Gyvenimas

2021.07.19 21:54

Geriau kęsti skausmą ar išgerti nuskausminamųjų ir ar vaistai nuo skausmo gali sukelti priklausomybę?

LRT TELEVIZIJOS laida „Klauskite daktaro“, LRT.lt2021.07.19 21:54

Jeigu jums skauda taip, kad jūs kenčiate, tikrai nėra geriau kęsti skausmą, nei gerti vaistus, LRT TELEVIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“ sako Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius Alvydas Unikauskas. Tačiau vartoti vaistų nuo skausmo ilgai irgi negalima: nors priklausomybės jie nesukels, didėja rizika patirti infarktą ar insultą.

Atrodo, nerastume suaugusio žmogaus, kuriam kažko nebūtų skaudėję. Dalis žmonių skausmą patiria labai dažnai, todėl neretai geria vaistus nuo skausmo. Pasak laidos vedėjo, nereceptiniai vaistai nuo skausmo yra perkamiausiųjų sąraše ne tik Lietuvoje, bet ir kitose šalyse. Juos paprasta įsigyti ir dažnai jie tikrai padeda, bet ne visada, o kai kada – tik labai trumpam.

„Gerti dažniausiai vartojamus vaistus nuo skausmo daugiau nei 5 dienas yra nerekomenduojama. Jeigu vaistus nuo skausmo geriate ilgiau nei 5 dienas, didėja rizika patirti infarktą ar insultą. Pabrėžiu – ne visus vaistus, bet populiariausius. Ką jums beskaudėtų, jeigu vaistus nuo skausmo tenka gerti 5 dienas, atėjo laikas keliauti pas gydytoją“, – perspėja medikas.

Visa tiesa apie nuskausminamuosius: geriau kęsti skausmą ar išgerti tabletę?

Laidoje jis aptarė populiarius teiginius apie vaistus nuo skausmo.

Tabletės nuo skausmo nekelia priklausomybės

„Kad tabletės nuo skausmo kelia priklausomybę, yra mitas, nes vienintelė priklausomybė yra nuo narkotinių medžiagų: tai gali būti tikrieji narkotikai, gali būti alkoholis, kuris irgi narkotikas, rūkymas ir panašūs dalykai. Visa kita yra psichologija ir tai priklauso ne nuo tablečių, o nuo to, kad jūs, pavyzdžiui, negydote esminės skausmo priežasties. Tai yra skausmo – simptomo – slopinimas, bet ne priežasties pašalinimas. Priklausomybės nuo šių tablečių nebūna“, – tikina daktaras.

Gersite tabletę, dėsitės žvakutę ar leisitės injekciją, veiklioji medžiaga pateks į kraujotaką ir palies ir jūsų virškinimo sistemą.

Injekcijos arba žvakutės nuo skausmo kenkia skrandžiui tiek pat, kiek tabletės

Kartais žmonės mano, kad injekcija ar žvakutė mažiau kenks sveikatai už tabletę nuo skausmo. Visgi ar tabletės, ar injekcijos, esmė tokia pati, sako A. Unikauskas. Tai suvartojama, suleidžiama ar panaudojama tam, kad žmogus pajustų palengvėjimą, kad veiklioji medžiaga veiktų sistemiškai. Atminkite – vaistai nuo skausmo neveikia vienos kažkurios vietos – jie veikia sistemiškai.

„Gersite tabletę, dėsitės žvakutę ar leisitės injekciją, veiklioji medžiaga pateks į kraujotaką ir palies ir jūsų virškinimo sistemą“, – kalba jis.

Negalima vartoti alkoholio, jeigu geriate vaistus nuo skausmo

„Įsivaizduokime, kad vartojame vaistus nuo skausmo. Tuos vaistus turi suskaidyti mūsų kepenys. Visų vaistų skaidymo metu susidaro junginiai, kurie pažeidžia kepenų ląsteles, jas kažkaip veikia ir tai jau yra krūvis kepenims. Yra viena kita išimtis, bet šiaip – kokius vaistus begersite, jie veiks kepenis.

O dabar įsivaizduokime, kad jūs papildomai išgeriate alkoholio, kurį skaidant susidaro acetatas, taip pat pažeidžiantis kepenų ląsteles. Žmonės, kurie geria vaistus nuo skausmo ir vartoja alkoholį, dar labiau žaloja savo kepenis, todėl iš tikrųjų šitas teiginys yra teisingas. Kokius vaistus bevartotume, alkoholio gerti negalima“, – komentuoja profesorius.

Kentėti – tai bloginti situaciją. Iš tikrųjų nekentėkite ir, jeigu jau pradėjo skaudėti, būtų protingiau pačioje pradžioje nutraukti tą signalų srautą.

Nėra geriau kęsti skausmą, nei gerti vaistus

Jeigu skausmas nedidukas ir jūs žinote, kaip su juo susitvarkyti arba kaip jį sumažinti be vaistų, nėra racijos gerti vaistą nuo skausmo. Dar geriau – iš karto eiti pas daktarą ir aiškintis, kokia priežastis, šalinti priežastį, o ne simptomą. Bet jeigu jums skauda ir jūs kenčiate nuo skausmo, ir vis tiek negeriate vaistų, nes galvojate: aš pakentėsiu, geriau nesinuodysiu tais vaistais, – pasak daktaro, tai nėra geras sumanymas.

„Kentėti – tai bloginti situaciją. Iš tikrųjų nekentėkite ir, jeigu jau pradėjo skaudėti, būtų protingiau pačioje pradžioje nutraukti tą signalų srautą, o po to aiškintis, kokia priežastis, šalinti priežastį. Bet signalų srautą geriau panaikinti. Aišku, kitas klausimas, kad ne visada pavyksta, bet stengtis reikia“, – kalba laidos vedėjas.

Nėščiosioms gerti vaistus nuo skausmo draudžiama

Tai tiesa tik su viena išimtimi – oficialiai nėščiosioms leidžiamas tik vienas vaistas nuo skausmo, o tai yra paracetamolis.

„Kas įdomiausia, kad tai turėtų būti visų žmonių, ne tik nėščiųjų, pirmasis vaisto nuo skausmo pasirinkimas. Apskritai visada pirmas vaistas nuo skausmo turėtų būti paracetamolis, išskyrus tas situacijas, kai, pavyzdžiui, nuo skausmo reikia skirti opioidinių medžiagų“, – pasakoja A. Unikauskas.

Kentėti skausmo nereikia, sako jis, bet jeigu vaistus nuo skausmo geriate labai ilgai, tai gali būti pavojinga. „Reikia šalinti priežastį. Būtina skambinti savo gydytojui ir ieškoti skausmo priežasčių“, – pataria daktaras.

Plačiau – gegužės 13 d. laidos „Klauskite daktaro“ įraše.

Parengė Indrė Motuzienė.

Visa tiesa apie nuskausminamuosius: geriau kęsti skausmą ar išgerti tabletę?
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.