Gyvenimas

2021.08.10 11:26

50 kartą kraujo donoru tapsiantis Senelis Kalėda: jeigu ne donorų kraujas, neturėčiau kai kurių žmonių

LRT.lt2021.08.10 11:26

Gal apie kalėdines dovanas kalbėti kiek anksti, tačiau tokio tipo dovanų neužmiršti ragina Nacionalinis kraujo centras, kuris dėl tam tikrų grupių kraujo trūkumo šią vasarą, skatina kuo skubiau atvykti padovanoti kraujo rašoma įstaigos pranešime žiniasklaidai. Tiesa, donuojantiems numatytą skaičių kartų, valstybė skiria paskatinimą – papildomą, 116 eurų, antro laipsnio kasmėnesinę pensiją sulaukus pensinio amžiaus.

Tų, kurie sutinka kraujo dovanoti ne po vieną ir ne po du kartus, Lietuvoje nėra labai daug. Sveikatos apsaugos ministerijos duomenimis (SAM), šiuo metu Garbės donoro vardas yra suteiktas 757 asmenims, Nusipelniusio donoro vardas – 1433, o Donorystės žymūno vardas – 3128 asmenims.

Donorystės žymūno vardą gauna donoras, kuris nemokamai aukojo kraujo ar kraujo plazmos daugiau nei 20 kartų, Nusipelniusio donoro pažymėjimą – 30 kartų, o Garbės donoro vardą gauna tie, kurie neatlygintinai donavo kraujo ar kraujo komponentų daugiau nei 40 kartų.

Štai šokėjas ir aktorius Petras Lisauskas, dar žinomas kaip Senelis Kalėda, šį rudenį kraujo aukos jau penkiasdešimtą kartą. Vyras neslepia, jog gavus Garbės donoro vardą, guodžia mintis, jog valstybė už tai garantuoja priedą ateityje – 116 eurų pensiją, tačiau tai nebuvo pagrindinis tikslas ir akstinas duoti daugiau kraujo.

„Pamenu, kai buvo kažkuris iš nioliktų kartų, turėjau norą pasiekti dvidešimtą kraujo davimą. Žinoma, po to pasitaikė įvairių laikotarpių – buvo kartų, kai duodi rečiau, dabar gal šiek tiek dažniau. Taip atsirado nauja riba – 40 kartų, ir supratau, kad šis reikalas man nėra paskutinėje vietoje“, – prisipažįsta P. Lisauskas.

Pradėjo be tikslo

Paklaustas, kas paskatino tapti kraujo donoru, aktorius teigė, jog pirmą kartą jį kartu nusivedė jau dabar a.a. kolega Donatas Pauliukonis: „Nors jis buvo metais vyresnis, mes labai susibendravome. Kai pirmą kartą ėjau aukoti kraujo, jis jau buvo davęs 5-6 kartus. Tada į tai žiūrėjau kaip į pramogą“.

Tiesa, dabar ši „pramoga“ P. Lisauskui turi visai kitokią reikšmę: „Tėčiui ir vėliau kituose artimų giminių ratuose buvo įvairių atvejų, kai teko perpilti kraują. Ir jeigu ne donorų kraujas, aš neturėčiau kai kurių žmonių savo rate, – prisipažįsta aktorius, – kai tai suvoki, tai pasidaro labai prasminga“.

Senelis Kalėda – ne vien kurjeris

Jau dešimt metų seneliaujantis P. Lisauskas teigia, jog kraujo donorystė padeda įprasminti ir kitą veiklą: „Kadangi aš kaip Petras tame prasmę matau, tai į Senelio Kalėdos lūpas labai lengva įdėti – kad tai yra tikriausia dovana, kurią gali padovanoti. Ne tik svetimam žmogui, bet sąlyginai ir artimam – tai yra netiesioginė investicija, kad kraujo visuomet būtų centruose“.

Aktorius prisipažįsta, jog tiek dalindamasis tuo socialiniuose tinkluose, tiek viešai komunikuodamas, tiek prisidėdamas prie įvairių akcijų, neša vieną žinią: „Norėčiau, kad žmonės daugiau apie tokias dovanas galvotų, ką jie patys gali padaryti ir padovanoti, o ne nupirkti. Kraujo davimas gali būti labai prasminga dovana.“

Dovanos mainais į dovanas

Nacionalinio kraujo centro teigimu, turintieji visus tris (Lietuvos donorystės žymūno, Nusipelniusio donoro ir Garbės donoro) pažymėjimus ir aktyviai prisidėję prie neatlygintinos kraujo donorystės veiklos donorai turi teisę pretenduoti į antrojo laipsnio valstybinę pensiją, kurios dydis – 116 Eur.

Taip pat garbės donorai yra kviečiami į tradicija tapusius Garbės kraujo donorų apdovanojimus, tačiau aktorius P. Lisauskas prasitaria: „Nežinau, ar reikalingi tokie pompastiški renginiai. Aš tiesiog galbūt esu ne to kirpimo žmogus, kad man reikėtų didelio koncerto ar plojimų“.

Ir nors gavus Garbės donoro ženkliuką aktoriaus ir šokėjo gyvenimas nepasikeitė, tačiau „smagu parodyti ženkliuką, diplomą, apie tai komunikuoti. Kad senelis, ne tik atneša dovanas kaip kurjeris, bet ir pats dovanoja“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt