Gyvenimas

2021.07.31 08:36

Klausiate – atsakome. Kodėl per karščius kamuoja lūpų pūslelinė?

Viktorija Lideikytė, LRT.lt2021.07.31 08:36

Kodėl vasarą, svilinant didžiausiai kaitrai, ant lūpų atsiranda pūslelinė? Anot gydytojo dermatovenerologo, jeigu mūsų organizme yra pūslelinė, ji atgyja nusilpus imunitetui, visai nesvarbu, už lango žiema ar vasara. Šaltuoju sezonu mūsų organizmą silpnina virusai, stresas, o vasarą – dar ir saulės spinduliai bei oro kondicionierių sukelti temperatūrų skirtumai.

Kaip portalui LRT.lt aiškina Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų gydytojas dermatovenerologas Tadas Raudonis, paprastoji pūslelinė, dar vadinama herpes simplex, yra virusinė infekcija, dažniausiai pasireiškianti pūslelėmis ant lūpų. Paprastąja pūsleline užsikrečiama tik kartą – nuo tada virusas visam laikui „apsigyvena“ nervų mazguose prie nugaros smegenų.

„Kiekvieną kartą nusilpus organizmui pasireiškia atsikartojantis pūslelinės epizodas, pasireiškiantis skausmingomis, vandeningu turiniu užpildytomis pūslelėmis ant lūpų. Taigi, pagrindinė sąlyga, lemianti infekcijos pasikartojimą, yra organizmo nusilpimas, arba kitaip – imunosupresija“, – sako gydytojas dermatovenerologas T. Raudonis.

Pūslelinę atgaivina saulės spinduliai ir kondicionieriai

Pūslelinė apie kūne gyvenantį virusą gali priminti tiek žiemą, tiek vasarą. Paprastai ją išprovokuoja stresas, įvairios infekcijos, karščiavimas, menstruacijos, vardija medikas T. Raudonis. Imunitetą silpnina ir UV spinduliai, todėl lūpų pūslelinė gali atsirasti ir vasarą, ypač ilgiau pasimėgavus saulės voniomis.

„Žiemos sezonu dažnesnės peršalimo ligos, o vasarą mus daugiau veikia UV spinduliuotė – abu šie veiksniai slopina mūsų imuninę sistemą ir sudaro sąlygas pasikartoti herpes simplex infekcijai. Vadinasi, pacientų su lūpų pūsleline matome visais metų laikais, tačiau dėl skirtingų priežasčių“, – paaiškina medikas.

Gydytojas T. Raudonis priduria – vasarą mūsų imunitetą slopina ir didelis oro temperatūrų kontrastas, organizmui sukeliantis stresą. Taigi, lūpų pūslelinė gali iškilti ne tik dėl saulės spindulių, bet ir dėl kondicionierių, kuriais įprasta vėsintis per karščius.

Apsaugai – priemonės su SPF, gydyti – antivirusiniai vaistai

Pagrindinė priemonė, vasarą padedanti užkirsti kelią lūpų pūslelinei, yra apsauginės priemonės nuo saulės. Jų gydytojas dermatovenerologas T. Raudonis pataria naudoti gausiai.

„Rekomenduojama naudoti bent SPF 50 faktorių turintį apsauginį kremą nuo saulės visam kūnui, taip pat lūpų balzamą su SPF filtru“, – nurodo medikas.

Jeigu jau pastebėjote pirmuosius lūpų pūslelinės požymius: lūpos kaitimą, paraudimą, smulkias vienoje vietoje iškilusias pūsleles, nedelsdami pradėkite naudoti lokalius antivirusinius vaistus, kurių veiklioji medžiaga – acikloviras (tiesa, vaistai veiksmingi tik pirmąsias 48 val. pajutus pirmuosius simptomus), dezinfekcines odos priemones, taip pat vartokite geriamuosius antivirusinius vaistus.

„Po 2–3 dienų prasideda pūslelių gijimo periodas, todėl veiksmingesni gijimą skatinantys kremai su pantenoliu, cinku arba specialūs pleistrai, sukuriantys okliuziją – drėgną aplinką, itin palankią odai gyti“, – nurodo gydytojas dermatovenerologas T. Raudonis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.