Gyvenimas

2021.08.26 07:34

Klausiate – atsakome. Kas sugalvoja naujus gatvių pavadinimus ir kokia gatvė Lietuvoje dažniausia?

Roberta Šukauskaitė, LRT.lt2021.08.26 07:34

Eidami pasivaikščioti ar važiuodami automobiliu skaitome gatvių pavadinimus: vieni jų istoriškai svarbūs, menantys įvykius ar asmenybes, kiti sutampa su kasdienių objektų pavadinimais. Įdomu, kad kai kurių gatvių, pavyzdžiui, Liepų, visoje Lietuvoje yra virš 900. Kas sugalvoja gatvių pavadinimus ir kaip jie suteikiami, atsako Kauno savivaldybės Miesto planavimo ir architektūros skyriaus specialistė Edita Daujotienė.

Dažniausiai Lietuvoje gatvių pavadinimai yra susiję su gamta. Populiariausias gatvės pavadinimas – Liepų, antroje vietoje puikuojasi Miško gatvė – Lietuvoje yra 670 tokių gatvių, trečioje vietoje – 600 Beržų gatvių, o ketvirtoje ir penktoje vietoje yra Sodų ir Mokyklos gatvės, jų mūsų šalyje yra maždaug po 500 – skelbiama Vilniaus kataloge.

Naujų gatvių pavadinimų suteikimas

Gatvei pavadinimas parenkamas neatsitiktinai, dažnai jis gali būti susijęs su toje gatvėje ar netoliese esančiu arba buvusiu statiniu ar kitu objektu, skelbia Valstybinė lietuvių kalbos komisija (VLKK).

Anot miesto planavimo ir architektūros specialistės E. Daujotienės, nauji gatvių pavadinimai suteikiami pagal patvirtintą teritorijų planavimo dokumentą, kuriame gatvė yra suprojektuota. Pavadinimas gali būti skiriamas ir atsižvelgiant į piliečio prašymą, pavyzdžiui, suteikti gatvei žinomo asmens vardo pavadinimą jo atminimui įamžinti.

Mažų gyvenviečių gatvių pavadinimų suteikimo tvarka

Nedidelių gyvenviečių gatvelėms nėra suteikiami atskiri gatvių pavadinimai, tokią tvarką skelbia Kauno miesto savivaldybė.

Gatvių pavadinimų rūšys

Lietuvoje gatvių pavadinimų yra pačių įvairiausių, tačiau juos galima suskirstyti pagal tam tikras temines kategorijas. VLKK skelbia, kad gatvių pavadinimuose minimi:

• gamtos objektų pavadinimai, pavyzdžiui: Lietaus g., Saulės g., Upės g.;

• objektai, statiniai, pavyzdžiui: Dvaro g., Mokyklos g., Bažnyčios g.;

• augalų, gyvūnų, asmenų pavadinimai, pavyzdžiui: Rūtų g., Varnų g., Bernardinų g.;

• dievybių, mitologinių būtybių pavadinimai, pavyzdžiui: Šventosios Dvasios g., Perkūno g., Žemynos g.;

• apibūdinamosios reikšmės žodžiai – būdvardžiai, pavyzdžiui: Tylioji al., Žemutinė g., Lenktoji g. Būdvardžiais gatvių pavadinimuose reiškiamas ir papildomas vardo požymis, pavyzdžiui: Uosto g. ir Naujoji Uosto g., Smiltelės g. ir Senoji Smiltelės g.;

• vietovardžiai, pavyzdžiui: Kauno g., Danės g., Rąžės g. Rekomenduojami gatvių pavadinimai su krašto vietovardžiais, ypač nykstančiais ar išnykusiais. Pagrindinė kaimiškosios vietovės gatvė gali būti pavadinta tos vietovės vardu, pvz., Paskynų g. (Paskynų kaime);

• asmenvardžiai – garsių, kraštui ir Lietuvai nusipelniusių žmonių vardai ir pavardės, slapyvardžiai, pavyzdžiui: Barboros Radvilaitės g., Jono Basanavičiaus g., Vinco Mykolaičio-Putino g.;

• istorinių, kultūrinių vietų, įvykių (datų), objektų pavadinimai, pavyzdžiui: Žalgirio g., Vasario 16-osios pr., 9-ojo Forto g.

Rekomenduojami trumpi, neutralūs gatvių pavadinimai, nerekomenduojama gatvės vardo sieti su dažnai trumpalaikiais simboliniais įstaigų, įmonių ar panašiais pavadinimais, skelbia VLKK.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt