Gyvenimas

2021.07.06 16:17

Jei lenkdamiesi nebepasiekiate kojų pirštų, tai nebenormalu: kuo lankstumas dar naudingas sveikatai?

LRT TELEVIZIJOS laida „Klauskite daktaro“, LRT.lt2021.07.06 16:17

Gebėti atlikti akrobatinių triukų nebūtina, tačiau lankstumas svarbus tiesiog kasdienybėje, kai reikia atlikti paprastus buities darbus, kaip pakelti skalbinius. LRT TELEVIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“ kineziterapeutė Radvilė Bautronytė pasakoja, kad tempimo pratimų metu aktyvėja visa kraujotaka, tad gerėja ir tam tikrų organų funkcija.

Jeigu negalite atlikti akrobatinių triukų – tikrai nieko tokio, bet jei rankomis pasiekti kojų pirštus arba pasikasyti nugarą atrodo misija neįmanoma – tai jau nėra normalu ir laikas gyvenime kažką keisti. Anot profesorės Jurgitos Plisienės, taisyklingas kvėpavimas, kūno stiprinimas ir pratimai vos keliskart per savaitę gali kardinaliai pakeisti jūsų savijautą ir pagerinti lankstumą.

Gimnastė, akrobatė Vesta Špakauskaitė pradėjo treniruotis dar vaikystėje, maždaug nuo 6-erių. Ji įsitikinusi – turint didelį ryžtą ir norą galima špagatą išmokti padaryti ir vėlesniame amžiuje, nors su amžiumi kūnas tikrai stabarėja.

„Viskas yra įmanoma įdėjus pastangų, bet amžiui didėjant tampa vis sudėtingiau tampytis, palyginti su mažais vaikais. Turiu puikų pavyzdį: viena 70-metė moteris, kurią motyvavau Austrijos mainų programoje, padarė saulutę. Ji iš karto apsipylė džiaugsmo ašaromis, bet padarė saulutę būdama 70 metų“, – pasakoja ji.

Visgi akrobatikoje be traumų neapsieinama: būna raumenų patempimų, kartais net plyšta raiščiai. „Man asmeniškai yra skilusi stuburo slankstelio atšaka, kineziterapeutas sakė, kad tai yra dažna gimnasčių trauma, nes vien tik apšilimui skiriame valandą. Tampantis, persistengiant, stengiantis perlipti savo normos ribas kartais sveikata nukenčia“, – pažymi pašnekovė.

Tempimo pratimų nauda: lankstus kūnas – ilgesnė jaunystė

J. Plisienė sako, kad atlikti triukų visai nebūtina, bet kas tikrai būtina – tai nepamiršti, kad lankstumas svarbus kasdien, tiek kalbant apie paprastus buities darbus, kaip pakelti skalbinius, pasiekti prieskonius aukščiausioje virtuvės lentynoje, tiek apie bendrą savijautą norint sumažinti raumenų įtampą, skausmą ir tinkamai atsipalaiduoti.

„Jei norite padidinti savo lankstumą, geriausia derinti kvėpavimo ir raumenų tempimo pratimus. Jei norite dar geresnio rezultato – nepamirškime ir jėgos pratimų. Nors atrodo, kad rezultatai bus jaučiami po ilgų ir varginančių treniruočių, iš tiesų viskas daug paprasčiau. Skirtumą jūs pajusite, jei treniruositės bent jau triskart per savaitę vos po dešimt minučių. Sunku patikėti? Taip yra“, – tikina gydytoja.

Kineziterapeutė R. Bautronytė mokėsi ir stažavosi ne tik Lietuvoje, bet ir geriausiuose universitetuose bei terapijos kabinetuose Suomijoje, Norvegijoje, Vokietijoje, Belgijoje. Be to, ji dirbo ir su profesionaliomis sportininkų komandomis, atletais, besiruošiančiais varžyboms, todėl turi kiekvienam labai naudingų patarimų.

Kokių problemų gali padėti išvengti lankstumas? Ar tiesa, kad lankstumo pratimai gali pagerinti ne tik raumenų būklę, bet ir vidaus organų funkcijas?

„Ne vien lankstumas – svarbūs ir kiti komponentai: jėgos pratimai, taip pat viso kūno ištvermės lavinimas. Galbūt išskirčiau diafragmą ir keletą miofascinių dangalų, tai yra tam tikros plėvės, kurios visą laiką reaguoja į raumens ilgio pasikeitimus. Taip pat ne paslaptis, kad tempimo pratimų metu aktyvėja visa kraujotaka ir, aišku, gerėja tam tikrų organų funkcija.

Tempimo pratimus galima bandyti daryti ir namuose, žinoma, reikėtų įsivertinti, kad būtų saugi aplinka, kad žmogus kur neužkliūtų, tačiau jeigu skausmas paūmėja, atsiranda kokių nors požymių sąnariuose, reikėtų pasikonsultuoti su specialistu“, – kalba laidos viešnia.

Nors atrodo, kad rezultatai bus jaučiami po ilgų ir varginančių treniruočių, iš tiesų viskas daug paprasčiau. Skirtumą jūs pajusite, jei treniruositės bent jau triskart per savaitę vos po dešimt minučių.

J. Plisienė

Lankstumo sąvoką kiekvienas žmogus supranta skirtingai, tačiau kineziterapeutė perspėja su lankstumo pratimais nepersistengti. Išskirtini trys dalykai.

„Reikia būti atsargiam, kai yra sąnarių laisvumas, hipermobilumas, nes kaulus tarpusavyje jungia raiščiai ir kai raiščiai yra išsitampę, destabilizuoja patį sąnarį, dėl ko gali atsirasti ūmių artrozinių pakitimų, ypač kulkšnies, čiurnos, kelio sąnario, peties nestabilumas.

Antra, jeigu yra ūmi radikulopatija, arba nervinės šaknelės uždegimas, rekomenduočiau atlikti lengvesnius tempimo pratimus arba jų kuriam laikui atsisakyti, nes nervas labai nemėgsta, kai yra suspaudžiamas. Trečia, su tempimo pratimais nereikėtų persistengti, kai yra silpnos, trūkusios arba dalinai įplyšusios sausgyslės“, – komentuoja R. Bautronytė.

Nuo ko pradėti, jeigu norite tapti lankstesni?

Pirmiausia – neužmirškite kvėpavimo pratimų, jie labai svarbūs. Vaizdžiai tariant – kai „atsidarote“, įkvėpkite, kai „užsidarote“, iškvėpkite.

Atlikdami pirmą pratimą atsiklaupkite ant kilimėlio ir sulenkę vieną koją ją pastatykite priekyje gana toli. Dubenį visiškai „paleiskite“ ir keldami rankas į viršų įkvėpkite, o iškvėpdami ne tik nuleiskite rankas žemyn, bet ir lošdamiesi atgal ištieskite sulenktą koją.

„Kam norisi, galima paspausti kelią, bet nėra būtina. Kas turi problemų su kelių sąnariais, tą patį galima daryti pusiau atsistojus“, – pataria kineziterapeutė.

Kitas pratimas irgi atliekamas pusiau atsiklaupus. Rankas padėkite ant žemės ir įkvėpdami vieną kelkite į viršų, o iškvėpdami nuleiskite ją tarsi „užsidarydami“.

Dabar labai daug laiko žmonės praleidžia prie kompiuterių, daugeliui pradeda skaudėti sprando, pečių raumenis. Norint pagerinti pečių ir sprando būklę gali padėti vienas paprastas pratimas.

„Palenkite kaklą, galima su paspaudimu. Tai gana lengvas pratimas. Taip pat nepamirškite, kad turime ir sąnarius, juos taip pat pasukite, būtinai keiskite statinę poziciją. Tempimo, jėgos, ištvermės pratimai rekomenduojami visiems“, – patikina R. Bautronytė.

Jei ne kasdien, tai bent keletą kartų per savaitę pasimankštinkite ir lavinkite savo raumenis. Nepamirškite, kad nebūtina verstis per galvą tiesiogine prasme, užtenka reguliariai daryti bent minimalius lankstumo lavinimo pratimus. Jūsų kūnas jums tikrai padėkos, įsitikinusi laidos vedėja.

Kaip atlikti daugiau tempimo pratimų – žiūrėkite vasario 2 d. laidos „Klauskite daktaro“ įraše.

Parengė Indrė Motuzienė.

Tempimo pratimų nauda: lankstus kūnas – ilgesnė jaunystė
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt