Gyvenimas

2021.07.29 10:50

Minima Lūpdažio diena: tamsiai raudoną išpopuliarino Marilyn Monroe ir Elizabeth Taylor

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2021.07.29 10:50

Liepos 29 d. – puiki proga pasiryškinti lūpas, mat pasaulis mini Lūpdažio dieną. Pirmą kartą lūpų dažai viešai reklamuoti kaip makiažo priemonė tik 1897-aisiais, o tamsiai raudoną lūpdažį išpopuliarino aktorės Marilyn Monroe ir Elizabeth Taylor.

1897 metais pasirodė pirmas kosmetikos gaminių katalogas, kuriame apie lūpų dažus parašyta kaip apie nekenksmingą lūpų ir skruostų grožį ryškinančią priemonę. 20 a. kino industrija pasitarnavo šios grožio priemonės populiarinimui. Brangus produktas lūpų dažai buvo iki 1939 metų, o 1950-aisiais aktorės Marilyn Monroe ir Elizabeth Taylor savo pavyzdžiu išpopuliarino tamsiai raudonus lūpų dažus.

Prie lūpų dažų konsistencijos atsiradimo prisidėjo kardinolas Rišeljė, vaistininkui įsakęs iš obuolių pagaminti bespalvį tepalą jo lūpoms. Pirmosios kosmetikos parduotuvės atsirado 17 a. pradžioje, o lūpų dažais vis dar prekiavo vaistininkai. Apie 1880-uosius moterims pasiūlyta naujiena – rožių žiedlapių pudra, kuria buvo dažomos lūpos ir skruostai.

Pirmoji moderni lūpdažio tūbelė Amerikoje pasirodė tik 1915-aisiais. Inžinierius pasiūlė lūpdažį supakuoti į metalinį 5 centimetrų ilgio futliarą, o tikra revoliucija tapo slystanti svirtelė, kuri išstumdavo lūpų dažus iš tūbelės.

Vėlesniems išradėjams šį kūrinį teko tik tobulinti. Šiandien galime džiaugtis nesuskaičiuojama gausybe pačių įvairiausių spalvų, kvapų ir konsistencijų lūpų dažų. Jais laisvai mėgaujasi tiek vyrai, tiek moterys, o liepos 29-oji net paskelbta Tarptautine lūpdažio diena.

Plačiau – liepos 29 d. laidos „Labas rytas, Lietuva“ įraše.

Labas rytas, Lietuva I d. Kokiais orais išlydėsime liepą?
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.