Gyvenimas

2021.08.04 08:22

10 Raseiniuose privalomų dalykų: nuo gulėjimo kameroje ant grindų iki 13 ypatingų kilometrų ir instagraminių kadrų

Aida Murauskaitė, LRT.lt2021.08.04 08:22

Paprastai Raseiniuose turistams pirmasis, svarbiausias, objektas yra kalėjimas. Tiksliau Arešto namai, kuriuose dabar įsikūręs Raseinių krašto istorijos muziejus. O toliau – tai, kas individualu: susikaupimas Šiluvoje, plaukimas baidarėmis Dubysa ar instagramo patiktukų sulauksiančios nuotraukos su Kukučiu, Lyduvėnų tilto fone ar prisėdus ant ypatingo suoliuko keliaujant Maironio taku padubysiu. 

Jau trečius metus iš eilės portalo LRT.lt žurnalistai ir fotografai vasarą iškeliauja į žurnalistinę ekspediciją „Aplink Lietuvą“. Šiose įdomiose kelionėse atrandama unikalių žmonių ir išskirtinių jų istorijų, kūrybiškų verslų ir aukštyn kojomis apverstų gyvenimų, įspūdingų muziejų ir gamtos perlų. Visomis šiomis istorijomis dalijamės su skaitytojais LRT.lt portale! Žinote vietą ar žmones, kuriuos turėtų aplankyti mūsų komanda? Rašykite pasiūlymus el. pašto adresu pasidalink@lrt.lt!

Raseiniuose tikrai yra ką veikti, patikina Raseinių turizmo centro „Atrask Raseinius“ direktorius Arnas Zmitra. Jis ir padėjo surikiuoti 10 punktų, ką nuveikti šiame mieste ir jo apylinkėse.

1. Raseinių krašto muziejus-Arešto namai. Čia išsaugota buvusi dvasia, o įspūdį susitiprina virtualios realybės akiniai, per kuriuos žvelgiant galima išvysti čia kalėjusių realių žmonių istorijas.

2. Tas, kas nori kadrų instagramui, paprastai traukia į Kukučio skverą. Raseinių rajone gimusio poeto Marcelijaus Martinaičio baladžių herojus įsikūręs pačiame miesto centre, prie turizmo informacijos centro.

Dar vienas objektas socialinių tinklų aistruoliams – skulptūra „Lūšis“ Maironio parke. Lūšiukas itin mėgstamas vaikų.

Kas domisi vietomis, kur keliauja istorija, būtinai aplanko „Žemaičio“ skulptūrą centre. Raseiniuose ji stovi nuo 1934 metų – atlaikė II pasaulinį karą, sovietmetį. Kad neužrūstintų sovietų valdžios, teko pagudrauti, mat Žemaitis ranka prispaudęs Rusijos simbolį mešką. Šio simobolio valdžia galbūt neperprato, o bareljefai, bylojantys apie nepriklausomybę, buvo užtinkuoti. Beje, Raseiniuose niekada nestovėjo Lenino paminklas.

3. Vasarą galima pramogauti ir nakvoti prie Dubysos. Šiltuoju sezonu pagrindinė pramoga Raseiniuose yra plaukimas baidarėmis. Dubysos upė kerta visą Raseinių rajoną. Kaip sakė A. Zmitra, palei Dubysą išsidėsčiusios turistus priimančios kaimo turizmo sodybos.

4. Lyduvėnų geležinkelio tiltas – aukščiausias ir ilgiausias tiltas Baltijos šalyse. Kol kas ant jo užlipti negalima, bet numatytos lėšos darbams, per kuriuos tiltas būtų pritaikytas lankytojams. „Po poros metų čia bus anšlagas, esu tuo tikras, – sakė A. Zmitra. – Bet dabar galima po juo praplaukti, o jei pasiseka praplaukti, kai traukinys važiuoja, tai visiems didelis įspūdis būna.“

Pasak jo, čia taip pat mėgstama vieta pasidaryti asmenukę, skirtą socialiniams tinklams.

5. Pasak A. Zmitros, be jokių kalbų ypatinga Raseinių rajono vieta – Šiluva. Neretam į šį regioną atvykstančiai turistui tai ir yra svarbiausias objektas. Vieni čia vyksta kultūrinio, architektūrinio pažinimo, kiti – dėl religinių paskatų.

6. Partizanų memorialas Kryžkalnyje, atidarytas praėjusiais metais.

Memorialas įamžina Lietuvos partizanų ir jų rėmėjų, paaukojusių gyvybes už Lietuvos laisvę pokario kovoje prieš sovietų okupantus, atminimą. Memorialas susideda iš 25 metrų aukščio kalavijo formos obelisko, atminimo sienos su 20 tūkst. žuvusių partizanų pavardėmis, išpjautomis Vyčio kryžiaus formos stelose, pagerbimo aikštės su nežinomo partizano kapu. Memorialo projekto autoriai – skulptorius Tadas Gutauskas ir architektas Saulius Pamerneckis.

7. Betygala ir Maironio takas padubysiu. Betygalos miestelyje veikia muziejus, kuriame lankytojams siūloma susipažinti su mineralų, uolienų, fosilijų, kriauklių kolekcija. Be to, turistai Betygaloje sustoja pavalgyti bendruomenės namuose, įsikūrusiuose tarpukario valsčiaus pastate, šeimininkės čia iš krosnies traukia šutintą kugelį, duoną.

Verta aplankyti ir neseniai, kovo mėnesį, atidarytą Dubysos regioninio parko lankytojų centrą Kaulakių kaime. Čia galima susipažint su drugiais machaonais.

Greta vinguriuoja Maironio takas Padubysiu – tinkamas pasivaikščiojimų aistruoliams. Maršrutas nežiedinis ir tęsiasi 13 km padubysiu nuo Dubysos regioninio parko lankytojų centro Kaulakiuose iki Betygalos. Tinka pėstiesiems ir dviratininkams bet kokiu metų laiku.

Betygalą kerta ir Šv. Jokūbo kelias. Greta yra Betygalos piliakalniai, kabantis tiltas per Dubysą.

8. Viduklė. Į ją vilioja legendiniai Viduklės koldūnai. Galima pasirinkti, kur pietauti, – senojoje ar naujojoje koldūninėje.

9. Viduklėje, tiksliau netoli jos, Kanopėnuose, dera aplankyti ir Simono Stanevičiaus muziejų-sodybą. Kaip sakė A. Zmitra, ten patiks ir tiems, kurie nemėgsta muziejų, o ieško tiesiog ramybės gamtoje. Iš lūpų į lūpas sklindančių atsiliepimų suvilioti, ten ir traukia skubos iškamuoti miesto žmonės.

10. Aštuonračio muziejus Nemakščiuose. Prieš šimtą metų Lietuvos bajoras Pšemislovas Neveravičius, būdamas savamoksliu konstruktoriumi be aukštojo išsilavinimo, pirmasis pasaulyje sukūrė laiką pralenkusį aštuonratį savaeigį vežimą. Ši tradicija puoselėjama iki šiol.

Pasak A. Zmitros, čia verta apsilankyti ir dėl muziejaus įkūrėjo, iškalbingo pasakotojo Leono Tamulevičiaus. Dabar Nemakščiuose galima apžiūrėti ir ugniagesių įrangą, sovietinę techniką. Pernai šeimininkas sukonstravo šešiolikavietę aštuonratę mašiną, kuria po kaimą vežioja turistus skambant tarpukario muzikai.

Apie daugiau objektų galima perskaityti čia.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.