Gyvenimas

2021.06.27 21:16

Klausiate – atsakome. Ar actas gali sumažinti niežulį po uodų įkandimų?

Gintarė Micevičiūtė, LRT.lt2021.06.27 21:16

Laisvalaikį gamtoje vasarą dažnam apkartina uodai. Kokių priemonių griebtis, jei labai niežti sukąstą odą? Ar tikrai odą nustos niežėti, jeigu ją patepsime actu?

Kauno klinikų Imunologijos ir alergologijos klinikos gydytoja alergologė ir klinikinė imunologė dr. Ieva Bajoriūnienė pabrėžė, kad actas nėra tinkama priemonė niežuliui malšinti, jis tikrai negydo ir net gali odą sudirginti, suerzinti, nudeginti.

„Vabzdžiai, kurie gelia, suleidžia savo nuodus ar kitas tam tikras savo medžiagas. Todėl tai, kad žmogaus oda sureaguoja, yra natūralu. Tokia reakcija paprastai nėra grėsminga ar pavojinga. Vieniems reakcijos didesnės, kitiems mažesnės, bet paprastai jos didelių problemų nekelia ir praeina savaime. Žinoma, sugeltos odos nereikia kasyti, nukasyti ir traumuoti taip, kad net atsiranda žaizdos, kurias prireiktų dezinfekuoti“, – portalui LRT.lt sakė I. Bajoriūnienė.

Vienam žmogui ir vienas įgėlimas labai niežti, kitas ir smarkiai sugeltas gali nejausti diskomforto. Gydytoja ramina, kad po dienos uodo įkandimo neturėtų likti, o jeigu oda sudirgusi, ją galima patepti paprastu kremu, tinka priemonės su mentoliu, kurios vėsina ar šaldo.

Tiems, kuriems uodo įkandimai sukelia stiprų niežulį, gydytoja rekomenduoja odą tepti niežulį mažinančiais vaistais. Tiesa, pasak I. Bajoriūnienės, geriausia priemonė norinti išvengti niežulio ir kasymosi – vabzdžius atbaidančių repelentų – purškalų, kremų – naudojimas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt