Gyvenimas

2021.07.23 10:00

Minint Dešrainio dieną – mitais apipinta jo atsiradimo istorija ir pora lengvų receptų

LRT.lt2021.07.23 10:00

Liepos 23-iąją minima Tarptautinė dešrainių diena. Šis patiekalas itin populiarus Amerikoje, tačiau mėgstamas ir Lietuvoje, tiesa, kiekviena šalis turi savo receptą, rašoma prekybos tinklo „Iki“ pranešime žiniasklaidai.

Prekybos tinklo maisto ekspertė, sako, kad dešrainis – paprastas ir greitas užkandis, ypač populiarus vasarą, o jam pagaminti sugaišite itin mažai laiko. Dar vienas šio patiekalo privalumas – paprasti, visiems prieinami ingredientai ir improvizacijos galimybė: kiekvienas valgytojas gali susikurti savo skoniui tinkantį dešrainį.

Dešrainius gaminti galima pačius įvairiausius ir įmantriausius: su išskirtinio skonio padažais, įvairiomis daržovėmis: pomidorais, svogūnais, marinuotais agurkėliais, kukurūzais ar Chalapos aitriosiomis paprikomis (jalapenais).

Į dešrainių vidų gali būti dedami kopūstai, mėgstamas sūris ar dar įmantresni ingredientai, tokie kaip svogūnų ar nachos traškučiai, kepta šoninė, įvairios prieskoninės žolelės, lapinės salotos, netgi makaronai su sūriu ar iš faršo pagamintas meksikietiško tipo troškinys.

Nevalgantiems mėsos arba stengiantiems jos valgyti mažiau dešrainiai gali būti gaminami ir su veganiškomis iš sojų ar kitų produktų pagamintomis dešrelėmis.

Kilmės istorija – neaiški

Kaip teigia V. Juodkazienė, yra net kelios šio patiekalo atsiradimo istorijos versijos. Gali būti, kad dešrainiai kilo iš žymaus Vokietijos miesto Frankfurto. Vokietijoje šis patiekalas netgi pavadintas šio miesto garbei – frakfurter.

Anot vokiečių, pirmą kartą dešrainis jų šalyje buvo pagamintas 1487 metais. Dar viena vokiečių mėgstama istorija, kad mėsininkas, vardu Johannas Georghehneris, gyvenęs Koburge, dešrainį išrado 1600-ųjų pabaigoje. Tuomet jis keliavo į Frankfurtą reklamuoti savo naujojo patiekalo ir taip dešrainis įgavo „frakfurter“ vardą.

Austrai tvirtina, kad šis patiekalas atsirado Vienoje, kai du Austrijos-Vengrijos imigrantai Emilis Reichelis ir Samas Ladany šį patiekalą pristatė miesto mugėje. O vėliau, kai šie du vyrai išvyko iš Europos į Čikagą, patiekalą pristatė ir amerikiečiams. Amerikoje, o vėliau ir visame pasaulyje dešrainiai yra geriausiai žinomi kaip hotdog.

Svarstoma, kad šį terminą XX a. pradžioje pirmą kartą pavartojo Thomas Aloysius Dorganas, karikatūroje pavaizdavęs per beisbolo rungtynes parduodamas bandeles su dešrelėmis ir pavadindamas jas hotdog.

Amerikiečiai išties itin mėgsta dešrainius. Per metus šios šalies gyventojai jų suvalgo apie apie 20 milijardų. Padalijus šį skaičių iš gyventojų – per metus vienas amerikietis vidutiniškai suvalgo net 70 dešrainių.

Laikui bėgant šį patiekalą pamėgo visame pasaulyje, netgi Azijoje, o ypač Japonijoje. Tiesa, japonai mėgsta ne bet kokias, o tam tikras šio patiekalo versijas. Šioje šalyje ypatingai populiarūs juodieji dešrainiai, kurių bandelė ir dešrelė yra nudažyti juodais anglies pelenais.

V. Juodkazienė siūlo šventiškai paminėti dešrainių dieną ir jų pasigaminti namuose.

Dešrainiai su šonine

Jums reikės:

– 4 gabaliukų šoninės;
– 4 dešrelių;
– kelių šaukštelių majonezo;
– 4 dešrainiams skirtų bandelių;
– 1 susmulkintos romaninės salotos;
– kelių supjaustytų pomidorų;
– saujos smulkiai supjaustytų svogūnų laiškų.

Kaip gaminti? Šoninės gabalėlius tvirtai užvyniokite ant dešrelės. Iki vidutinės ugnies įkaitinkite grilį ir kepkite dešreles, kol ant jų apvyniota šoninė gražiai apskrus. Tuomet ant grilio šiek tiek pašildykite bandeles. Bandelės vidų patepkite majonezu, dėkite salotas, pomidorus, dešrelę viską pabarstykite svogūnų laiškais.

Čikagos stiliaus dešrainiai

Jums reikės:

– 4 dešrelių;
– kelių supjaustytų marinuotų agurkėlių;
– 4 dešrainiams skirtų bandelių;
– saujos supjaustytų vyšninių pomidoriukų;
– plonai supjaustyto svogūno;
– susmulkintos salotos;
– kelių šaukštelių garstyčių.

Kaip gaminti? Ant vidutiniškai įkaitinto grilio vartydami iškepkite dešreles, kol šios gražiai apskrus. Tuomet šiek tiek pašildykite dešrainiams skirtas bandeles. Į jas dėkite dešreles, susmulkintą salotą, šiek tiek svogūno, marinuotų agurkėlių, pomidoriukų ir viską pagardinkite garstyčiomis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.