Gyvenimas

2021.07.30 08:07

100-uką pažintinių takų surinkęs tinklaraštininkas rekomenduoja taką su vienintele Lietuvoje pramoga

LRT RADIJO laida „Vasaros popietė“, LRT.lt2021.07.30 08:07

100 įspūdingiausių pažintinių takų Lietuvoje į knygą sudėjęs kelionių tinklaraštininkas Ramūnas Šukauskas LRT RADIJO laidoje „Vasaros popietė“ pasidalijo rekomendacijomis, ką išskirtinio tikrai verta aplankyti. Jis pataria nepraleisti progos leistis į Šventosios aukštupio pažintinį taką, mat tai unikalus takas su vienintele Lietuvoje savarankiška perkėla.

Lietuvoje pažintinių takų, pasak pašnekovo, yra tikrai ne šimtas – jų yra ir daugiau. Visgi galbūt ne visi iš jų verti didesnio dėmesio, tad surinktas ir į knygą sudėtas būtent įspūdingiausiųjų 100-ukas. Atsižvelgta ir į tai, kad knyga netaptų enciklopedija, o būtų patogi keliautojui, kad būtų galima ją visada turėti su savimi, pavyzdžiui, mašinoje.

Pašnekovas sako, kad dar visų pažintinių takų neaplankė. Jų savo žemėlapyje yra susižymėjęs apie 200, aplankęs – apie 150. Tiesa, kartais sunku pasakyti, takas pažintinis ar ne, mat aiškios ribos, kas vadinama pažintiniu taku, nėra.


Kuo apskritai įdomus pažintinis takas, kaip kelionės objektas? R. Šukauskas pažymi, kad dauguma pažintinių takų yra nacionaliniuose ar regioniniuose parkuose, o ten – gražiausia, vertingiausia gamta.

„Manau, juos galima aplankyti vien dėl vaizdų. Dažniausiai yra vaizdingas kraštovaizdis, koks nors piliakalnis, atodanga, apžvalgos bokštas. Kitas dalykas – yra įvairių teminių maršrutų, sakykime, karo, istorijos tematika. Galima pamatyti ne tik gamtovaizdį, bet ir gauti žinių. Yra ir tokių, kur tiesiog smagūs pasivaikščiojimai“, – mintimis dalijasi kelionių tinklaraštininkas.

Vienas vaizdingiausių maršrutų driekiasi Kuršių nerijoje. Naglių rezervato, Parnidžio kopos pažintiniai takai – itin vaizdingi, o kadangi ten smėlynai, gamta ne visai būdinga Lietuvai. Dar vienas dėmesio vertas objektas – Šauklių riedulyno pažintinis takas Salantų regioniniame parke.

„Praėjusiais metais įrengtas Šventosios aukštupio pažintinis takas. Jis – 10 kilometrų, bet yra įrengta savarankiška pantoninė perkėla, kur priėjus Antalieptės marių siauriausią vietą galima pačiam persikelti į kitą krantą. Tai tikrai išskirtinis takas su vienintele Lietuvoje pramoga“, – dar vienu išskirtiniu objektu dalijasi pašnekovas.

Anot jo, Lietuvoje yra įdomių ir teminių takų, tik prieš išsiruošiant į kai kuriuos jų reikėtų atlikti namų darbus, pasidomėti, ar, pavyzdžiui, takas neapsemtas.

„Žalgirių pažintinis takas Nemuno deltos regioniniame parke būna apsemtas. Ten kažkokių vaizdų nebus, bet tikrai įdomi, unikali vieta, kur žmonės gyvendavo pelkėje“, – tikina jis.

Pažymėtina, kad knygoje, kurią sudarė R. Šukauskas, maršrutą galima rinktis ne tik pagal temą ar vaizdingumą, bet ir pagal tako ilgį, formą, sudėtingumą, kad pažinimas būtų malonus visiems šeimos nariams.

Plačiau – liepos 26 d. laidos „Vasaros popietė“ įraše. Laidos vedėjai – Lavija Šurnaitė ir Ignas Krupavičius.

Parengė Indrė Motuzienė.


Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.