Gyvenimas

2021.06.23 12:43

Joninės – proga prisiminti vardą, ilgus metus neapleidžiantį populiarumo pozicijų

Rasa Jakubauskienė, rinkosaikste.lt2021.06.23 12:43

Per kiek daugiau nei penkerius metus Jono vardu Kėdainių rajone pavadinti 35 berniukai ir tik viena mergaitė Jonės vardu. Pasak Kėdainių rajono savivaldybės Civilinės metrikacijos ir archyvo skyriaus vedėjos Gaivos Petrauskienės, savo piko viršūnę šis vardas ne tik Kėdainiuose, bet ir visoje Lietuvoje buvo pasiekęs prieš penkerius metus – 2016-aisiais. Tačiau, kodėl būtent tada, niekas paaiškinimo iki šiol neranda.

O patys tėveliai, paklausti, kodėl savo atžalas pavadino būtent taip, turi įvairių paaiškinimų. Štai kėdainietei Indrei ir jos vyrui šis vardas buvo tiesiog gražus, o gerai žinoma televizijos laidų vedėja ir žurnalistė Rūta Mikelkevičiūtė (48), kurios šaknys taip pat yra Kėdainių rajone, pavadindama šiuo vardu sūnelį, taip atidavė pagarbą labai mylėtam seneliui.

2016-ieji – Jonų metai

„Per šį penkerių metų laikotarpį, nuo 2015 iki 2021 metų gegužės, iš visų giminiškų vardų daugiausia, aišku, turėjome Jonų.

Iš viso 35 berniukams buvo suteiktas Jono vardas. Ir tik vienai mergaitei 2017-aisiais suteiktas Jonės vardas.

O daugiau nei Janinų, nei Žanų, nei Chuanų, nei Janų, Ivanų neturėjome, – kelių metų statistiką apžvelgė G. Petrauskienė. – 2015 metais buvo 4 Jonai, 2016-aisiais daugiausia – 11 Jonukų, 2017 metais – 4, 2018 – 5, 2019 metais – 4, 2020 – 3 ir 2021 metais per penkis mėnesius jau turime keturis Jonus.“

Akivaizdu, jog 2016-ieji Kėdainiams buvo dosnūs Jonukų, tačiau pasak pašnekovės, rasti sąsajų, kodėl taip nutiko, sudėtinga.

„Negaliu pasakyti, su kuo tai susiję, kodėl būtent 2016 metais tiek daug berniukų buvo pavadinti būtent Jonukais.

Netgi žiūrėjau, kada gimusiems vaikams tas vardas buvo suteikiamas. Tai tik vienas vienintelis vaikas, gimęs 2016 metais, pasaulį išvydo būtent per Jonines ir tapo tuo „tikruoju“ Jonuku. O daugiau visi kiti vaikučiai gimė skirtingais mėnesiais“, – kalbėjo skyriaus vedėja.

Populiariausias senas vardas

Nors yra ir daugiau senovinių vardų, tačiau lietuviai, anot G. Petrauskienės, kur kas mieliau renkasi Joną.

„Tikrai turėjome ir kitų senesnių vardų – Juozas, Antanas, Pranciškus, – bet ne tiek daug: per kelis metus po kartą, – o Joną, kaip jau minėjau, turime per metus po maždaug keturis ar penkis kartus“, – pastebėjo savivaldybės atstovė.

Paklausta, ar apskritai pastebi kokias nors tendencijas, susijusias su vardų suteikimu vaikams, G. Petrauskienė sakė: „Tikrai nesu pastebėjusi.

Gal kai būna kažkokie muzikiniai projektai ir laimi tam tikras dalyvis, tada labiau atkreipiamas dėmesys į to žmogaus vardą. Tarkim, kai vieną muzikinį projektą laimėjo Iglė, tai nepasakyčiau, kad šių vardų padaugėjo ir, tarkim, per metus jų buvo kokie penki, tačiau tas vardas atsirado, nes jis nebuvo iki tol labai girdėtas, juolab populiarus.“

Vardą išrinko greitai

Kėdainietė Indrė apie prieš ketverius metus gimusiam sūnui suteiktą Jonuko vardą pasakojo: „Mums šis vardas gražus, paprastas ir trumpas, dera prie pavardės.

Be to, šeimoje ir artimoje giminėje neturėjome Jonų.

Vyras juokauja, kad Jonas visame pasaulyje žinomas vardas – visur jis pritaps ir visur šį vardą ištars.

Šį vardą nužiūrėjome gan seniai, sakėm, jei kada turėsime berniuką, bus Jonas.“

Moteris sakė, kad tuo metu, kai išrinko vardą, jis buvo gan populiarus – 2017 metais jis buvo populiariausių vardų dešimtuke.

„Aplinkiniai labai teigiamai reagavo ir pritarė, sakė, kad vardas gražus, o dabar labai tinkantis linksmam berniukui.

Manau, iš bet kurio vardo galima pasišaipyti“, – apie tai, ar nebuvo baimės, jog vaikas gali sulaukti patyčių dėl „pasenusio“ vardo, sakė Indrė.

Be didesnių dvejonių sūnui suteikus Jono vardą, pašnekovė teigė, jog, gimus mergaitei, Jonės ar kito giminiško vardo jai nebūtų suteikusi: „Be to, apie būsimo vaiko lytį sužinojome anksti. Mergaičių vardai net nebuvo svarstomi“.

Ir kaip gi Jonas be Joninių? Jos keturmečio šeimoje atsirado kartu su jo gimimu.

„Augant Jonui, stengiamės jam papasakoti apie Joninių šventę ir švęsti tradiciškai mažame šeimos rate: laužas, buvimas gamtoje, ąžuolo lapų vainikas“, – apie besiformuojančias šeimos tradicijas pasakojo kėdainietė.

Jonines švenčia kartu su mama Rasa

Kitas aštuoniolikmetis kėdainietis apie gyvenimą su Jono vardu pasakoja pats: „Patyčių nesu niekada sulaukęs dėl savo vardo. Jis man patinka, labai smagu švęsti Jonines kiekvienais metais su giminėmis.

Gilių Joninių šventimo tradicijų šeimoje neturime. Tiesiog susirenkame didelis būrys – šeima, giminaičiai, kiti artimieji – smagiai pasibūname, aišku, deginame laužą, piname vainikus.“

Tiesa, kodėl jaunuolis gavo būtent tokį vardą, teigė niekada nesidomėjęs.

„Mamos tėtis, mano senelis, buvo Alfredas Jonas. Tačiau tiksliai nežinau, ar būtent jo garbei paveldėjau šį vardą, bet visko gali būti.

Tėvų niekada neklausinėjau, kodėl man suteikė šį vardą, o patys tėvai irgi nepasakojo“, – juokėsi linksmasis Jonas.

Pasiteiravus, galbūt jis gimęs per Jonines, todėl ir tapo Jonu, vaikinas sakė: „Gimtadienis visiškai nėra susijęs su vardo suteikimu, nesu gimęs per Jonines. Mano gimimo diena žiemą“.

Anot pašnekovo, savo aplinkinių ir pažįstamų rate jis Jonų neturintis ir kartu sutinkantis, jog moteriškos giminės vardų sutinkama tikrai žymiai rečiau.

„Bet pats turiu klasiokę Jonę, o mano mama yra Rasa, tai švenčiame kartu su mama, nes Joninės yra ir Rasų šventė“, – džiaugėsi vaikinas.

Paklaustas, kodėl, jo nuomone, pastarąjį dešimtmetį Jono bei kiti senoviniai vardai yra gana populiarūs, jis sakė: „Kai atsikūrė laisva Lietuva, galbūt žmonės norėjo naujesnių, modernesnių vardų, tokių, kokie vyrauja, pavyzdžiui, Vakarų pasaulyje, bet, manau, greitai suprato, kad reikia atsigręžti į savo tradicijas ir šaknis“.

Žinojo nuo 18 metų

Gerai žinoma žurnalistė ir TV laidų vedėja Rūta Mikelkevičiūtė prisipažįsta, jog apie būsimą sūnaus vardą žinojo kone visą gyvenimą.

„Jonukas tapo Jonuku, nes mano senelis buvo Jonas. O jį aš labai mylėjau ir Jonas man apskritai yra gražiausias vyriškas vardas.

Kad mano sūnus bus Jonas, aš žinojau jau nuo aštuoniolikos metų. Ir jau laukiantis Jono niekas net nediskutavo su manimi, koks bus sūnaus vardas – jis turėjo būti Jonas ir viskas“, – smagiai juokėsi Rūta.

Jos nuomone, kiekvienas vardas, kad ir koks jis bebūtų, tėvams kažką reiškia ir savo vaikui jį suteikia ne šiaip sau.

„Manau, kad tik neišprusę žmonės gali manyti, jog tai senovinis vardas ir iš jo galbūt reikėtų pasityčioti.

Jonas – tarptautinis vardas, nėra jis lietuviškas, nors mes labai norėtume, kad jis toks būtų.

Mes kiekvienas savo vaiką pavadiname pagal savo supratimą, savo pasaulį, savo jausmus ir į vaiko vardą įdedame labai daug.

O man Jono vardas labai daug reiškia, – mintimis dalijosi žinoma moteris. – Man daugiau klausimų kelia vardai, kurie ateina su serialais. Jie nugula į žmonių pasakas, kitaip tariant – jų gyvenimus.

Tai yra vardai, kurie neturi jokios sąsajos nei su mūsų gyvenimo kultūra, istorija ar apskritai mūsų Žeme.

Tai vardai, kurie pabūna vieną sezoną, o praėjus dvidešimčiai metų, nesupranti, iš kur ir kodėl vaikui buvo suteiktas toks vardas. O, pasirodo, mama žiūrėjo kažkokį brazilišką serialą…

Aš į serialus nesidairau, man gyvenimas yra tikras ir vaiko vardas atėjęs iš mano tikro, man labai brangaus gyvenimo. Ir ginčytis, kad vienas vardas yra geras, o kitas – ne, būtų labai kvaila.“

Dukra būtų Onutė

TV laidų vedėja pastebi, jog jos aplinkoje Jonų yra nemažai: „Ir tas argumentas, jog tai senovinis vardas, dabar atrodo visai ne vietoje. Kai gimė mūsų Jonas, ir pradėjo eiti į darželį, taip pat jau buvo keli Jonai“.

Tęsiant pokalbį apie tai, kad besilaukdama galbūt svarstė ir apie Jonę, jau suaugusią dukrą Dominyką turinti R. Mikelkevičiūtė prisipažino, jog ne.

„Jeigu būtų buvusi mergaitė, aš nebūčiau vadinusi Jone, nes man nebuvo klausimų, kad bus berniukas, – tvirtą charakterį ir gerą humoro jausmą demonstravo pašnekovė. – Turėjau mergaitei kitų vardų.

Pavyzdžiui, jei turėčiau dabar dukrą, pavadinčiau ją Onute. Irgi galima sakyti, kad labai senovinis vardas, o man jis labai gražus. Kuo jis prastas?

Mes esame be galo skirtingi – vienas daug keliauja, kitas – daug skaito, jo pasaulėžiūra kitokia, trečias sėdi namuose ir jam atrodo, kad tai, kas vyksta jo kieme ir yra visas pasaulis – todėl mes taip skirtingai ir vardus suteikiam ir į juos reaguojame.“

Jonukas žino savo šventę ir ją švenčia

Žinoma, nepraleidžia Rūtos šeima ir Joninių, juolab kad pats penkiametis sūnus jau žino, kad tai yra jo šventė.

„Švenčiame kasmet Jonines ir dabar kaip tik galvojame, kaip ir kur jas atšvęsti.

Pats Jonas mėgsta savo šventę, tai yra jo ir jis tą žino, – linksmai pasakojo žurnalistė. – Keletą kartų buvome nupynę vainiką.

Vienas Jonines, kai jis dar buvo labai mažiukas, šventė be mamos, nes buvau išvykusi į Ameriką darbo reikalais. Tai mano geriausia draugė pynė vainiką.

Taigi, be vainiko iš gėlių ir paparčio, Jonuko šventė neapsieina.

Kažkuriais metais važiavome į Kernavę pasižiūrėti, kaip švenčiama. Žodžiu, visada su šeima, su linksmybėmis, su vainikais.“

Nors R. Mikelkevičiūtės senelis taip pat buvo Jonas, tačiau labai gilių ir tik šeimai būdingų Joninių tradicijų, anot moters, šeimoje nebuvo.

„Kiek aš pamenu, visą laiką mes švęsdavome Jonines, bet mano senelis mirė, kai man buvo 18 metų.

Beje, jis buvo iš Šėtos. Taigi, Kėdainiuose būdavau labai dažnai – važiuodavau su seneliu į turgų paršelių pirkti; kadangi jis buvo Šėtos mokyklos ūkvedys, tai važiuodavome mokytojams atlyginimų, jei neklystu, į tuometinę taupkasę, paimti, – į šiltus prisiminimus pasinėrė Rūta. –

Kadangi mano abu seneliai gyveno tame pačiame kaime, tai gerai atsimenu per Jonines ir tas lietuviškas dainas, ir užstalę…

Kažkokios ypatingos tradicijos nebuvo, bet, kad švęsdavom, tai faktas.“

Vienas iš dažniausiai suteikiamų vardų

Tiesa, Jono vardo populiarumas pradėjo kilti nuo 2010 metų. Kasmet šitaip pavadinami net keli šimtai berniukų, o vardas dažnai patenka ir į populiariausių dešimtukus.

Registrų centro duomenimis, šiuo metu Lietuvoje yra 27 tūkst. Jonų ir beveik 21,5 tūkst. Janinų. Vardą Ivan turi 4,3 tūkst., Žana – 1,7 tūkst., Ivanas – 1,1 tūkst. Jonė – 459, Janas – 324, Žanas – 213, be to, daugiau nei 7 tūkst. asmenų turi du vardus, kurių bent vienas yra iš anksčiau paminėtų.

„Per pastaruosius dvidešimt metų Jono bei kitų panašių vardų (kai turimas vienas ar du vardai, tarp kurių bent vienas panašus) užregistruota daugiau nei 6,9 tūkstančių. Iš jų beveik 4,2 tūkst. yra Jonai (skaičiuojant tik turinčius vieną vardą).

Šio vardo populiarumas tendencingai didėjo, kasmet vien tik Jono vardu pavadinami vidutiniškai 204 vaikai. Vardo populiarumas augo ir pasiekė piką 2016-aisiais, kai Jono vardą gavo 348 vaikai, pastaraisiais metais populiarumas šiek tiek smuko“, – praneša Registrų centras.

Anot Registrų centro, Jonės vardą per pastarąjį dvidešimtmetį gavo 330 mergaičių – pasirinkimo populiarumas svyravo, didžiausią piką pasiekė 2016 metais (31 žmonės) ir 2017 metais (32 žmonės), pastaraisiais metais šio vardo populiarumas mažėjo.

Taip pat 2001-2021 metais vardas Ivan suteiktas 186 vaikams, kiti panašūs vardai suteikiami po kelias dešimtis kartų, visgi, pastaraisiais metais jie beveik nebesuteikiami.

Per Jonines (birželio 24-ąją) Jono vardą suteikia tikrai dažnai – tądien gimė 730 Jonų ir 459 Janinos, tad tai metų diena, kai dažniausiai duodamas Jono ir Janinos vardas. Tarp kitų populiariausių datų pastebima birželio 23-oji (diena prieš Jonines) bei sausio 1-oji.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.