Gyvenimas

2021.06.21 08:39

Vilniečio pomėgis – atrasti prabangias senąsias Vilniaus laiptines

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2021.06.21 08:39

Daugelis galbūt nė nežino, kad sostinės Stoties, Naujamiesčio ar Senamiesčio rajonuose už sunkių namų durų slepiasi įspūdingai išpuoštos laiptinės. Po jas nesyk klaidžiojo vilnietis Vytenis Malinauskas, kurio pomėgis – tokias vietas atrasti.

Vilnietis Vytenis sostinės daugiabučio, esančio Sodų gatvėje, laiptinės duris praveria ne pirmą kartą. Pirmą kartą jis čia užklydo karantino pradžioje, kai apie šią laiptinę papasakojo brolis architektas.

„Šitas daugiabutis buvo statomas lygiagrečiai, kai buvo statoma Vilniaus traukinių stotis, pastatytas 1861 metais. Reikėjo pagalvoti, kur apsistoti ponams, kurie atvažiuoja iš Sankt Peterburgo, tai šalia stoties prabangiame daugiabutyje“, – pasakoja pašnekovas.

Pagal pastato fasadą apie jo vidų nesprendžiantis Vytenis turi neįprastą hobį – ieškoti senovinių ir prabangių sostinės laiptinių

Nuo tada ir prasidėjo Vytenio pomėgis ieškoti įdomių laiptinių. Daugiausia, pasakoja jis, jų randa Stoties, Senamiesčio ir Naujamiesčio rajonuose. „Pažiūrėjęs į šitą visą grožį supratau, kad iš tikrųjų turime labai didelį gražų paveldą Vilniaus mieste, <...> labai daug gražių skirtingų laiptinių ir jas būtina atrasti“, – pažymi Vytenis.

Jas atradęs fotografuoja ir dalijasi nuotraukomis instagramo paskyroje. Nors sulaukia daugybės klausimų ir prašymų papasakoti, kur užfiksuota laiptinė, paslapčių neišduoda – teigia nenorintis varginti kaimynų.

„Būna, kad net patys žmonės parašo: žinau, kur yra labai graži laiptinė. Pakviečia pasižiūrėti“, – tikina pašnekovas.

O pasižiūrėti visada yra ką. Vytenis pasakoja atkreipiantis dėmesį į laiptinės puošybą, lubas, sienų dažus ir detales – lipdinius bei raižinius. „Prabangios laiptinės dažniausiai turi labai plačius praėjimus. Kodėl jie buvo padaryti? Tam, kad eidamas galėtum patogiai už parankės laikyti kitą žmogų, kad būtų patogu šnekučiuotis, kad žmogus neitų tau iš paskos. Tai rodo laiptinės prabangą“, – pasakoja jis.

Anot Vytenio, ne visuomet iš pastato fasado galima atskirti, ar viduje laukia ir prabangi laiptinė. Tai – tarsi loterija, sako pašnekovas. Bet jeigu joje laimi – gali laukti labai netikėti ir įspūdingi vaizdai.

Plačiau – birželio 17 d. laidos „Labas rytas, Lietuva“ įraše.

Pagal pastato fasadą apie jo vidų nesprendžiantis Vytenis turi neįprastą hobį – ieškoti senovinių ir prabangių sostinės laiptinių
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.