Gyvenimas

2021.08.09 15:07

Dešimtis kolekcinių pomidorų veislių auginančios alytiškės svajonė – užauginti pomidorą galiūną

Alytausnaujienos.lt2021.08.09 15:07

Sakoma, kad be meilės ir priežiūros gero derliaus neužauginsi. Alytiškės Sandros Šimkevičės rankų rūpesčio gauna kelių dešimčių veislių pomidorai. Jau gerą dešimtmetį savo sode ji augina ne bet kokius, o kolekcinius pomidorus. Atsakingai veisles besirenkanti moteris pirmiausia įvertina skonio savybes. Darbas sode Sandrai yra didžiulė atgaiva, čia dirbdama jaučiasi gamtos dalimi. Apie meilę daržininkystei su S. Šimkeviče kalbasi Aldona KUDZIENĖ.

– Kiek metų auginate pomidorus ir kodėl būtent ši, o ne kuri kita, daržovė pelnė Jūsų dėmesį? Ar savo sode visiškai atsidavėte pomidorams, ar vietos lieka ir kitiems augalams?

– Auginu pomidorus jau dešimt metų, bet veislių įvairovę atradau prieš kokius 7–8 metus. Veisliniai pomidorai pakerėjo ne tik skoniu, bet ir grožiu. Be šio grožio darže puikuojasi ir agurkai, bet ir tie nepaprasti – balti, apvalūs, geltoni...

Dar atsiranda vietos ir kitokios išvaizdos bulvėms, lieka ir arbūzams.

– Tai kiek pomidorų veislių ir daigų puoselėjate? Turbūt kasmet vis daugiau? Ar turite tokių veislių, kurių neatsisakote jau daug metų?

– Kasmet vis žadu mažinti veislių skaičių, bet niekaip nepavyksta. Visuomet jų auginu per aštuoniasdešimt. Beveik visada po vieną ar du tos pačios veislės daigus. Ir kasmet apie 70 naujų veislių pomidorų. Dievinu svyrančius „Cherry cascade“, jų auginu kasmet. Vazonuose šis pomidoras gražiau nei gėlės atrodo.

– O kokio pomidoro – didelio ar mažo, raudono ar kitos spalvos – Jūsų ranka pirmiausia siekia? Pati mėgstate valgyti pomidorus?

– Dievinu „čeriukus“, be šios smulkmės neišsivaizduoju sezono, juos galiu vietoje saldainių valgyti. Ir visai nesvarbu – baltas, žalias ar raudonas, kad tik saldus būtų. Nors ir mėgstu „čeriukus“, turiu svajonę užauginti pomidorą galiūną, kad jo svoris perkoptų kilogramą. Bet vis pritrūksta keliasdešimties gramų...

– Turbūt ne tik dėl gausaus derliaus auginate pomidorus?

– Tikrai ne, pirmiausia man turi būti geras skonis, o jei pomidoras skanus, tai ant kekės nors ir vienas gali augti.

– Ar ir Jums atrodo, kad parduotuvėje nusipirkti skanių pomidorų, kokio skonio pati užauginate, – misija neįmanoma?

– Tikrai beveik neįmanoma, parduotuvėse pomidorai dažnai net kvapo pomidoriško neturi.

– Kaip lepinate pomidorus, kad jie geriau derėtų, užaugtų didesni?

– Stengiuosi iš rudens pagerinti dirvą kalciu, nes auginu daug ilgavaisių veislių. Kai pradeda žydėti, kad mažiau mėtytų žiedus, purškiu boru su prolinu. Kai pradeda nokti, purškiu arba lieju kaliu, šiemet nemažai širdinių veislių rodė jo trūkumą.

– Liaudiški patarimai Jums priimtini? Kurie yra išbandyti ir stebėtinai naudingi?

– Kažkada dėjau žuvį po kiekvienu daigu juos sodindama. Tai dariau iki tol, kol kaimynės katė nepradėjo lankytis šiltnamyje.

– Visiems aišku, kad pomidorus reikia laistyti, patręšti, pririšti. O kaip su lapų skynimu? Man gamtinės žemdirbystės pradininko a. a. Sauliaus Jasionio įkalta į galvą, kad lapai yra pats svarbiausias augalo organas, maistinių medžiagų gamybai, fotosintezei, tad bent 15 lapų augalas turi turėti, tada pomidorai bus patys skaniausi. Nuskynus lapus vaisiai noksta ne todėl, kad jiems geriau, o todėl, kad augalas patiria stresą – mirtiną baimę ir skuba brandinti sėklas, kad spėtų pasidauginti. Be to, per lapus augalas parodo, ko jam trūksta. Įdomi būtų Jūsų nuomonė.

– Ir man net širdį suspaudžia, kai pamatau nudrožtus pomidorų lapus, o patį augalą panašų į palmę. Be lapų vaisiai net tikrojo dydžio nepasiekia, skonis irgi pasikeičia. Aš taikau tokią tasyklę, kad, kai kekė visiškai susiformuoja ir pradeda pomidorai nokti, tik tada nukerpu lapus. Iki tol visada privalo būti du lapai po kiekviena keke ir lapas virš kekės. Kas įeitų į mano šiltnamį birželio–liepos mėnesiais, tai mišką pamatytų.

– Gal galite pasidalyti receptais, kaip žiemai įdomiau paruošti pomidorų salotas, mišraines?

– Aš beveik negaminu mišrainių. Šviežius pomidorus valgome iki sausio–vasario mėnesio. O naujas derlius visada prasideda birželio viduryje. Paprastai trinu ir šaldau pomidorus. Kelis stiklainiukus pasidarau vadinamųjų saulėje džiovintų pomidorų.

– Prisiminkime ir sėją. Kas geriau – pomidorus šiltnamyje sėti iš sėklų ar sodinti daigais?

– Sodinant daigais galima turėti ankstyvesnį derlių, todėl niekada sėklų nesėju tiesiai į šiltnamį.

– Ar fiksuojate, renkate, saugote daržininkavimo patirties informaciją?

– O taip, visas patikusias veisles aprašau. Saugau kiekvieno sezono derliaus nuotraukas.

– Sakoma, kad norint, jog pomidorai ilgai išliktų švieži, reikia jų nedėti į šaldytuvą, nes šaltis kenkia pomidorų skoniui, jis šaltyje nyksta. Taip pat pomidorus reikia laikyti koteliu žemyn – taip jie turės mažiau sąlyčio su oru. Kaip ir kur Jūs laikote iš sodo parsivežtus pomidorus?

– Gražiai sukrauname į kartonines dėžutes ir laikome balkone. Ten nešalta ir ne per karšta. Reikia atminti, kad pomidorai su obuoliais – priešai ir jų kartu toje pačioje patalpoje laikyti negalima.

– Ar jau planuojate, kokias rūšis auginsite kitąmet?

– Jau pora veislių yra įrašyta kitų metų saraše.

– Apskritai, ar šie metai palankūs pomidorams derėti?

– Iš dalies. Laimėjo tas, kas nepabūgo žvarbaus pavasario ir anksčiau sodino, dideli karščiai nenudegino žiedų. O štai lauke jiems augti šiemet tikrai labai gerai, gal net geriau nei šiltnamyje.

– Svečių, norinčių apžiūrėti Jūsų pomidorų ūkį, dažnai sulaukiate?

– Sulaukiu, vieni stebisi margalapiais pomidorais, kitiems knieti paragauti ir įsitikinti, ar tikrai veisliniai pomidorai skanesni už hibridinius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt