Gyvenimas

2021.08.02 09:33

Eugenijus Laurinaitis atsakė, kodėl apima jausmas, kad save išdavėte, ir kaip neišduoti savęs

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2021.08.02 09:33

LRT TELEVIZIJOS laidos „Labas rytas, Lietuva“ psichologo rubrikoje lankėsi psichoterapeutas prof. Eugenijus Laurinaitis. Jis papasakojo, kodėl kartais atrodo, kad save išdavėte, ir pasidalijo vieninteliu patarimu, kaip savęs neišduoti.

Klausimas, kaip neišduoti savęs, labai svarbus, tačiau kad atsakytumėte į šį klausimą, pirmiausia turite išsiaiškinti, kas esate.

„Tai, kas esu aš, tarsi sudaryta iš dviejų skirtingų dalių. Viena dalis yra sąmoninga: ateinu prie veidrodžio, pažiūriu ir žinau – čia aš. Bet būna ir tokių rytų, kai ateini prie veidrodžio, pažiūri į jį: čia kažkas ne tas. Taip būna dėl nuovargio, stiprių jausmų, kokių nors ištikusių įvykių, kurie labai pakeitė būseną tuo metu.

Laurinaitis apie tai, kaip neišduoti savęs: negyvenkite dėl kitų, pagalvokite apie save kiekvieną rytą

Tad jeigu pažiūrėtume, kas tas aš, yra du dalykai, kurie svarbūs: aiškiai suprasti, kur esu aš ir nebe aš ir kur yra riba tarp manęs ir kito žmogaus. Labai neretas paauglystėje ar jaunystėje įsimylėjęs žmogus įsivaizduoja, kad kitas turi suprasti mano norus, jausmus pažiūrėjęs į mane. Tai neįmanoma, įmanoma tik pajusti kito žmogaus jausmus, tai vadinama empatija, bet tam reikia mokėti įsisąmoninti, kad tai, ką aš dabar pajutau, yra ne mano“, – pasakoja psichoterapeutas.

Kita dalis yra ta, kurios nesimato, kuri neretai išlenda impulsyviai. Tai neišvengiamai turime visi ir reikia priimti šią savo nesąmoningąją dalį, nors kartais netikėtai gali išlįsti ir agresija, ir susijaudinimas ar gėdos jausmas. Pažymėtina, kad gali išlįsti ir pozityvūs dalykai, pavyzdžiui, humoras, kai kokioje nors situacijoje staiga kyla juokelis.

„Antroji savasties dalis yra mūsų visos istorijos rezultatas. Turime suprasti, kad labai daug iš tos istorijos nešamės neprisimindami, bet tai kartais išlenda situacijose, kai kažkas kažką primena“, – kalba pašnekovas.

Kai šio savo nesąmoningo paveikslo priimti nenorime, pasak E. Laurinaičio, prasideda išsisukinėjimas nuo savęs, kitaip sakant, savęs išdavystė.

„Dažnas noras – patikti kitiems. Tai prasideda nuo to, kad žmonės ima kitaip rengtis, dažytis, iki gyvenimo kelio, profesijos pasirinkimo. Noras patikti yra apie savivertės problemas, tai, kad žmogus nemoka suvokti, jog savęs vertinimas priklauso ne nuo kitų, o nuo manęs paties, nuo to, kaip aš suprantu, ką iš to, ką norėjau, ko siekiau, kas man svarbu, aš realizavau.

Kai žiūriu į kitų pagyrimus, gyvenu taip, kaip nori jie. Tada neišvengiamai esu tampomas į įvairias puses ir pats nebesuprantu, kas tas aš. Tada atsiranda jausmas, kad aš save išdaviau“, – mintimis dalijasi psichoterapeutas.

Tačiau E. Laurinaitis sako, kad neišdavėte, o toks esate. Kad toks nebūtumėte, jis turi vieną patarimą: kiekvieną rytą reikia pagalvoti apie save.

Plačiau – liepos 30 d. laidos „Labas rytas, Lietuva“ įraše.

Laurinaitis apie tai, kaip neišduoti savęs: negyvenkite dėl kitų, pagalvokite apie save kiekvieną rytą
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.