Gyvenimas

2021.08.02 21:20

Pagrindinė lėtinio skrandžio uždegimo priežastis – bakterija, kurią turi pusė žmonijos

LRT TELEVIZIJOS laida „Klauskite daktaro“, LRT.lt2021.08.02 21:20

Nereikia ir įsimetusios bakterinės infekcijos – be saiko ilgai vartosite vaistus nuo skausmo, prisišauksite nemalonią ligą, vadinamą gastritu. LRT TELEVIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“ gastroenterologas Gediminas Šemeklis teigia, kad skrandžio uždegimą gali išduoti ir sunkumas po valgio, ir nemalonus skonis burnoje, mat esant šiai ligai maistas virškinamas sunkiau, užsistovi ir ima pūti.

Jei dažnai skrandyje jaučiate skausmą, deginimą, padidėja rūgštingumas, turite žinoti, kad jums gali būti gastritas, arba skrandžio uždegimas, o jei dar tiksliau – skrandžio vidinio sluoksnio vidinis uždegimas, kurį gali sąlygoti įvairūs faktoriai.

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius Alvydas Unikauskas primena 5 uždegimo požymius:

– Skausmas

– Paraudimas

– Patinimas

– Temperatūros uždegimo vietoje padidėjimas

– Sutrikusi funkcija

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Kauno ligoninės gydytojas, gastroenterologas Gediminas Šemeklis sako, kad teoriškai turėtų būti visi šie požymiai, tačiau su gastritu yra šiek tiek kitaip negu su, pavyzdžiui, rankos, kojos, sąnarių uždegimu. Šitų simptomų gali išvis nebūti, priklausomai nuo to, koks yra gastritas.

„Gali būti lėtinis arba ūminis gastritas. Ūminį gastritą bent kartą savo gyvenime turbūt patyrė beveik visi žmonės, kai, pavyzdžiui, suvalgo truputį pasenusį maistą, ten būna kokia nors bakterija, skrandis „užsidega“, išeina ūmus gastritas ir žmogus vemia. 2–3 dienos ir viskas pranyksta, žmogus sveikas.

Pajutę padidėjusį rūgštingumą ar sunkumą virškinant, nedelskite kreiptis į gydytojus: gali signalizuoti apie skrandžio uždegimą

Jeigu yra lėtinis gastritas, priklausomai nuo to, kokia priežastis, simptomai gali būti rusenantys, žmogus gali beveik nieko nejausti, kai kurie gali turėti dispepsinių nusiskundimų: gali papykinti, papūsti pilvą, apsunkti virškinimas, graužti rėmuo“, – pasakoja pašnekovas.

Pagrindinė lėtinio gastrito priežastis – Helicobacter pylori bakterija. Tai bakterinė infekcija, labai paplitusi pasaulyje. Antra pagal dažnumą priežastis, kaip ir opaligės, – vaistai nuo skausmo. Dar viena priežastis – cheminės medžiagos, pavyzdžiui, alkoholis, ypač stiprus.

Ji tuo įdomi bakterija, kad agresyvioje rūgštyje apie save susikuria šarminę aplinką, kad jai būtų gerai. Tada ji ramiai sau gali graužti mūsų skrandžio gleivinę ir sukelti įtrūkimus. Rūgštis tampa pavojinga skrandžiui, nors iki tol nebuvo.

G. Šemeklis

Būdų, kaip identifikuoti, ar jumyse įsitaisiusi ši bakterija, yra ne vienas. Vieni tyrimai invaziniai, pavyzdžiui, endoskopinis tyrimas, kai iš skrandžio paimamas audinio gabalėlis, kiti tyrimai neinvaziniai: kraujo, išmatų tyrimai. Vienas tiksliausių ir labiausiai pasaulyje paplitusių tyrimų – kvėpavimo testas.

„Yra specialus junginys, kuris išgeriamas. Preparatas suskaidomas ir atskiriama radioaktyvi anglis, o esant skrandžio bakterijai viduje mes tai su anglies dvideginiu iškvepiame per kvėpavimo takus. Jeigu bakterijos nėra, tas junginys lieka stabilus, pasišalina. Toks testas trunka pusę valandos. Žmogus turi būti nevalgęs, negėręs 4–5 valandas. Tokį tyrimą galima atsisiųsti į namus ir tiesiog pasidaryti“, – tikina G. Šemeklis.

Šita bakterija yra bloga bakterija, visi, kas ją turi, turi lėtinį skrandžio uždegimą, sako gastroenterologas. Turint savyje šią bakteriją didesnė opaligės, skrandžio vėžio ir kitų ligų rizika. Jei kūne randama ši bakterija, ją reikia pašalinti iš organizmo.

Gastrito simptomai

– Apetito stoka

– Pykinimas, šleikštulys

– Vėmimas

– Sunkumas po valgio

„Kai skrandžio gleivinė yra uždegimiška, kad ir lėtiškai, gali būti sutrikusi rūgšties gamyba, gali būti žemesnis rūgštingumas, tada skrandis tiesiog nedirba, peristaltika gali būti vangesnė. Apskritai yra tokia tendencija: jeigu rūgštingumas žemesnis, tada skrandis sunkiau apdoroja maistą, jaučiamas sunkumas, pykina“, – kalba gastroenterologas.

– Skausmas, maudimas, deginimas viršutinėje pilvo dalyje

Dažniausiai toks skausmas, jeigu tai gastrito simptomas, yra nuolatinis, maudžiantis, įkyrus. Jei žmogui lėtinis gastritas, jis gali jo ilgą laiką nejausti, bet jam paūmėjus ar tiesiog kilus ūminiam gastritui imamas jausti stiprokas skausmas viršutinėje pilvo dalyje. Toks diskomfortas gali tęstis savaitėmis.

– Nemalonus skonis burnoje

„Kai maistas sunkiau apdorojamas, ilgiau užsibūna skrandyje. Tada ten įvyksta rūgimo, puvimo procesas ir tai gali kilti į viršų, gali būti aktyvesnis refliuksas“, – pažymi G. Šemeklis.

– Padidėjęs rūgštingumas

Skrandyje turi būti rūgšti terpė, bet esant gastritui, pasak gastroenterologo, skrandžio gleivinės sudirginimas gali paskatinti didesnę rūgšties kiekio gamybą. Įdomu tai, kad minėta Helicobacter pylori bakterija išskiria fermentą, kuris aplink ją sumažina rūgštingumą.

„Ji tuo įdomi bakterija, kad agresyvioje rūgštyje apie save susikuria šarminę aplinką, kad jai būtų gerai. Tada ji ramiai sau gali graužti mūsų skrandžio gleivinę ir sukelti įtrūkimus. Rūgštis tampa pavojinga skrandžiui, nors iki tol nebuvo“, – aiškina laidos svečias.

– Žagsulys

Taip nutinka dėl klajoklio nervo dirginimo. Skrandis gali būti persipildęs, gali būti susikaupę daugiau dujų, visa tai spaudžia, dirgina, gali sukelti žagsulį.

Gastrito priežasčių yra ne viena. Viena iš labiausiai paplitusių – būtent bakterinė infekcija.

Gastrito priežastys

– Bakterinė infekcija

„Tai turbūt pagrindinė lėtinio gastrito priežastis. Pasaulyje šitos bakterijos paplitimas yra labai didelis. 50 proc., faktiškai pusė populiacijos, yra infekuoti šita bakterija. Lietuvoje statistika panaši – 50–60 proc.“, – teigia G. Šemeklis.

– Reguliarus vaistų nuo skausmo vartojimas

Ilgalaikis vaistų nuo skausmo vartojimas dėl sąnarių, stuburo problemų ar kitų lėtinių ligų gali sukelti gastritą. Atminkite: nė nereikia, kad jūsų skrandyje tuo metu būtinai būtų bakterija; patys vaistai yra kaip cheminis junginys, kuris gali sąlygoti skrandžio uždegimą ir netgi opaligės išsivystymą. Žinoma, turint minėtą bakteriją ir vartojant vaistus nuo skausmo rizika gerokai padidėja.

– Vyresnis amžius

Su amžiumi vyksta skrandžio gleivinės atrofija, tad tai taip pat gali būt gastrito atsiradimo priežastis.

– Piktnaudžiavimas alkoholiu

– Jūsų pačių kūnas atakuoja skrandžio ląsteles

„Tai autoimuninis gastritas, kai gali nebūti jokių kitų priežasčių, bet pats organizmas atakuoja skrandį, skrandžio gleivinę ir sukelia lėtinį gastritą. Dėl to gleivinė atrofuojasi, sunyksta. Tai vienas liūdnesnių, bet ir labai retas variantas. Visgi sustabdyti šio proceso neišeina, jis tiesiog yra“, – perspėja gastroenterologas.

– Mityba

Ką valgome, tas ir esame. Pats maistas nesukelia gastrito ar opaligės, tačiau gali paūminti simptomus, jeigu skrandyje yra uždegimas. Jeigu valgysime aštrų, keptą, riebų maistą, tai tikrai nepadės skrandžiui užgyti, sako G. Šemeklis.

– Kitos ligos

Rūkymas – taip pat reikšmingas rizikos faktorius. Tai neigiamai veikia skrandžio gleivinę, skatina rūgšties gamybą, gleivės tampa kitokios, tąsios.

„Jeigu rūkančiam žmogui atlieki endoskopinį tyrimą, gelivės būna specifinės, drumstos, pilkos, gleivinė pati būna sudirginta nuo tabako“, – pasakoja pašnekovas.

Skrandžio gleivinė nusidėvi, dingsta rūgštį gaminančios ląstelės, gleivinė tampa jautresnė rizikos faktoriams, didesnis pavojus atsirasti vėžinėms ląstelėms. Antra pagrindinė lėtinio gastrito pasekmė – opos atsiradimas.

G. Šemeklis

Negydomas gastritas gali sukelti rimtų komplikacijų

„Gali būti paūmėjimas, verta paminėti, kad bakterijai būdingas sezoniškumas, kažkokiu būdu ji suaktyvėja rudenį ir pavasarį. Ilgus metus besitęsiantis lėtinis gastritas, ypač sukeltas Helicobacter pylori infekcijos, didina atrofinio gastrito riziką.

Tai reiškia, kai skrandžio gleivinė nusidėvi, dingsta rūgštį gaminančios ląstelės, pati gleivinė tampa jautresnė rizikos faktoriams: rūkymui, alkoholiui, didesnis pavojus atsirasti vėžinėms ląstelėms. Antra pagrindinė lėtinio gastrito pasekmė – opos atsiradimas, dvylikapirštės ar skrandžio“, – vardija gastroenterologas.

Gastrito prevencija

– Sveika ir reguliari mityba

– Fizinis aktyvumas

– Poilsis

H. pylori infekcijos prevencija: rankų higiena, tinkamai paruoštas maistas

Subalansuota mityba reikalinga bendrai organizmo sveikatai palaikyti, o fizinės veiklos metu gaminasi endorfinai: žmogus geriau jaučiasi, gerėja kraujotaka, taip pat geriau veikia ir virškinimo sistema.

„Svarbus, žinoma, rizikos faktorių pašalinimas. Jeigu alkoholio vartojama per gausiai, reikėtų truputėlį sumažinti, mesti rūkyti, vaistus nuo skausmo reikėtų irgi vartoti tada, kada reikia arba kada paskiria gydytojas, ne užsimanius“, – patarimais dalijasi G. Šemeklis.

Anot mediko, jeigu žmogus skundžiasi suprastėjusiu virškinimu, kad ir kokie būtų simptomai, vienas pirmų veiksmų yra nustatyti, ar skrandyje yra įsitaisiusi minėta bakterija. Jeigu ji randama, randama ir potenciali žmogaus virškinimo problemų priežastis, todėl beveik visada skiriamas gydymas, kad ši bakterija būtų išnaikinta.

„Būna variantų, kai žmogus vyresnis, tarkime, 70 metų. Jis turi problemų, bet iš esmės nedidelių. Padarei endoskopinį tyrimą, įvertinai, kaip atrodo, viskas ten plius minus gerai, tokiu atveju sveri galimų antibiotikų terapijos naudą ir žalą. Jeigu manai, kad žalos šita bakterija nebepadarys šitam žmogui, nes suvėžėjimo tikimybės nėra arba ji maža, pagal simptomų išreikštumą sveri, ar verta žmogui skirti antibiotikus. Kartais nusprendžiame, kad nereikia“, – sako jis.

Be antibiotikų, taikomas gydymas – rūgštį slopinantys vaistai. Bet šių vaistų skyrimas turi būti pagrįstas, pabrėžia gastroenterologas, nes šiandien šių vaistų skiriama per dažnai.

„Jeigu jaučiate gastrito simptomus, nedelskite ir kreipkitės į savo gydytoją. Sveika mityba ir gyvenimo būdas tikrai gali padėti išvengti šios nemalonios ligos“, – mintimis dalijasi A. Unikauskas.

Plačiau – gegužės 19 d. laidos „Klauskite daktaro“ įraše.

Parengė Indrė Motuzienė.

Pajutę padidėjusį rūgštingumą ar sunkumą virškinant, nedelskite kreiptis į gydytojus: gali signalizuoti apie skrandžio uždegimą
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.