Gyvenimas

2021.07.25 20:18

Agurkų raugimo patarimai ir 3 receptai: išbandykite ir sausąjį būdą

Ieva Žigaitė, LRT.lt2021.07.25 20:18

Vasara – pats darbymetis norintiesiems išsaugoti sodo ir daržo gėrybes šaltajam sezonui. Maisto tinklaraščio „Kūmutės virtuvė“ autorė Renata Šniolienė konservavimą vadina savo gyvenimo būdu ir dalijasi net trimis agurkų rauginimo receptais, kurių vienas, teigia, dažnam tampa itin netikėtas.

R. Šniolienė pataria – norint traškių ir kietų rauginti agurkų, geriau rinktis juos ne su lygia, o kauburėta žieve: „Svarbus žievės storis. Kadangi ilgą laiką fermentuosime, tai labai svarbu, kad neištižtų. Kartais klausia, kodėl man nepavyko, agurkai ištižo, tapo tuščiaviduriai, iš vidaus bėga skysčiai. Tai yra būtent veislės neteisingas pasirinkimas.“

Lygios žievės agurkai, pataria maisto tinklaraštininkė, labiau tinka marinavimui. R. Šniolienė siūlo išmėginti tris rauginimo būdus: klasikinį, trijų dienų ir daug kam dar negirdėtą sausąjį. Visiems reikia, žinoma, agurkų, druskos, česnako ir sezoninių lapų – tinka juodųjų serbentų, vyšnių lapai, krapų žiedynai.

Pasak pašnekovės, svarbu pasirinkti fermentavimo indą – plastikiniais daugkartiniais dangteliais užspaudžiami, tvirtai uždaromi stiklainiai tinka šaltajam rauginimo būdui, juose daržovės vėsiose patalpose laikomos žiemos sezonui. Užsukami stiklainiai tinka neilgam rauginimui arba sausajam jo būdui. Ilgą laiką tokiuose rauginant, pasak pašnekovės, stiklainiai gali dužti.

Rauginant R. Šniolienė pataria nupjauti agurkų galiukus, kad išsiskleistų kvapo savybės ir būtų išleistos sultys, reaguosiančios su druska. Siekiant paspartinti fermentaciją, galima padaryti ir gilias įpjovas.

Į stiklainius dedami žalumynai, česnakai, iki pat viršaus – agurkai, taip pat iki viršaus supilamas sūrymas, kurį gaminant R. Šniolienė laikosi taisyklės – litre šilto vandens ištirpina 30 g rupios druskos. Praktiškas patarimas – rauginant trijų dienų agurkus, stiklainį padėti ant lėkštutės, mat vykstant procesui, skystis gali veržtis į išorę.

Rauginant žiemai viskas daroma taip pat, tik stiklainis pirmiausia palaikomas kambario temperatūroje, vėliau išnešamas į vėsią patalpą ar rūsį.

Įdomiausiu ir greičiausiu būdu R. Šniolienė vadina sausąjį rauginimą arba kitaip – trumpalaikį sūdymą. Naudojami tie patys produktai, išskyrus sūrymą, o 1 kg agurkų sūdomas 1 nubrauktu šaukštu druskos. Rauginimo indą pašnekovė pataria hermetiškai užspausti dangteliu ar lėkšte ir kas porą valandų papurtyti. Tokiu būdų švelniai rauginti agurkai tinkami skanauti po 4–5 valandų.

Raugintiems agurkams reikės:

9–10 šviežių agurkų,

1 litras drungno vandens,

1 šaukštas rupios druskos (apie 30 g),

2–3 vyšnių lapai,

2–3 juodųjų serbentų lapai,

2–3 krapų žiedynai,

1–2 skiltelės česnako.

Sausai raugintiems agurkams reikės:

1 kg šviežių agurkų,

1 šaukštas rupios druskos (apie 30 g),

2–3 vyšnių lapai,

2–3 juodųjų serbentų lapai,

2–3 krapų žiedynai,

1–2 skiltelės česnako.

Plačiau – liepos 17 d. laidos „Labas rytas, Lietuva“ įraše.

Itin vasariškas receptas: ypač greitas agurkų rauginimo būdas
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.