Gyvenimas

2021.08.05 21:50

Nuolat jaučiatės it nepamerktos gėlės? Sąlygas lėtiniam nuovargio sindromui gali sudaryti 4 dalykai

LRT TELEVIZIJOS laida „Klauskite daktaro“, LRT.lt2021.08.05 21:50

Jei, ką bedarytumėte, lova kvieste kviečia, galbūt jums Laimo liga, o gal tai – pirmasis diabeto požymis. LRT TELEVIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“ Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius Alvydas Unikauskas prašo į lėtinį nuovargį nenumoti ranka: jis gali signalizuoti apie didesnes bėdas, kurios ateityje gali išaugti iki dar rimtesnių problemų.

Jaučiatės pavargęs, gal net išsekęs ir visai nesvarbu, kad vietoj jums įprastų 8 valandų šiąnakt išmiegojote visas 10-imt, – vis vien jaučiatės lyg nepamerktos gėlės. Nepadeda nei kava, nei mankšta, nei saulė, net ir nusnaudę per pietus neatsigaunate – ką bedarytumėte, esate pervargęs.

„Baisiausia, kad nuovargį lydi kitos problemos. Tik viena iš pasekmių yra nuovargis, todėl jei visada jaučiatės pavargę, nenumokite į tai ranka. Tai ne tik gadina jūsų gyvenimo kokybę – tai gali signalizuoti apie didesnes bėdas, kurios ateityje gali išaugti iki dar rimtesnių“, – kalba daktaras.

Įprasti lėtinio nuovargio sindromo simptomai

– Nuolatinis nuovargis

– Miego sutrikimai

– Dažna nuotaikų kaita

Be šių simptomų, gali atsirasti ir mažiau įprastų. Galime ir nesuprasti, kad jų yra. Anot A. Unikausko, apie lėtinį nuovargį taip pat gali pranešti pasikartojantys keisti skausmai, kuriems priežasčių lyg ir nėra, taip pat smegenų „rūkas“, kai žmogus negali susikaupti, susikoncentruoti į savo darbus, sutelkti į save dėmesio.

„Dar vienas simptomas, kurį tikrai paprasta supainioti su kitomis problemomis, tai gerklės skausmas ir net limfmazgių padidėjimas. Dar prie simptomų priskiriamas raumenų skausmas. Jei skauda raumenis, o tikrai žinote, kad nei dirbote kažką fiziškai sunkaus, nei intensyviai sportavote, pagalvokite, galbūt jus kamuoja pervargimas, lėtinis nuovargis“, – pataria profesorius.

Gamta bunda, tačiau nuovargis nedingsta: neįprastos fizinio ir socialinio aktyvumo stygiaus priežastys

Ne tokie dažni lėtinio nuovargio sindromo simptomai

– Pasikartojantys skausmai

– Smegenų „rūkas“

– Gerklės skausmas

– Limfmazgių padidėjimas

– Raumenų skausmas

Po erkės įsisiurbimo praėjus net mėnesiui gali atsirasti odos paraudimas, dažniausiai jis būna žiedo formos. Gal tokio darinio nepastebėjote arba jis neatsirado, bet ateina diena, kai ryte atsikėlę tiesiog griūnate, jums silpna.

A. Unikauskas

Apie ką gali pranešti amžinas nuovargis?

Laimo liga

Nuo erkinio encefalito pasiskiepyti galite, bet nuo Laimo ligos, kuri pažeidžia daug žmogaus organų ir sistemų, vis tiek nebūsite apsaugoti. Nuo šios ligos skiepo nėra.

„Po erkės įsisiurbimo praėjus net mėnesiui gali atsirasti odos paraudimas, dažniausiai jis būna žiedo formos, bet nebūtinai, vidurys nebūtinai gali būti balkšvas, gali būti tiesiog raudona dėmė. Gal tokio darinio nepastebėjote arba jis neatsirado, mat kitiems jis išvis neatsiranda, bet ateina diena, kai ryte atsikėlę tiesiog griūnate, jums silpna, kartais būna karščiavimas. Jau nekalbu apie tai, kad vėliau gali prasidėti komplikacijos, pavyzdžiui, sąnarių skausmai, apskritai kažkokie skausmai ar kitų organų pažeidimai.

Jeigu žinote, kad jums buvo įsisiurbusi erkė, praėjo kelios savaitės ir atsirado didžiulis silpnumas ir nuovargis, nors jokio žiedo ir kitų simptomų nėra, visada reikia pagalvoti, kad galimai susirgote Laimo liga“, – pasakoja daktaras.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro vyriausioji specialistė Milda Žygutienė sako, kad kasmet registruojama apie 2–3 tūkstančius Laimo ligos atvejų. Pasak pašnekovės, užsikrėtus šia liga gali atsirasti ne tik nuovargis – gali prasidėti nemiga, atsirasti galvos skausmai, pasireikšti kardiologinė simptomatika, skaudėti sąnariai.

„Laimo liga yra išgydoma, o kuo anksčiau pradėsime gydyti, tuo ji efektyviau ir gydoma. Ji sėkmingai išgydoma antibiotikais, jeigu besigydantis laikosi gydytojo nurodymų. Bet labai svarbu laiku pastebėti erkę ir kaip galima greičiau ją pašalinti. Jeigu ji ir buvo infekuota, jeigu mes per pirmą parą ją sugebėsime aptikti ir pašalinti, tai jau yra viena iš efektyvių apsaugų, o tas aptikimas – tik labai įdėmiai apžiūrint savo kūną“, – komentuoja ji.

Diabetas

Bendras organizmo silpnumas, amžinas nuovargis gali būti pirmieji cukrinio diabeto požymiai. Ankstyvieji šios ligos simptomai iš tiesų yra neryškūs ir gali progresuoti ne vienerius metus, todėl jei jūs arba jūsų artimasis skundžiasi nuovargiu ir silpnumu, tikrai verta kreiptis į daktarą ir išsitirti savo organizmą išsamiau. Vienas iš paprasčiausių tyrimų – išsitirti insulino kiekį kraujyje.

„Cukrinis diabetas – tai liga, kurios metu organizmas nebegali gaminti energijos“, – priduria A. Unikauskas.

Vitamino D trūkumas

Jeigu jums trūksta vitamino D, apie tai taip pat gali pranešti nuovargis, silpnumas, energijos nebuvimas. Vitaminas D labai svarbus raumenims ir imuninei sistemai, tad kai jums jo trūksta, kūnas pradeda siųsti signalus, o vienas iš tų signalų yra nuolatinis pervargimas, energijos stoka. Šią problemą tikrai galima gana greitai išspręsti, jei nepamiršite rūpintis savimi, įsitikinęs medikas.

Epštein-Baro virusas

Epštein-baro virusas – vienas iš rizikos faktorių, kuris gali sukelti lėtinio nuovargio sindromą, patikina Santaros klinikų vaikų ligų gydytoja Božena Paškevič. Užsikrėtus šiuo virusu nuolatinis nuovargis ir silpnumas tęsiasi šešis mėnesius ir ilgiau, esant šiam sindromui ryškiai sumažėja žmogaus fizinis ir socialinis aktyvumas.

Įdomu tai, kad dažniausiai šiuo virusu užsikrečia jauni žmonės – vaikai, paaugliai ir jauni suaugusieji. Jie šią ligą perneša gana sunkiai, mat simptomai neretai panašūs į virusinės peršalimo ligos simptomus: jaučiamas nuolatinis galvos, raumenų, gerklės skausmas, energijos stoka, padidėja temperatūra. Taip pat pacientai dažnai skundžiasi padidėjusiu dirglumu, užmaršumu, koncentracijos stoka, nuotaikų kaita.

Nemanykite, kad nuovargis praeis savaime. Nekaltinkite orų, darbų, savo šeimos narių, priežastis gali slypėti visai kitur, o svarbiausia – nuovargį galite visai paprastai įveikti, jei tik laikysitės kelių taisyklių.

A. Unikauskas

„Epštein-Baro virusas priklauso Herpes virusų šeimai, tačiau nuo kitų šios šeimos virusų skiriasi tuo, kad infekuoja būtent B limfocitus ir limfocituose išlieka visą žmogaus gyvenimą. Šis virusas gali aktyvuotis bet kuriuo žmogaus gyvenimo laikotarpiu, liga, kurią paprastai išprovokuoja Epštein-Baro virusas, vadinama infekcine mononukleoze.

Dažniausiai žmogus užsikrečia nuo jau sergančio infekcine mononukleoze asmens. Paprastai virusas plinta ganėtinai glaudaus kontakto metu: dažniausiai per seiles, bučiuojantis, naudojant tuos pačius daiktus, indus, stalo įrankius. Galima užsikrėsti ir kraujo transfuzijos metu, tai yra tada, kai perpilamas kraujas, organų transplantacijos metu. Persirgęs asmuo virusą su seilėmis gali išskirti ganėtinai ilgai, neretai – netgi iki šešių mėnesių“, – pasakoja B. Paškevič.

Šis susirgimas paprastai registruojamas paauglių bei jaunų suaugusiųjų žmonių grupėje iki 24 metų. Retai, bet pasitaiko, kad suserga ir vyresnio amžiaus žmonės. Netikėta tai, kad susirgus vyresnio amžiaus žmogui ligos klinikinė išraiška paprastai dar sunkesnė: jis ilgiau ir atkakliau karščiuoja, dažnai tokiam asmeniui reikalinga gydytojų pagalba, jį reikia hospitalizuoti.

Vaikai paprastai šia infekcija serga šiek tiek lengviau, simptomai yra švelnesni, jiems pakanka namų aplinkos ir simptominio gydymo, kurį tėvai gali suteikti namuose. Anot gydytojos, įveikti šį virusą gali padėti imuninės sistemos stiprinimas, sveika mityba, adekvatus poilsio ir darbo režimas, svaigiųjų gėrimų vengimas, nerūkymas.

Su nuovargiu žmonės kovoja skirtingai – keletą naudingų patarimų verta įsitraukti į savo sąrašą.

Susigrąžinti energiją padės:

– kulkšnės arbata,

– vitaminas D, kurio galite gauti iš lašišos, silkės, kiaušinių trynių, grybų, bet daugiausiai, be abejo, iš saulės,

– cinkas, kurio gausite kartu su raudona mėsa, avinžirniais, moliūgų sėklomis, žemės riešutais.

„Nemanykite, kad nuovargis praeis savaime. Nekaltinkite orų, darbų, savo šeimos narių, priežastis gali slypėti visai kitur, o svarbiausia – nuovargį galite visai paprastai įveikti, jei tik laikysitės kelių taisyklių. Būkite energingi ir pailsėję“, – sako daktaras.

Plačiau – gegužės 12 d. laidos „Klauskite daktaro“ įraše.

Parengė Indrė Motuzienė.

Gamta bunda, tačiau nuovargis nedingsta: neįprastos fizinio ir socialinio aktyvumo stygiaus priežastys
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.