Gyvenimas

2021.06.13 21:30

„Klauskite daktaro“ tyrimas atskleidė, ar akiniai nuo saulės už kelis eurus apsaugo nuo UV spinduliuotės

LRT TELEVIZIJOS laida „Klauskite daktaro“, LRT.lt2021.06.13 21:30

Medikai įspėja, kad ilgai būnant saulėje akiniai nuo saulės būtini, tačiau jų pasirinkimas itin platus ne tik stiliaus, bet ir kainos atžvilgiu. Turgaus prekeiviai tikina, kad jų parduodami akiniai apsaugo nuo saulės taip pat, kaip ir įsigyti optikos salonuose, nors ir yra gerokai pigesni. Ar tai tikrai tiesa, aiškinosi LRT TELEVIZIJOS laidos „Klauskite daktaro“ komanda.

Akiniai nuo saulės vos už keletą eurų neapsaugo akių ir kenkia jūsų regėjimui – mitas tai ar tiesa? Medikai tvirtina: ilgai būnant saulėje būtina nešioti apsauginius akinius.

„Ultravioletinė spinduliuotė vadinama netgi radiacija, prisideda prie greitesnio akies senėjimo ir kataraktos atsiradimo, lęšiuko drumstėjimo. Geri akiniai nuo saulės, apskritai geri akiniai, ne tik nuo saulės, bet ir korekciniai, gali žymiai prisidėti prie visų šitų problemų, sąlygotų ultravioletinės spinduliuotės, pavėlinimo“, – pasakoja optometrijos specialistas Aivaras Daukontas.

Akinių nuo saulės pasiūla didžiulė – nuo 5 eurų turguje iki 3 ar net daugiau šimtų eurų optikos salonuose. Tad kokius akinius rinktis, kad apsaugotume akis nuo žalingų ultravioletinių spindulių, akių nuovargio, per greito akių senėjimo? Ar kaina visada nulemia akinių kokybę?

Turgaus prekeivis tikina, kad brangūs akiniai nuo saulės – tiesiog verslas, bet, pasak akinių ekspertės Jūratės Kersnauskės, akinių optikos salonuose kokybė kardinaliai kitokia.

Mitas ar tiesa: saulės akiniai už kelis eurus neapsaugo nuo saulės?

„Jeigu norime kalbėti apie akių sveikatą, draugiškumą medžiagų, iš kurių yra pagaminti akiniai, tuomet akinius tikrai derėtų pirkti optikos salonuose“, – sako ji.

Laidos komanda tyrė, ar pigūs akiniai tikrai žaloja jūsų akis. Akinių nuo saulės paieška prasidėjo turguje. Pas prekeivę Veroniką akiniai kainuoja pigiau nei geros mėsos gabalas tame pačiame turguje – nuo 5 iki 6 eurų. Žurnalistė įsigijo akinius už 5 eurus, ant jų parašyta – „100 proc. apsauga nuo saulės“.

Kitas turgaus akinių pardavėjas Jurijus pasiūlė akinius iš naujos kolekcijos. 15 eurų kainuojantys akiniai, pasak vyriškio, ne tik apsaugo nuo ultravioletinės spinduliuotės, bet ir turi poliarizuotus stiklus. Vietoje atliktas paties pardavėjo įrengtas poliarizuotų stiklų testas patvirtino: akiniai išties poliarizuoti.

Jurijus sako, kad žmonės tikrai domisi, ar akiniai apsaugo nuo UV spinduliuotės. „Jau visi žino, kad turi būti ir apsauga nuo ultravioleto“, – teigia jis.

Prisipirkusi įvairių akinių nuo saulės laidos „Klauskite daktaro“ komanda keliavo į fizikos laboratoriją. „Vilnius Tech“ Fotoelektros technologijų laboratorijos vedėjas prof. Artūras Junka patikrino, ar visi akiniai nepraleidžia žalingų ultravioletinių spindulių, kaip skelbia gamintojai.

Eksperimentas pradėtas nuo brangiausių akinių. Tyrimas parodė, kad beveik 100 eurų kainavę akiniai praleidžia 3 proc. spinduliuotės. Tai reiškia, kad akiniai ne 100 proc. apsaugo nuo UV spindulių. Tiesa, pasak profesoriaus, jei spinduliuotė nėra intensyvi, gal tai akims ir nekenkia.

Metas akinių už 5 eurus testui. A. Junka taria verdiktą: akiniai praleidžia vos 0,2 proc. spinduliuotės, vadinasi, nuo saulės apsaugo 100 proc. Pirkėjas laidos komandos neapgavo – su tokiais akiniais vartotojas apsaugotas nuo ultravioletinių spindulių žalos.

Tiek akiniai už 8 eurus iš prekybos centro, tiek už 15 eurų iš turgaus atlikus tyrimą parodė puikią apsaugą nuo ultravioletinės spinduliuotės. „Reziumuojant – turbūt visi jie funkcionalūs, tinkami naudoti“, – pažymi fizikas.

Laboratorijoje patikrinta ir akinių iš turgaus lęšių poliarizacija. Bet pirmiausia – A. Junkos komentaras, kuo akinių poliarizacija naudinga: „Geresnis kontrastas, geriau išskiri daiktus, nes netrukdo pašalinė šviesa.“

Profesorius patikrino, ar 15 eurų kainavę akiniai iš turgaus tikrai turi poliarizuotus lęšius, ir patvirtino – taip, tai tikrai tokie stiklai, kurie ypač praverstų žvejojant, vairuojant, važiuojant dviračiu ar paspirtuku.

Taigi tiek pigūs, tiek brangūs akiniai įveikė ultravioletinių spindulių ir poliarizacijos testą. Vis dėlto, anot specialistų, tai dar ne visi gerų akinių nuo saulės kriterijai.

„Tie, kurie turi alergijų, turėtų atsižvelgti į medžiagas, iš kurių pagaminti akiniai. Jeigu žmogus jautrus metalui, įsigyti optikos salone akiniai nealergizuos odos, kadangi metalas yra apdirbtas tam tikromis specialiomis medžiagomis, kurios liesdamosi su oda nealergizuoja, ko negalima užtikrinti, jei akiniai įsigyti ne optikos salone. Tas pats liečia ir plastiką. Optikose dažniausiai parduodami iš acetato pagaminti akiniai, tai natūrali medžiaga“, – pasakoja akinių ekspertė J. Kersnauskė.

Ji pabrėžia, kad pigiuose akiniuose dažniausiai montuojamas ne optinis, bet galanterinis lęšis: „Jis yra ne toks skaidrus, mes matome išsiliejusį vaizdą, automatiškai akis yra nuolat įsitempusi, kai bando aiškiai matyti. Tas sukelia akių nuovargį. Dar vienas labai svarbus niuansas – optiniuose lęšiuose dažniausiai yra atspindžius šalinanti danga. Tai itin aktualu tiems, kurie jautrūs aplinkos atspindžiams.“

Pro galanterinius lęšius, anot ekspertės, sunkiau įžiūrėti daiktus, todėl akys greičiau pavargsta. Jeigu esate su akiniais ir patiriate smūgį, pavyzdžiui, kamuolys pataikė į veidą arba kritote ir akiniai sulūžo, nekokybiški lęšiai, skirtingai nei kokybiški, gali sužaloti jūsų akis.

Taigi, jeigu jums rūpi ne tik akinių stilius, bet ir akių sveikata bei geras matomumas, rinkitės kokybiškus akinius su optiniais lęšiais, juolab kad kokybiškai pagaminti akiniai tarnaus žymiai ilgiau, tad didesnė kaina greičiausiai atsipirks. Ne veltui sakoma – skūpus moka du kartus.

Plačiau – gegužės 13 d. laidos „Klauskite daktaro“ įraše.

Parengė Indrė Motuzienė.

Mitas ar tiesa: saulės akiniai už kelis eurus neapsaugo nuo saulės?
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.