Gyvenimas

2021.06.18 07:30

Savaitgalio išvykai ir įspūdingoms nuotraukoms – 10 rečiau lankomų Lietuvos dvarų

LRT.lt2021.06.18 07:30

Pasivaikščioti takais, kuriais kadaise riedėjo didikų karietos, pasigrožėti įspūdingo grožio architektūra ar vasarą žiedais džiuginančiais sodais kviečia Lietuvą puošiantys vienas už kitą gražesni dvarai. Portalas LRT.lt atrinko 10 mažiau žinomų, tačiau aplankyti vertų šalies dvarų. Galbūt išvyka po didikų rezidencijas taps puikia proga ne tik pasigrožėti statiniais, bet ir prisiminti Lietuvos istoriją?

1. Aštriosios Kirsnos dvaras (Lazdijų r.)

Kirsna – jotvingių kilmės vardas, reiškiantis juodą upę. Banguoto reljefo vietovėje stūksantis Aštriosios Kirsnos dvaras įsikūręs parko apsuptyje. Dvaro sodyba ir šiandien yra viena didžiausių Dzūkijoje – ją sudaro net 19 pastatų ir parkas. Pastatų architektūroje atsispindi klasicizmo, romantizmo ir kitų istorinių laikotarpių stilistiniai bruožai.

Dvare auginami elniai, žirgai, taip pat organizuojamos įvairaus pobūdžio šventės, edukacinės programos, fotosesijos, vykdoma kita veikla.

2. Belvederio dvaras (Jurbarko r.)

Panemunės regioniniame parke esantis Belvederio dvaras statytas romantizmo stiliumi, nepaisant simetrijos, itališkų vilų pavyzdžiu. Esama ir neogotikinių bruožų. Pasakojama, kad statant dvarą durų įrengta dvylika, kiek mėnesių metuose, langų – kiek metuose savaičių, o į kalvą vedančių laiptelių skaičius lygus dienų skaičiui metuose.

3. Hujo Šojaus dvaras (Šilutė)

1721 m. dabartinėje Šilutėje buvo įkurta valstybinio dvaro sodyba, pastatyti vėlyvojo klasicizmo ir istorizmo stilių rūmai, dekoruoti Klaipėdos kraštui būdingu dekoru, šiandien žinomi kaip Hugo Šojaus dvaras. Jame veikia Šilutės Hugo Šojaus muziejus, taip pat restauracijos ir edukacijos centras, vidaus biblioteka-archyvas. Šiuo metu muziejuje ir jo filialuose sukaupta virš šešiasdešimties tūkstančių eksponatų.

4. Saldutiškio dvaras (Utenos r.)

Saldutiškio dvaras minimas nuo 18 a. pab. Pagal 1811 m. rašytinius dokumentus Saldutiškis buvo Antano Valiulio valda. Šiuo metu Saldutiškio dvaro ansamblyje išlikę dvaro rūmai, svirno liekanos, 19 a. ledainė, tvartas ir arklidės.

5. Zyplių dvaras (Šakių r.)

Senasis Zyplių dvarelis 1806 m. buvo paskirtas kunigaikščiui Juozapui Poniatovskiui už nuopelnus kare Napoleono armijos sudėtyje. Jam 1813 m. žuvus, dvaro šeimininke tapo sesuo Marija Teresė Tiškevičienė, tačiau gyvenusi Paryžiuje, Zypliuose ji nesilankė ir neilgai trukus pardavė valdą Polocko gubernijos dvarininkui Jonui Bartkovskiui.

Naujaisiais Zypliais pavadintame dvare Jonas Bartkovskis pastatė vienaaukščius mūrinius klasicizmo stiliaus rūmus, dvi oficinas, virtuvę, medinius ūkinius pastatus. Dvaras pakeitė ne vienus šeimininkus, o 1990 m. Lietuvai atkūrus Nepriklausomybę, miestelio viršaičiu išrinktas Vidas Cikana pasirūpino, kad Zyplių dvaro pastatai būtų perduoti Lukšių seniūnijos žinion ir inicijavo dvaro parko atstatymą, atkūrimą, o taip pat kultūrines veiklas, kurios nuolatos vyksta ir šiandien, jau ankstesnių laikų didybę atgavusiame, išpuoselėtame Zyplių dvare.

6. Aristavėlės dvaras (Kėdainių r.)

Pirmą kartą Aristavėlės dvaras (Arvistos, Arvistavos, Orvistavos ) minimas Vartbergės kronikoje 1371 m. kaip bajoro Algimanto (Algemino) dvaras. Tai buvo regioninis-administracinis centras Upytės žemėje.

Aristavėlės dvaro rūmai neišsiskyrė ypatinga prabanga, tačiau tai – tipiškos vidutinių bajorų rezidencijos pavyzdys. Vienaaukštis rūmų pastatas dengtas didžiuliu laiptuotu stogu, daugiau nei dukart aukštesniu už sienas. Name buvo dvylika erdvių patalpų, išdėstytų dviem eilėmis. Ištaigingiausias buvo valgomojo interjeras.

Šiuo metu rūmuose įrengta ekspozicija, įkurtas Medinės architektūros paveldo konservavimo, tyrimų ir mokymų centras. Centre rengiami seminarai, praktiniai ir teoriniai kursai, teikiamos profesionalų konsultacijos.

7. Žeimių dvaras (Jonavos r.)

Žeimių dvaras – Jonavos rajone esantis 14 a. menantis dvaras. 1387 m. Jogaila Žeimių dvarą užrašė Skirgailai. Vėliau dvaras atiteko Zavišoms. 17 a. dvaras atiteko Medekšoms. Dvaro rūmai pastatyti 18 a. pabaigoje.

Rūmuose buvo 25 kambariai ir 4 priemenės. Kambariuose stovėjo olandiškos baltų koklių krosnys. Dvaro sodybą sudaro dvaro rūmai, svirnas, koplytėlė, ledainė, kumetynas, arklidės, bokštas, vartai ir parkas.

8. Alantos dvaras (Molėtų r.)

19 amžiaus viduryje statyti išskirtinio fasado rūmai neseniai, išlaikant jų autentiškumą, buvo jau ne pirmą kartą restauruoti.

Iki šių dienų išlikęs ne tik pagrindinis dvaro pastatas, bet ir visas pastatų kompleksas, puikiai prižiūrimas parkas su trimis nedideliais tvenkiniais. Ne veltui dabar dvare dažnai rengiami įvairūs renginiai ir pokyliai – prižiūrėta aplinka išties džiugina akį.

Pasivaikščioję parke, pasigrožėję pastatais iš lauko, būtinai užsukite ir vidun. Dvaras dabar yra virtęs tikru kultūros centru. Čia veikia Vaidoto Žuko meno galerija, kurioje yra nuolatinė šio menininko darbų ekspozicija, taip pat rengiamos kitų kūrėjų šiuolaikinio meno parodos.

Pastato rūsyje veikia Molėtų krašto žydų atminimo ekspozicija, galima pamatyti tautodailininko Jono Matelionio drožinių, Molėtų krašto muziejaus padalinyje, Alantos dvaro muziejuje-galerijoje – Elvyros Satkūnaitės buities rakandų ir etnografinių drabužių rinkinys, čia įsikūręs ir Amatų centras.

Nors dabartinis dvaro pastatų kompleksas pastatytas tik 19 a., pats Alantos dvaras yra žinomas jau nuo 15 a. pradžios, kai Vytautas Didysis jį dovanojo savo broliui Žygimantui Kęstutaičiui. Kelis šimtmečius dvarą valdė garsioji Radvilų giminė, o paskutiniai jo šeimininkai buvo iš Lenkijos kilę dvarininkai Pac-Pomarnackiai.

9. Antazavės dvaras (Zarasų r.)

Antazavės dvaro parkas įkurtas 18 a. pabaigoje. Jis išsidėstęs nuo rūmų ežero link besileidžiančiose terasose, užima 5,5 ha plotą. Priešais rūmus yra iki šių dienų išlikęs parteris su geometriniam planui būdingais takais ir želdiniais.

Parką puošia keturi tvenkiniai, apatinėje terasoje esantis Žalvės ežeras. Pokario metais parko teritorijoje įsikūrė Antazavės vaikų globos namai ir vidurinė internatinė mokykla. Šalia mokyklos yra įkurtas augalų turtingas geometrinio plano skveriukas.

10. Žagarės dvaras (Joniškio r.)

Žagarės dvaro ansamblio rūmuose įsikūrusiame Žagarės lankytojų centre sužinosite viską apie žiemgališkos Žagarės ir jos apylinkių istorijos, gamtos paveldą ir jo puoselėjimą. Čia veikia gamtos mokykla, unikali ekspozicija „Dolomito slėpiniai“, Joniškio garbės piliečio, kraštotyrininko J. Kazlausko ekspozicija „Žagarės krašto istorija“, pristatomos įvairios parodos.

Lankytojų centro ekspozicijos jums papasakos apie kelionę Žagarės laiko upe, medžioklę, Naujosios Žagarės dvarą, daugiau nei 200 metų kartu čia gyvenusias tautas, vietos amatus, Žagarės žirgus, regioninio parko gamtinius lobius, draustinius, Vyšnių festivalio tradiciją, unikalią žagariečių šnektą, taip pat apie žymias asmenybes – Tėvą Stanislovą, arkivyskupą Julijoną Steponavičių ir Barborą Žagarietę.

Parengta pagal miestų ir rajonų turizmo centrų ir Lietuvos pilių ir dvarų asociacijos interneto puslapio informaciją.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.