Gyvenimas

2021.08.11 10:22

Šokiruojančiu vaizdo klipu ragina rūpintis saugumu prie vandens: savaime vaikai neišmoks plaukti

LRT.lt2021.08.11 10:22

Vien praėjusiais metais mūsų šalyje neatsargus elgesys vandenyje pasiglemžė 159 žmonių gyvybes, tai yra keturis kartus daugiau negu Europos Sąjungos vidurkis. Per pastaruosius penkerius metus paskendo net 37 vaikai, 35 vaikų gyvybes pavyko išgelbėti. Statistika verčia apie problemą – plaukimo įgūdžių trūkumą ir lemtingas jo pasekmes – kalbėti griežčiau ir atviriau nei iki šiol, rašoma Lietuvos plaukimo federacijos pranešime žiniasklaidai.

Lietuvos plaukimo federacijos (LPF) specialistų nuomone, daugeliu nelaime pasibaigusių atvejų, skendę vaikai galėjo išsigelbėti, jei tik būtų mokėję plūduriuoti ar nuplaukti kelis metrus.

„Atostogų sezonas poilsiautojus gena prie vandens telkinių, o šaltuoju metų laikotarpiu – į baseinus uždarose erdvėse. Tad gelbėtojai visada dirba su dideliu nerimu – eidami maudytis žmonės pamiršta, jog vanduo yra ne tik pramogų šaltinis, jis gali sukelti pavojų tiems, kas nesaugo savęs ar artimųjų. Skaudžiausia, jog pervertinę savo jėgas ar numoję ranka į gelbėtojų nurodymus, skęsta ir žūsta ne tik suaugusieji, bet ir vaikai.

Naujuoju klipu, kuris gali pasirodyti net kiek per drąsus, o gal ir šokiruojantis, norime atkreipti dėmesį į skaudžią problemą – plaukimo įgūdžių trūkumą – ir paskatinti tėvus mokyti savo vaikus plaukti. Kiekvieno tėvo pareiga ir atsakomybė pasirūpinti, kad jo vaikas mokėtų saugiai elgtis vandenyje, prireikus galėtų panaudoti turimus plaukimo įgūdžius“, – sako Ignas Vaičaitis, Lietuvos plaukimo federacijos projektų vadovas.

Jam antrina ir Kauno apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos 5-os komandos viršininkas Mindaugas Belickas. Pasak jo, yra būtina vaikus išmokyti ne tik taisyklingai plaukti, bet ir taisyklingai kvėpuoti, nardyti, plūduriuoti ant nugaros.

„Turime siekti, kad vaikai išmoktų taisyklingai plaukti nepavargus ilgą atstumą, nardyti, ilsėtis įkvėpus oro plūduriuojant vandenyje ant nugaros ar plaukiant nugara. Kauno priešgaisrinės gelbėjimo valdybos statistika rodo, kad daug žmonių nuskęsta ramiame vandenyje – tvenkiniuose, kūdrose, ežeruose, visai arti kranto, nes papuola į duobes ar paplaukę nuo kranto 10–40 metrų pavargsta ir paskęsta. Taip pat dalis žmonių paskęsta netikėtai įkritę į vandenį“, – ugniagesių gelbėtojų patirtimi dalinasi M. Belickas.

Jau daugelį metų LPF įgyvendina projektą „Mokėk plaukti ir saugiai elgtis vandenyje“ skirtą išmokyti antrų klasių moksleivius plaukti. Jo dėka per aštuonis projekto gyvavimo metus plaukti išmoko beveik penkiasdešimt tūkstančių vaikų.

„Sertifikuotos mokymo plaukti programos yra itin svarbios, nes jos leidžia vaikams pamažu priprasti prie vandens, išmoko taisyklingai kvėpuoti, plūduriuoti. Kai suformuojami stipresni plaukimo įgūdžiai, pradedame mokyti vaikus plaukti – iš pradžių su pagalbinėmis priemonėmis, o vėliau ir be jų. Užsiėmimų metu vaikai taip pat mokomi saugaus elgesio taisyklių vandenyje ir prie vandens, supažindinami su pradiniais gelbėjimo veiksmais“, – pasakoja mokymo plaukti projekto vadovė Milda Šeibokaitė.

Naująja socialine kampanija LPF siekia sumažinti skendimų skaičių Lietuvoje bei užauginti atsakingą kartą, kuri moka plaukti ir saugiai elgiasi vandenyje. Daugiau apie skendimų prevenciją galima sužinoti specialiai projektui sukurtame tinklalapyje neskesk.lt.

Ruošiantis kampanijai, dėl leidimo skleisti žinutę tokiu drąsiu būdu LPF konsultavosi su Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus įstaigos, Lietuvos radijo ir televizijos komisijos bei Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnybų atstovais bei gavo jų pritarimą šį video klipą transliuoti viešai.

Klipą galite pamatyti čia:

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt