Gyvenimas

2021.07.21 17:45

Ikona tapęs australiškas desertas lamingtonas atsirado netyčia – lordą užgriuvus svečiams

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2021.07.21 17:45

Lamingtonas – tai žodis iš saldžiosios kulinarijos, mat būtent šiuo vardu vadinamas populiariausias australiškas desertas. Liepos 21 d. minima lamingtono diena.

Nedideli purūs kvadratėliai, aplieti uogų sirupu arba šokoladu bei apvolioti kokoso drožlėse, – taip dažniausiai patiekiamas lamingtonas. Tai populiariausias australiškas desertas, nors ilgą laiką Australija derasi su Naująja Zelandija, kuri šalis iš tiesų esanti šio skanėsto gimtinė.

Spaudoje pirmą kartą lamingtonas paminėtas 1896 m., o pavadintas pagal Kvinslando – valstijos Šiaurės Rytų Australijoje – gubernatoriaus lordo Lamingtono pavardę. O štai pyrago autorystė tiksliai nežinoma.

Minima lamingtono diena: be kokio ingrediento neapsieina šis australietiškas desertas?

Viena versija pasakoja, kad receptą sukūrė gubernatoriaus virėjas, kai jam buvo liepta pamaitinti netikėtai apsilankiusius svečius. Virėjas, griebęs vakar keptą prancūzišką pyragą, apliejęs jį šokoladu ir apibarstęs kokoso drožlėmis, o lordo svečiai likę sužavėti ir prašę recepto.

Kita versija teigia, kad Lamingtono virėjas netyčia įmetęs pyragą į ištirpintą šokoladą ir tik vėliau receptą papildė kokoso drožlės. Bet kuriuo atveju šio pyrago receptus po kelerių metų spausdino ir Australijos, ir Naujosios Zelandijos laikraščiai.

2009 metais lamingtonas buvo paskelbtas viena iš šimto penkiasdešimties Kvinslando kultūros ikonų.

Plačiau – liepos 21 d. laidos „Labas rytas, Lietuva“ įraše.

Minima lamingtono diena: be kokio ingrediento neapsieina šis australietiškas desertas?
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.