Gyvenimas

2021.08.10 17:16

Nuo gaisrų Graikijoje kenčia migruojantys gandrai – dėl ugnies ir dūmų debesų praranda orientaciją

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.08.10 17:16

Gamtosaugininkai įspėja apie Graikijoje siaučiančių gaisrų padarinius migruojantiems paukščiams. Praneša, kad į Afriką keliaujantys gandrai dėl ugnies ir didelių dūmų debesų praranda orientaciją ir atsitrenkia į aukštus pastatus ar elektros linijas.

„Paukščiai netekę orientacijos trenkiasi į elektros linijas ir yra nukratomi. Priglaudėme labai daug gandrų. Pirmą kartą matome tiek daug sužalotų ir žuvusių paukščių. Atėnuose panaši tragedija buvo prieš dvylika metų. Žmonės negyvus gandrus randa tiesiog savo kiemuose“, – sako organizacijos „Anima“ prezidentė Maria Ganoti.

Žinios. Galimybių paso galiojimo laikas ilginimas iki 2 mėnesių

Kiekvienais metais gandrai iš centrinės Europos bei Šiaurinės Graikijos keliauja per Atikos regioną ir susirenka Sunijuje – maždaug už 70 km į pietryčius nuo sostinės Atėnų. Čia jie laukia palankaus vėjo ir ilgos kelionės į Afriką.

„Deja, šiais metais gandrai skrenda šalyje siaučiant gaisrams. Tris dienas gauname pranešimų apie gandrų būrius, susirinkusius labai neįprastose vietose, tiesiog ant pastatų stogų“, – teigia M. Ganoti.

Specialistai tikisi, kad orientaciją dėl ugnies praradusiems gandrams susigaudyti padės kiti, iš Europos dar tik skrendantys paukščiai. Todėl šiuo metu gydomus gandrus norima paleisti ten, kur ir jie galėtų prisijungti prie kitų būrių ir saugiai pasiekti Afriką. Visgi specialistai teigia, kad dalis jų žiemoti gali likti ir Graikijoje.

Tačiau paukščiai – tik nedidelė dalis nuo Graikijoje siaučiančių gaisrų nukentėjusių gyvūnų. Nudegė ar prisikvėpavo dūmų ir laukiniai, ir naminiai gyvūnai. Dalis jų gydomi ir prižiūrimi gamtos apsaugos asociacijos, tačiau ne visų ateitis šviesi.

„Kai kurie pas mus esantys gyvūnai neišgyvens. Pavyzdžiui vėžliai. Jei jie prisikvėpavo per daug dūmų ir dėl to apdegė vidiniai organai, jie nebus pajėgūs maitintis ir tiesiog mirs. Nieko dėl to negalime padaryti“, – teigia M. Ganoti.

Beveik savaitę trunkantys gaisrai aplink Atėnus ir kitur Graikijoje pasiglemžė maždaug aštuonis tūkstančius hektarų miškų. Pirmadienį pranešta, kad gaisrai Atikoje suvaldyti, tačiau kitose vietose, kaip Evijos saloje, ugniagesiai tebekovoja su ugnimi.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt