Gyvenimas

2021.07.30 16:03

Ypatingą dukrą auginanti mama – apie smalsuolių žvilgsnius: jei jau labai norisi ko paklausti, tai ir klauskite

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2021.07.30 16:03

„Jei jau labai norisi ko paklausti, tai ir klauskite“, – sako būsimosios aštuntokės Urtės mama Ugnė. Urtė nuo pat gimimo ypatinga – su genų mutacijomis Lietuvoje gimsta 1 žmogus iš 25 tūkstančių. Mergaitės mama neslepia, kad gatvėje abiem tenka atremti nemažai aplinkinių žvilgsnių, ir nors supranta, jog kitiems gali būti smalsu, toks tyrinėjimas pačioms ne visada būna malonus.

LRT TELEVIZIJOS laidoje „Labas rytas, Lietuva“ viešėjusios Urtė ir Ugnė pasakoja, kad Lietuvoje su genų mutacijomis gimsta 1 žmogus iš 25 tūkst. Atrodytų, skaičius ne toks ir mažas, tačiau gatvėje tokių, kaip Urtė, sutiksi nedažnai.

„Vis galvoju, kur tie žmonės? Galbūt yra dalis tėvų, vaikų, žmonių, kurie dėl tam tikrų priežasčių nedrįsta rodytis visuomenėje, ne taip gerai jaučiasi, tad gal nelabai nori kur nors eiti. Mes taip pat susiduriame su dideliu smalsumu ir stebėjimu. Bet aš suprantu, kad pati turiu kažkaip keisti požiūrį“, – pasakoja Urtės mama Ugnė.

Pati Urtė sakė anksčiau smarkiau reaguodavusi į žvilgsnio sutramdyti negalinčius aplinkinius, tačiau dabar išmokusi mažiau kreipti dėmesį. „Kai į mane žiūri, aš žiūriu atgal. Ir kol jie nenusisuka, aš irgi nenusisuku“, – sako mergaitė. Priduria, kad štai bendraklasiai su ja elgiasi kaip su eiliniu žmogumi.

Urtės mama prisimena, kad be jaudulio dalytis savo šeimos istorija ji galėjo praėjus tik porai metų po dukros gimimo. „Pirmiausia gal buvo baimė dėl Urtės, kad visuomenė nepriims, kad jai bus sunku. Buvo daug jausmų, su kuriais reikėjo darbuotis. Bet prisimenu, kai sutikau vieną 18-kos merginą, tokią kaip Urtė.

Paklausiau, kokios jos problemos. Ji atsakė, kad jokių. <...> Jos mamos požiūris buvo ramus, ji nestresavo dėl to, kokia yra dukra. Supratau, kad pirmiausia aš pati turiu nusiraminti ir tai priimti. Kai priimsiu, tada priims ir dukra, ir aplinkiniai“, – pasakoja Ugnė.

Šeimas, auginančias kitokius vaikus, moteris ragina drąsiai dalyvauti, eiti į viešumą, įsitraukti į įvairiausias veiklas ir įveikti nejaukumą, jei toks kyla. „O kitiems žmonėms, tiems, kuriems smalsu, įdomu... Suprantu, kad yra noras smalsauti ir žiūrėti, bet žinokite, kad toks privatumo pažeidimas nėra visada malonu. Iš kitos pusės, jei jau labai norisi ko paklausti, tai ir klauskite“, – sako Ugnė.

Visas pokalbis su Urte ir Ugne – liepos 30 d. laidos „Labas rytas, Lietuva“ įraše.

Kitokią dukrą auginanti mama šiandien skatina nebijoti kitus: jei labai smalsu, galite paklausti
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.