Gyvenimas

2021.08.06 16:25

Marius Čepulis. Kada gandrai paliks namus?

Marius Čepulis, gamtos fotografas2021.08.06 16:25

Antradienį. Čia ir galėčiau baigti penktadienio tekstą, bet iš jūsų pakeltų antakių suprantu, kad norėtumėt platesnio paaiškinimo. Na tai skaitykit, o skaitydami permanykit.

Paprastai rugpjūčio pradžia yra tas metas, kai paukščių migracija įgauna pagreitį. Lizdus palieka dauguma užsitupėjusių paukštukų ir arba po truputį, arba staiga visi būriu patraukia pietuosna, kur pralauks, reikia tikėtis, šaltą ir atšiaurią žiemą.

Štai ir gandrų jaunimas jau išbandęs pirmus skrydžius maklinėja po pievas, mokosi atskirti žiogą nuo skėrio ir pelę nuo pelėno (išties jiems nėra jokio skirtumo – juda, vadinasi valgomas). Ir laukia. Laukia gero oro. Dabar mus čia skalbia lietūs, vėjai medžius lanksto – per tokį orą niekas niekur neskris.

O štai nurimus stichijoms, vos tik stos giedra, drauge pernakvoję gandrai išsidžiovins savo žiponus, pasitaisys plunksnas, luktels, kol ryto saulė pakaitins orą, tada raudonkojai įsibėgės, lengvai mostels sparnais ir pradės ratais kilti aukštyn, kol pasigaus aukštyn kylančią šilto oro srovę.

Tada ištiesę galingus sparnus ir beveik jų nejudindami suradę tinkamos krypties oro srautą jie pasuks į savo antrus – atostogų namus. Ten, Afrikos platybėse gandrai pailsės nuo gandrienių, gandrienės nuo gandrų, o vaikai mokysis išgyvenimo meno.

Taigi, kada tiksliai gandrai paliks namus dabar gali pasakyti tik meteorologai. Artimiausia šiuo metu prognozuojama ir galimai tinkama diena yra ateinantis antradienis.

Bet ne tik gandrai lizdus dabar palikinėja. Besibastydami miškuose galite akis į akį susidurti su išsižiojusiu, susivėlusiu, sparnus nukorusiu ereliuku. Mat šiuo metu ir šių galingųjų padangių skrajūnų jaunimas palieka lizdus. Jūrinių erelių jaunimas pirmesni paliko ankštą siūbuojančius namus, o dabar tą jau daro mažųjų erelių rėksnių vaikai.

Pirmas skrydis oi ne visada būna parodinis ir jaunasis didysis skrajūnas labai dažnai gėdingai žnekteli žemėn. Bet tėvai jo nepalieka, prižiūri ir ereliukas vis viena užsikabaroja šakomis ir vis viena pakyla pirmam skrydžiui. Tiesa, radę, tokį paukštį jokiu būdu nepulkit gelbėti ir vilkti jo namo.

Nesistebėkit, jei dar prie jūsų namų šelmeninės kregždės tik ką kregždžiukus išperėjo. Jos veda dvi vadas. Pirmos vados jaunikliai lizdus palieka liepos pradžioje, o antros – rugpjūčio viduryje ir į pabaigą (kartais net rugsėjį).

Šiuo metu lizduose vis dar kiūto ir langinių kregždžių bei čiurlių jaunimas. Čiurliukai turi sulaukti, kol jų plasnojamosios plunksnos pasieks tam tikrą ilgį ir tik tada jie galės šokti nuo dvylikaaukščio pirmam skrydžiui.

O pamaryje ir pajūryje jūs jau galite pamatyti besibūriuojančius ir traukiančius paukščius. Nenustebkit ant dirvonų aptikę pempių sankaupas, baisulinį triukšmą keliančius špokų „spiečius“, ar pilkųjų žąsų būrelius. Pačiame pajūryje jau įgavo pagreitį žuvėdrų ir tilvikų migracija.

Čia sutiksit ne tik įprastas upines, bet ir retesnes margasnapes ar plėšriąsias žuvėdras. O tarp išmestų ir nelabai kaip kvepiančių dumblių lakstys bei maisto ieškosis daugybę visokiausių tilvikų. Drąsiausi iš jų juodkrūčiai bėgikai.

Jie kurį laiką savo mažomis kojytėmis gali bėgti vos kelių metrų atstumu nuo žmogaus, kol neapsikentę vos paskrenda ir vėl laksto bangų mūšos zonoje ieškodami vėžiagyvių, vabzdžių ir kito gėrio.

Taip čia sutiksit ir kiek didesnius islandinius bėgikus, šviesius smiltinukus, riestasnapius laplandinius griciukus, jūrinius kirlikus ir dar krūvą rečiau apsilankančių tilvikų (plaukikų ar jūrinių šarkų).

Na, o laukuose jau vėl aidi gervių klyksmai. Didžioji dauguma šių skustagalvių jau išaugino savo stručiukus (nors dar yra neišmokusių skraidyt) ir jau po truputį renkasi į pamėgtas vietas šalia didesnių pelkių.

Dienomis jos ieško tik ką nukultų javų, kur kartu su keršuliai surenka nubyrėjusius grūdus. Prie jų prisijungia ir ereliai, ir krankliai, ir gandrai, tik šitie čia ne grūdų, o tų, kas iš lauko sprunka arba kas tame lauke lieka „nukultas“ skuba susirinkti.

Tai žiūrėkit orų prognozes ir po lietų kelkit akis dangun, gal pamatysit ratu besisukančius ir atsisveikinančius gandrus. Malonaus savaitgalio!

Autorius yra Aplinkos ministro Simono Gentvilo patarėjas.

Draudžiama publikuoti šį komentarą bet kurioje žiniasklaidos priemonėje, išskyrus LRT.lt, be raštiško autoriaus sutikimo.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt