Gyvenimas

2021.07.25 11:28

Klausiate – atsakome. Ką daryti įgėlus bitei?

Viktorija Lideikytė, LRT.lt2021.07.25 11:28

Įgėlus bitei, stebėkite savo savijautą: jei pasunkėjo kvėpavimas, ėmė tinti veidas ar kitos kūno vietos, nedelsdami kreipkitės į medikus. Jeigu bitės įgėlimas nesukėlė alerginės reakcijos, būkite kantrūs – skausmas praeis, tad neskubėkite griebtis tepaliukų, pataria zoologas. Tiesa, svarbu nepamiršti tinkamai ištraukti geluonies, o jei įkandimo vieta tinsta – atvėsinti ją ledu.

Kaip atpažinti bitės įgėlimą

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija interneto puslapyje nurodo, kad atpažinti bitės įgėlimą padės šie simptomai:

– stiprus aštrus skausmas įgėlimo vietoje;

– įgeltos vietos paraudimas, patinimas;

– kūno odos niežėjimas;

– bitės įkandimo vietoje likęs geluonis.

Ar esate alergiški, išduos kūno reakcija

Pasak Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro docento Andriaus Petrašiūno, įgėlus bitei svarbiausia – stebėti savo savijautą.

„Žmonės, kurie iš patirties žino, kad yra alergiški bitės ar širšės įgėlimui, turėtų su savimi nešiotis reikiamus vaistus arba po įgėlimo nedelsiant kreiptis į artimiausią greitosios pagalbos stotį, t. y. skambinti arba vykti pas medikus.

Tiems, kuriems alergija pasireiškia netikėtai – po įgėlimo prasideda įvairių kūno vietų tinimai, pasunkėja kvėpavimas, – taip pat reikėtų kreiptis į medikus.

Visiems kitiems, jeigu po įgėlimo nekyla alerginė reakcija ir jaučiamas tik skausmas įgėlimo vietoje, lieka pakentėti, – nemalonus pojūtis praeis“, – portalui LRT.lt sako dr. A. Petrašiūnas.

Jam antrina ir Lietuvos zoologijos sodo zoologas Jonas Šimkus. „Jeigu bitės įgėlimas nesukelia stiprios alergijos, įgėlimo vietą patartina atvėsinti leduku ar šaltu vandeniu ir neskubėti kažkuo tepti“, – portalui LRT.lt sako zoologas.

Tiesa, LR Sveikatos apsaugos ministerija interneto puslapyje nurodo, kad priklausomai nuo žmogaus individualios reakcijos, vabzdžių įgėlimai gali būti pavojingi gyvybei ir net mirtini, jei laiku nesuteikiama pagalba, ypač jei žmogus patiria sunkią alerginę reakciją.

Sunkėjant alerginei reakcijai, gali atsirasti dusulys, veido tinimas, pasunkėti kvėpavimas, pasireikšti dilgėlinis viso kūno bėrimas, nukristi kraujospūdis ir kt.

Ką daryti įgėlus bitei:

– LR Sveikatos apsaugos ministerija nurodo: pasireiškus alerginei reakcijai, mažinkite skausmą ir patinimą bei pasirūpinkite, kad nukentėjęs žmogus patektų į gydymo įstaigą.

– Skubiai pašalinkite bitės geluonį, jo nespausdami pirštais ar pincetu, bet nubraukdami elektronine kortele ar bukąja peilio geležtės dalimi, nes suspaudus geluonį į įgelto žmogaus organizmą gali patekti dar daugiau nuodų.

– Numaukite nuo įgeltos galūnės žiedus, laikrodžius, apyrankes, nusekite papuošalus.

– Skausmą ir tinimą sumažinkite uždėję ant įkandimo vietos šaltą kompresą, ledo ar šaldytuvo kameroje sušaldytų maisto produktų ir laikykite mažiausiai 10 minučių.

– Duokite išgerti antihistamininių vaistų. Paklauskite, ar nukentėjęs žmogus turi su savimi adrenalino automatinį švirkštą „EpiPen“, padėkite jam susišvirkšti į šlaunies ar peties raumenis.

– Jei patinimas plinta arba sunkėja simptomai, kvieskite greitąją medicinos pagalbą tel. 112 ar patys skubiai vežkite į artimiausią ligoninę.

Ką daryti pasireiškus smarkiai alerginei reakcijai:

– jeigu pasireiškia labai stipri organizmo reakcija, ryškėja anafilaksinio šoko požymiai, brangi kiekviena sekundė. Kol atskubės medikai, nuraminkite nukentėjusįjį. Jei žmogus sąmoningas, padėkite jam patogiai atsigulti ar atsisėsti.

– Jeigu žmogus dūsta, pasodinkite, kad būtų lengviau kvėpuoti. Jeigu jaučia silpnumą, svaigsta galva, paguldykite ir kojas pakelkite aukščiau už galvą.

– Stebėkite ir įvertinkite gyvybinius požymius: sąmonę, kvėpavimą, pulsą, odos pokyčius. Jei nukentėjusysis netenka sąmonės ir nustoja kvėpuoti, atlikite dirbtinį kvėpavimą (kas 30 krūtinės ląstos paspaudimų 2 įpūtimai).

Geriausia apsauga – atidumas

Pasak zoologo J. Šimkaus, paprastai vasarą aplink zujantys vabzdžiai labiau įkyri, nei kelia pavojų. Tiesa, apsisaugoti nuo kai kurių vabzdžių įkandimų gali padėti vabzdžius atbaidantys purškalai.

Visgi geriausia apsauga, anot dr. A. Petrašiūno, – atidumas, mat neretai vabzdžių įgėlimai būna netyčiniai. Todėl gamtoje, paplūdimyje prieš gerdami saldžius gėrimus ar valgydami maistą, ypač bičių ir širšių mėgstamus vaisius, gerai juos apžiūrėkite. Atidžiai apžvelkite ir vietą, kurioje ketinate sėstis ar gultis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.