Gyvenimas

2021.07.22 08:20

Metę laidojimo paslaugų verslą, veiklūs žemaičiai įkūrė labirintų parką ir tapo socialinių tinklų žvaigždėmis

Viktorija Lideikytė, LRT.lt2021.07.22 08:20

Prieš 10 metų nutarę palikti miesto gyvenimą ir šeimos puoselėtą laidojimo paslaugų verslą, Jurga ir Antanas Jakimavičiai persikėlė į 5 ha sodybą Plungės rajone. Pasižadėjo – ieškos, kol ras širdžiai artimą užsiėmimą. Kai pasiryžo įkurti labirintų parką, netrūko skeptikų, o dabar – lankytojų. Ramiau tampa tik žiemą, tačiau Jakimavičiai ir tada nenuobodžiauja. Paraginti vaikų, jie tapo socialinių tinklų žvaigždėmis.

Jau trečius metus iš eilės portalo LRT.lt žurnalistai ir fotografai vasarą iškeliauja į žurnalistinę ekspediciją „Aplink Lietuvą“. Šių įdomių kelionių metu atrandama unikalių žmonių ir išskirtinių jų istorijų, kūrybiškų verslų ir aukštyn kojomis apverstų gyvenimų, įspūdingų muziejų ir gamtos perlų. Visomis šiomis istorijomis dalijamės su skaitytojais portale LRT.lt! Žinote vietą ar žmones, kuriuos turėtų aplankyti mūsų komanda? Rašykite pasiūlymus el. pašto adresu pasidalink@lrt.lt!

Riedėdami Žemaitijos nacionalinio parko teritoriją raizgančiais keliais, priartėjame prie netoliese Platelių ežero esančio Likšų kaimo. Pasukame išvydę rodyklę, vedančią į Energetinių labirintų ir geometrinių figūrų parką. Netrukus prieš akis atsiveria sunkiai žvilgsniu aprėpiama kone 5 ha dydžio teritorija.

Pasitinka ne tik nuo saulės įkaitusi automobilių ir autobusų pilna aikštelė, bet ir patys sodybos šeimininkai Jurga ir Antanas Jakimavičiai. Netrukus puola rodyti: „Štai čia stovi mūsų namai, o greta galite pamatyti ir 1804 m. statytą klėtį.“ Kadaise šioje teritorijoje šeimininkai buvo įkūrę kaimo turizmo sodybą, tačiau praėjusį etapą jie vadina tik trumpa stotele kelionėje tikslo link.

Dabar jie moja į savo rankomis išpuoselėtus iš tolo matomus labirintus ir geometrines figūras. „Visada norėjome, kad darbas būtų ir mūsų hobis“, – portalui LRT.lt sako Antanas ir pradeda pasakoti, kokį gyvenimo labirintą jiems su žmona teko įveikti, kad atsidurtų ten, kur yra dabar.

Darbas sekėsi gerai, bet mums norėjosi daugiau kūrybinės laisvės, troškome linksmesnio užsiėmimo.

Palikę verslą laidojimo paslaugų srityje, nutarė ieškoti savos laimės

Iš Plungės kilusi Jurga ir kuršėnietis Antanas susitiko Kauno technologijos universiteto Šiaulių fakulteto koridoriuose. Vos vienas kitą išvydo, iš karto suprato, kad nebepaleis.

„Kai tik įstojusi į universitetą nuvažiavau tartis dėl bendrabučio, tą pačią dieną ir susitikome. Antanas dar manęs nematė, o jau pradėjo žvalgytis į laiptų pusę. Ten einančią jis mane ir pamatė“, – prisiminusi šypsosi Jurga. Prabėgus pirmiesiems pažinties metams, pora susituokė ir grįžo į Jurgos gimtinę.

Netrukus abu pradėjo suktis šeimos versle: įsidarbino Jurgos tėčio laidojimo paslaugų biure, šalia jo netrukus susikūrė ir savo verslą – pradėjo užsiimti didmenine laidojimo reikmenų prekyba. „Darbas sekėsi gerai, bet mums norėjosi daugiau kūrybinės laisvės, troškome linksmesnio užsiėmimo“, – sako Antanas.

Taip sutuoktiniai nutarė pasitraukti iš šeimos verslo ir išėjo gyventi į sodybą Plungės rajone esančiuose Likšuose. „Tada dar negalvojome apie jokius verslus ar parkus, tiesiog bėgome iš miesto, nes norėjome apsigyventi gamtos apsuptyje“, – sako Jurga.

Beje, Antanas dažnai būdavo išvykęs darbo reikalais, o drauge norėjosi praleisti daugiau laiko. „Taip palengva mąstėme, ką gyvenime dirbti, kad nuolat būtume kartu ir darbas būtų malonus“, – šypsosi Jurga.

Kai pamatėme ekrane iššokusį energetinio labirinto brėžinį, iškart supratome – darysime.

Internete pamatę labirintą išsyk suprato: „Darysime“

Galvodami, kaip išnaudoti didžiulę teritoriją, sodybos šeimininkai nutarė išbandyti kaimo turizmą. „Teikėme apgyvendinimo paslaugas, bet norėjosi ko nors daugiau ir įdomiau“, – prisimena Jurga. Vieną dieną ji, kaip pati sako, vedama likimo, apsilankė Plungės turizmo centro organizuotame seminare, kuriame buvo kalbama apie teminius kaimus.

Grįžusi namo Jurga įsijungė kompiuterį ir paieškos langelyje suvedė seminare išgirstą žodį „labirintai“. „Kai pamatėme ekrane iššokusį energetinio labirinto brėžinį, iškart supratome – darysime. Tai buvo taip artima mūsų abiejų vidui, tarsi atsakymas, kurio ieškojome“, – sako Antanas.

Taip jiedu su Jurga sodyboje savo ir tėvų rankomis per tris mėnesius nutiesė pirmąjį labirintą, vėliau parke atsirado dar 3 labirintai ir tiek pat geometrinių figūrų. Tiesa, pradžia nebuvo itin lengva, atvirauja Antanas.

„Prieš 10 metų, kai pradėjome kurti labirintų parką, žodis „energetiniai“ visiems rėžė ausį. Visgi mes iš karto jautėme, kad tai bus vieta su mintimi, skirta ne vien pramogai. Norėjome, kad čia atvykę žmonės galėtų pailsėti, turėtų galimybę nurimti, pamedituoti“, – kalba Antanas.

Ilgainiui kaimo turizmo verslą pažinę Jakimavičiai ėmė teikti ir maitinimo paslaugas, atidarė suvenyrų parduotuvėlę. „Dėl žmonių stengėmės, kaip tik galėjome, kol vieną dieną pagalvojome: o kada gyventi patiems? Supratome, kad tapome tarnais, o rūpintis tuo, kas patinka labiausiai, augalais, aplinka, neliko laiko“, – prisimena Jurga.

Šiemet visa šeima nusprendė – atsisakys pašalinių paslaugų ir gyvens darydami tik tai, kas teikia džiaugsmą patiems. „Nes tik patys būdami laimingi, galime skleisti laimę kitiems“, – šypteli Jurga.

Prieš 10 metų, kai pradėjome kurti labirintų parką, žodis „energetiniai“ visiems rėžė ausį.

Pragyventi vien iš parko – nelengva, bet įmanoma

Papasakoję parko priešistorę, šeimininkai pakviečia pasivaikščioti 600 m ilgio „Vidinio aš“ labirintu. „Pastebime, kad jeigu žmogus yra sąžiningas, kantriai siekia tikslo, tai ir labirintą įveikia nuo pradžių iki galo. O jeigu asmuo, kaip aš sakau, gyvenime lipa per galvas, tai bet kaip eina ir per labirintą, lipa per kraštus“, – pasakoja Jurga.

Pasak parko įkūrėjų, labirinto esmė – ne klaidinti, kaip iš pradžių gali pasirodyti, o priešingai, padėti surasti kryptį. Kaip pasakoja Antanas, labirintas simbolizuoja gyvenimo kelią. Jeigu labirintu pasirenkama eiti bet kaip, tikėtina, jog gyvenime taip pat netrūksta chaoso, svarsto Antanas.

Rodydami į labirintus, šeimininkai džiaugiasi pagaliau galintys pasakyti, kad dabar gyvena taip, kaip visada svajojo. Savo hobį jie pavertė darbu, o darbą – hobiu. Tiesa, pašnekovai neslepia – labirintai (vienas jų – net 1,8 km ilgio) reikalauja nuolatinės priežiūros, į pagalbą kartais atskuba ir sūnus su dukra.

„Jeigu būtume žinoję, kas mūsų laukia, turbūt nebūtume visko pradėję, – atvirauja Antanas. – Gerai, kad dirbame patys. Jei samdytume žmones, pragyventi vien iš parko nepavyktų. Vis dėlto pastaruosius penkerius metus dedame visas pastangas, kad tai taptų pagrindine mūsų veikla ir darbu.“

Paklausti, ar 5 ha teritorija vienai šeimai – ne per didelė, sodybos šeimininkai šypteli: „Jei pritrūksta žmonių ir šurmulio, važiuojame į miestą. O jei norisi ramybės, toli jos ieškoti nereikia.“

Progą atsikvėpti Jakimavičių šeima gauna žiemą, mat parko lankymo sezonas tęsiasi 6 šiltuosius metų mėnesius. „Iš pradžių dar ketinome dirbti žiemą, kasdavome takelius. Visgi didysis labirintų grožis atsiveria šiltuoju metų laiku – tada ir sulaukiame daugiausia lankytojų.

Vasarą didžiąją mūsų laiko dalį užima labirintų priežiūra ir bendravimas su žmonėmis. Atvyksta ir šeimos, ir mokinių bei suaugusiųjų ekskursijos, ir senjorai. Pavasarį ir ankstyvą rudenį paprastai užsiimame labirintų ir figūrų rekonstrukcija“, – pasakoja Jurga.

Į socialinių tinklų pasaulį mus įtraukė vaikai, bet mes ir nesipriešinome.

Teko išgirsti, kad tokio amžiaus žmonėms „YouTube“ – ne vieta

Veiklūs sutuoktiniai nenuobodžiauja ir žiemą – paraginti vaikų, jie pasinėrė į socialinių tinklų pasaulį. Jųdviejų „YouTube“ kanalas „Antanas tėvukas ir Jurga“ jau turi surinkęs 37 tūkst. prenumeratorių auditoriją. „Turime gerbėjų“, – šypteli Jurga, mat kai kada į labirintų parką atvykę moksleiviai šeimininkus atpažįsta iš socialinių tinklų.

Internete Jurga ir Antanas atvirai dalijasi akimirkomis iš savo gyvenimo ir rodo, kaip patys sako, kas tik šauna į galvą: kaip dirba, ką gamina, kur keliauja, kuo užsiima drauge su šeima. „Į socialinių tinklų pasaulį mus įtraukė vaikai, bet mes ir nesipriešinome. Kiekviena epocha turi savo ypatybių, tad kodėl ne? Juk smagu eiti kartu su jaunimu“, – šypsosi Tėvukas Antanas ir jo, kaip pats vadina, žmonelė Jurga.

Tiesa, Antanas neslepia, teko girdėti replikų, kad tokio amžiaus žmonėms „YouTube“ – ne vieta. „Iš 1000 komentarų toks pasitaiko tik vienas, bet, žiūrėk, paskaitai, užsikabini ir nebematai kitų 999 gražių komentarų. Mano galva, lygiai taip pat vyksta ir gyvenime: reikia drąsos eiti savo keliu ir negirdėti, kas ką blogo sakys. Manau, ta dvasinė išmintis, apie kurią dabar taip daug kalbama, yra būsena, kai tau niekas nekliudo ir nemaišo“, – kalba Antanas.

Jeigu užsibrėžei tikslą, kurį nori įgyvendinti, daryk dabar, o ne po 30-ies metų.

Atsisveikindamas Antanas užsimena – tikėtina, jog ateityje parke atsiras dar daugiau labirintų ir geometrinių figūrų. Jis dar sykį patikina: gyvenime sekasi, kai užsiimi tuo, kuo nori užsiimti. „Jeigu užsibrėžei tikslą, kurį nori įgyvendinti, daryk dabar, o ne po 30-ies metų. O darydamas nepamiršk džiaugtis kasdieniais gyvenimo teikiamais džiaugsmais“, – šypteli Antanas ir kviečia sugrįžti kitą kartą. Juk liko įveikti dar 3 labirintus.

Taip pat skaitykite

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.