Gyvenimas

2021.07.28 13:40

Pakerėtas kukurūzų magijos kuria jų labirintus – šiemet lauke išraižė veidą

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2021.07.28 13:40

Vidurvasarį, kai išsistiebia ir sulapoja kukurūzai, prasideda jų labirintų sezonas. Apie tai, kaip labirintai perkeliami iš popieriaus lapo į kukurūzų lauką ir kokie augalai tinkamiausi klaidiems takams formuoti, pasakoja kukurūzų labirintų kūrėjas Saulius Kaminskas.

Klaidžius labirintus kukurūzų lauke pradedama planuoti dar žiemą. Saulius pasakoja, kad kasmet kuria vis naujus, o idėjos, ką lauke nubraižyti, gimsta savaime.

„Kai studijavau biologiją, pamačiau, kiek kukurūzas turi magijos, siaubo elementų ir grožio, gyvybės, didybės. Mane tas kukurūzas sužavėjo ir nusprendžiau padaryti žmonėms tokią pramogą – labirintą pasitelkus kokį nors motyvą.

Per 14 metų kasmet padarome vis skirtingus. Pirma viską braižausi ant popieriaus. Užsidarau kambarėlyje ir „išgimdau“ tą piešinį. Pasitelkiu fotoaparatą, fotografijas. Viską nubraižyti ant popieriaus užtrunka mėnesį, o jau kai pasėju, lauke sudėlioju taškus, tada piešinys ir išeina“, – kalba jis.

Kukurūzų labirintus kuriantis Saulius planą surezgia per mėnesį, o piešinio perkėlimą į lauką prilygina matematikai

Visas laukas užsėjamas pašariniais kukurūzais. Jiems vos ūgtelėjus ne paprasta žoliapjove, o specialiu aparatu būsimo takelio vietose kukurūzai išraunami su visomis šaknimis. Piešinio perkėlimą iš popieriaus lapo į kukurūzų lauką Saulius prilygina matematikai. Anot jo, labirintui tinkamiausi dideliais lapais, vėlai bręstantys augalai.

„Labiau tiktų ne ankstyvos, bet vidutinio vėlyvumo veislės. Pavyzdžiui, pernai buvo ilgas ruduo, šalnų nebuvo, tai žalią spalvą išlaikė ilgai. Ankstyvos veislės greitai nuruduoja“, – pažymi vyras.

Šiųmetis Sauliaus kūrinys nusidriekė beveik 3 hektarų plote, kurį įveikti trunka daugiau nei valandą. Kūrėjui atkartoti veidus – didžiausias iššūkis, kurį šiemet ir bandė įveikti.

„Rėmiausi pagal filmą „Skrydis virš gegutės lizdo“, nes tas filmas sukurtas tais metais, kai aš gimiau. Tas aktorius labai charizmatiškas, o ta ligoninė kalba apie šių dienų būseną. Galbūt atspindėsiu tą laikotarpį pasitelkęs šį filmą“, – mintimis dalijasi kūrėjas.

Rudenį, atėjus metui nuimti derlių, Saulius burbuolių neišmes. Kukurūzais vyras lesina šalia labirinto gyvenančius fazanus bei vištas. Derliumi dalijasi ir su medžiotojais.

Šiemet įrengęs specialią drėkinimo sistemą pašnekovas įėjimą į labirintą papuošė grakščiomis kukurūzų sienomis. Eksperimentuodamas su skirtingomis veislėmis dalį augalų augino vazonuose.

„Kukurūzai, pastebėjau, net Vilniaus mieste klombose pasėti, bet matau, kad jiems ten trūksta maisto medžiagų. Bet kas liečia tvoras, tai yra ideali tvora. Šitie kukurūzai gali išstovėti net ir visą žiemą. Tik paukšteliai atskris ir išles burbuoles. Bet labai gražu: ir jums grožis, ir gamtai bus nauda“, – pasakoja reportažo herojus.

Iš kukurūzų Saulius kuria ne tik labirintus. Užklydusius į „Kukurūzų kaimą“ pasitinka edukacijos, žaidimai, malonios staigmenos. Kukurūzų labirintai Lietuvoje veikia iki pirmųjų rudeninių šalnų.

Plačiau – liepos 28 d. laidos „Labas rytas, Lietuva“ įraše.

Kukurūzų labirintus kuriantis Saulius planą surezgia per mėnesį, o piešinio perkėlimą į lauką prilygina matematikai
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.