Gyvenimas

2021.07.28 21:53

Jei pilvą pučia nepaisant produktų, kuriuos suvartojate, pasitikrinkite, ar jums – ne SIBO sindromas

LRT TELEVIZIJOS laida „Klauskite daktaro“, LRT.lt2021.07.28 21:53

Pagrindinis simptomas, kuris jus gali užvesti ant kelio, kad jums būtent SIBO sindromas, yra pilvo pūtimas, LRT TELEVIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“ teigia gastroenterologas Gediminas Šemeklis. Anot jo, kai plonojoje žarnoje išveša bakterijos, dėl pilvo pūtimo kalti ne maisto produktai, bet pačios bakterijos, kurios skaidydamos maistą, ypač angliavandenius, išskiria daug dujų.

Kartais jaučiamės keistai: pučia pilvą, kamuoja pilvo spazmai, į tualetą vaikštome dažniau, nei norėtume, dujos išsiskiria pačiose nemaloniausiose situacijose, net, būna, iš burnos sklinda blogas kvapas, sako Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius Alvydas Unikauskas. Šie simptomai tinka daug virškinimo sutrikimų, varstote gydytojų duris, tačiau niekas nieko neranda. Pasak profesoriaus, jums gali būti sunkiai diagnozuojamas sindromas, vadinamas SIBO. Tai bakterijų išvešėjimas plonojoje žarnoje.

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Kauno ligoninės gydytojas gastroenterologas Gediminas Šemeklis pasakoja, kad plonasis žarnynas yra apie 7 metrų ilgio, o storoji žarna – tik apie metro. Visi žino, kad storojoje žarnoje kaupiasi išmatos, kurias pašaliname, o štai plonojoje žarnoje įvyksta daug dalykų.

„Prieš pradedant kalbėti apie mikroflorą žarnyne verta paminėti, kad mokslininkai yra nustatę įdomų faktą, jog apie 4–5 kilogramus žmogaus kūno masės sudaro bakterijos ir kiti mikroorganizmai. Tai įrodo, kad šita mikrobioma yra kaip atskiras organas, kuris atlieka begalę visokių funkcijų organizme“, – kalba jis.

Retai nustatomas, bet daug problemų pilvo srityje sukeliantis SIBO sindromas: padės pridėtinio cukraus atsisakymas

Pažymėtina, kad didžioji dalis žarnyno bakterijų yra būtent storojoje žarnoje, bet plonajame žarnyne normos atveju bakterijų irgi yra ir nemažai, o ten esanti bakterijų visuma vadinama mikrobiota. Kol mūsų žarnyne yra tinkami bakterijų kiekiai, bakterijos atlieka visokius fermentacijos procesus, virškina, išskiria, pasisavina medžiagas, kurias suvalgome su maistu, ir mes jaučiamės puikiai. Žarnyne bakterijų turi būti, bet ne per daug, o kartais dėl tam tikrų susidariusių situacijų atsiranda jų perteklius, bakterijos plonajame žarnyne ima nevaldomai daugintis.

„Normalu, kad plonajame žarnyne yra daug bakterijų, tačiau kai jos pradeda daugintis nekontroliuojamai, įvyksta daugiau medžiagų apykaitos procesų, kurie toksiškai veikia mūsų žarnų gleivinę, sąlygoja mikroskopinį uždegimą, visus simptomus“, – aiškina G. Šemeklis.

Šiuo atveju bėda būna netgi ne maisto produktuose, bet pačiose bakterijose, kurios skaidydamos maistą, ypač angliavandenius, išskiria daug dujų: vandenilio, metano. Tas perteklius sąlygoja pūtimą ir spazmus.

G. Šemeklis

SIBO – bakterijų išvešėjimo plonojoje žarnoje sindromo – atsiradimo priežastys

1. Sutrikusi plonojo žarnyno motorika

Normali peristaltika – kai suvalgome maisto, jis patenka į skrandį, yra apdorojamas rūgšties, porcijomis patenka į plonąjį žarnyną ir sklandžiai, be jokių spazmų, sutrikimų, tam tikru tempu tolygiai nukeliauja į storąjį žarnyną, galiausiai yra pašalinamas.

Sutrikus motorikai peristaltika yra vangi, skrandyje maistas gali užsistovėti, gali prasidėti spazmai, kurie trukdo normaliai slinkti maistui, gali būti netgi retrogradinių bangų, kurios ne tik neleidžia maistui slinkti žemyn, tačiau kelia jį atgal, pasakoja gastroenterologas.

2. Skrandžio rūgštingumo sumažėjimas

Taip gali nutikti dėl kelių priežasčių: tai gali būti natūralus senėjimo procesas, kai skrandyje gaminama mažiau rūgšties, gali būti kalta skrandžio infekcija, bet šiandien viena pagrindinių skrandžio rūgštingumo sumažėjimo priežasčių, anot laidos svečio, yra perteklinis rūgštį slopinančių vaistų vartojimas. „Labai svarbu turėti tinkamą skrandžio rūgštingumą, jeigu norime gerai jaustis“, – priduria A. Unikauskas.

3. Antibiotikai

SIBO sindromui sąlygas gali sudaryti ir antibiotikų vartojimas. „Antibiotikų vartojimas gali būti nebūtinai ilgalaikis arba besaikis, gali užtekti netgi vieno ilgo antibiotikų kurso, kad kiltų disbakteriozė, mikrofloros disbalansas, kas sąlygoja atitinkamus simptomus“, – perspėja G. Šemeklis.

Kokie simptomai išduoda SIBO sindromą?

Gastroenterologo teigimu, pagrindinis simptomas, kuris jus gali užvesti ant kelio, kad jums būtent SIBO sindromas, yra pilvo pūtimas, besikaupiančios dujos.

„Šiuo atveju bėda būna netgi ne maisto produktuose, bet pačiose bakterijose, kurios skaidydamos maistą, ypač angliavandenius, išskiria daug dujų: vandenilio, metano. Tas perteklius sąlygoja pūtimą ir spazmus“, – teigia jis.

Gydytojui antrina laidos vedėjas: kai plonojoje žarnoje per daug bakterijų, o mes pavalgome, pasimaitina ir visos tos bakterijos, kurios vėliau ir išskiria dujas. Taip atsiranda pilvo pūtimas.

Bakterijų išvešėjimo plonojoje žarnoje simptomai

– Pilvo skausmas

– Viduriavimas

– Pilvo pūtimas

– Vidurių užkietėjimas

Cukrus nėra gerai, ypač pridėtinis, kuris yra lengvas angliavandenis, rūgština visą mūsų organizmą, slopina imunitetą ir ypač esant SIBO yra vienas pagrindinių substratų, dėl ko žmogui darosi blogai.

G. Šemeklis

Sunkesniais atvejais, pasak A. Unikausko, ilgainiui gali imti kristi svoris, atsirasti bendras silpnumas, vitaminų stoka, kadangi vitaminai nepasisavinami ir dar prarandami viduriuojant. Geležies stoka gali sukelti ir mažakraujystę.

Norite sumažinti bakterijų išvešėjimo plonojoje žarnoje sindromo simptomus?

– Iš mitybos pašalinkite cukrų

– Vartokite mažai angliavandenių turintį maistą

„Yra toks juokelis apie baltąsias mirtis, kad yra trys baltosios mirtys: druska, cukrus ir žmonės baltais chalatais. Cukrus užima vieną iš trijų pozicijų. Jis nėra gerai, ypač pridėtinis, natūralus cukrus, esantis vaisiuose, daržovėse, yra tinkamas, nekenkia, tačiau pridėtinis yra lengvas angliavandenis, rūgština visą mūsų organizmą, slopina imunitetą ir ypač esant SIBO yra vienas pagrindinių substratų, dėl ko žmogui darosi blogai“, – sako G. Šemeklis.

SIBO sindromas nustatomas dvejaip. Pirmasis, tikslesnis, būdas yra invazinis, kai įeinama į plonąjį žarnyną, paimama virškinimo sulčių, vėliau jos „auginamos“. Šis procesas gali užtrukti iki 3–4 savaičių, kol išauga kokie nors mikroorganizmai, kuriuos galima ištirti. Tai patvirtina šito sindromo buvimą, tačiau kasdienėje praktikoje to pritaikyti neišeina. Mokslininkai sukūrė paprastesnį būdą – ištirti bakterijų medžiagų apykaitos produktus, t. y. dujas – vandenilį ir metaną.

„Išgeriamas specialus cukrus. Kai patenka į plonąjį žarnyną, bakterijos jį skaido. Jeigu yra šitas sindromas, dujų išskyrimas yra perteklinis, jų prisigamina daug, jos skaidomos, rezorbuojamos į mūsų kraujotaką ir mes jas iškvepiame per kvėpavimo takus. Yra specialūs analizatoriai, kurie nustato jų koncentraciją. Taip gali pasakyti, ar šitas sindromas yra, ar jo nėra“, – pasakoja gastroenterologas.

SIBO gydymą galima suskirstyti į tris grupes: gydomi simptomai (jei viduriuojama, skiriama vaistų nuo viduriavimo), šalinama priežastis, kuri sukelia šitą sindromą (pavyzdžiui, SIBO gali sukelti celiakija, gliuteno netoleravimas; gliutenas dirgina plonąjį žarnyną, sukelia jo uždegimą, viduriavimą, pilvo pūtimą, bakterijos išveša ir atsiranda gretutinė patologija, SIBO sindromas), ir gydomas pats sindromas, kai antibiotikais pašalinamos visos sindromą galinčios sukelti priežastys. Paradoksalu, antibiotikai gali sukelti šitą sindromą, tačiau pats sindromas gydomas taip pat antibiotikais, pažymi gastroenterologas.

„Jeigu jus kankina nemalonūs simptomai ir pavargote varstyti gydytojų duris, pasitikrinkite, gal jums yra šis bakterijų išvešėjimo plonojoje žarnoje sindromas. Atsisakykite jums kenkiančių produktų ir nemalonių pojūčių sumažės“, – žada A. Unikauskas.

Laidoje virtuvės šefas Rokas Galvonas parodė, ką gali pasigaminti žmogus, turintis SIBO sindromą. Žiūrėkite kovo 16 d. laidos „Klauskite daktaro“ įraše.

Parengė Indrė Motuzienė.

Retai nustatomas, bet daug problemų pilvo srityje sukeliantis SIBO sindromas: padės pridėtinio cukraus atsisakymas
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.