (informacija pateikiam vaizdu, garsu, lytėjimu) teminės ekspozicijos. Jose pateikta daug informacijos apie gamtos vertybes, saugomas rūšis, kraštovaizdžio kompleksus. Gamtos garsai, saugomų teritorijų maketai, geologiniai pjūviai, filmukai, animuota informacija, netradiciniai žaidimai – visa tai padeda lankytojui suvokti, kas saugoma ir kodėl reikia saugoti.

Lietuvoje yra 5 nacionaliniai ir 30 regioninių parkų, saugomos teritorijos užima apie 17,5 proc. visos mūsų krašto.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt