Gyvenimas

2021.06.09 21:42

Tai, kad širdis ėmė plakti greičiau, gali lemti suaktyvėjusi skydliaukė, kalio trūkumas ar tiesiog nėštumas

LRT TELEVIZIJOS laida „Klauskite daktaro“, LRT.lt2021.06.09 21:42

Esant nėštumui mamos širdies susitraukimo dažnis fiziologiškai gali padidėti maždaug 20–30 kartų per minutę. Kas kita, jeigu organizmui drastiškai trūksta kalio. Tada širdis tampa lyg mašina be stabdžių – gali taip sutrikti, kad suduš visai. LRT TELEVIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“ profesorė Jurgita Plisienė papasakojo apie tachikardijos priežastis – kai kurias galima lengvai pašalinti.

„Kaip kardiologė labai dažnai susiduriu su pacientų nusiskundimu: gydytoja, man dažnai plaka širdis. Įprastai sveikas žmogus neturėtų jausti savo širdies ritmo, bet gal ir jūs esate jautę stiprų širdies plakimą, kad, rodėsi, ji iššoks iš krūtinės“, – sako gydytoja.

Širdis – tarsi elektrinis variklis. Kad ji susitrauktų, reikalingi elektriniai impulsai. Širdžiai susitraukinėjant elektriniai impulsai sklinda širdies paviršiumi ir širdies viduje. Elektrinę širdies sistemą sudaro penki pagrindiniai komponentai: sinusinis mazgas, atrioventrikulinis mazgas, atrioventrikulinis (Hiso) pluoštas, kairioji ir dešinioji Hiso pluošto kojytės, Purkinje skaidulos.

„Kada elektrinis impulsas plinta šita sistema, širdis susitraukia, nes tas elektrinis impulsas priverčia širdį pumpuoti. Impulso generatorius yra sinusinis mazgas, tai jis verčia mūsų širdį plakti maždaug 60–70 kartų per minutę. Tada impulsas nukeliauja iki atrioventrikulinio mazgo ir toliau išplinta Hiso pluošto kojytėmis, Purkinje skaidulomis, dėl to susitraukia prieširdžiai, skilveliai. Tai yra kaip elektrinis varikliukas, kuriam reikalingi elektriniai impulsai. Jeigu, pavyzdžiui, sutrinka sinusinio arba atrioventrikulinio mazgo veikla, atsiranda kokie nors papildomi elektriniai pluoštai, kurie gali būti įgimti, gali atsirasti dažnas širdies plakimas“, – pasakoja kardiologė.

Vieni negalavimai puikiai valdomi, o kitiems išspręsti reikia gydytojo pagalbos. Dažnas širdies plakimas vadinamas tachikardija. Tai kai širdis susitraukia daugiau nei 100 kartų per minutę. Normalus širdies susitraukimų dažnis turėtų būti maždaug 60–80 dūžių per minutę.

Galimos tachikardijos priežastys

Alkoholis

„Alkoholis skatina skysčių netekimą ir stimuliuoja simpatinę nervų sistemą, dėl ko išsiskiria adrenalinas, o tai ir sukelia dažną širdies plakimą. Nepamirškime, kad alkoholis sutrikdo miego režimą. Neišsimiegojus ir ryte atsikėlus jausime daug dažnesnį širdies plakimą“, – aiškina laidos vedėja.

Cukrus

Cukraus kiekis kraujyje ir kalio kiekis yra labai susiję. Jeigu cukraus per daug, kasoje imamas gaminti insulinas, kuris mažina cukraus kiekį, padeda jam patekti į ląsteles. Pastebėta, kad jeigu yra mažai kalio, sutrinka ir gliukozės metabolizmas, sumažėja insulino kiekis ir padidėja cukraus kiekis, tad tai skatina netgi cukrinio diabeto vystymąsi. „Kai cukrus stimuliuoja kasos veiklą, jis stimuliuoja ir simpatinę veiklą, vėlgi išsiskiria daugiau streso hormonų ir dėl to širdis pradeda plakti dažniau“, – kalba J. Plisienė.

Ėmus stipriai plakti širdžiai, galite sau padėti: tachikardiją įveikti padės dirgiklių eliminavimas

Sutrikęs mikroelementų balansas

Jeigu organizmas turi pakankamai kalio, jis puikiai valdo širdies ritmą, širdis plaka tolygiai. Šis procesas nėra nevaldomas, tačiau jeigu trūksta kalio, tai lyg mašina be stabdžių: širdis pradeda lėkti ir gali taip sutrikti, kad suduš visai.

„Kalio trūkumas, jeigu yra labai žymus, tai tikrai gali padaryti su mūsų širdimi, gali užsivesti gyvybei pavojingi sutrikimai ir baigtis liūdnai“, – perspėja daktarė.

Per didelis stimuliuojančių medžiagų vartojimas

Kofeinas, šokoladas, arbata turi stimuliuojantį poveikį. Iš tiesų stimuliatoriai gali sukelti per dažną širdies plakimą.

Esant nėštumui širdis turi dirbti sunkiau, kad aprūpintų krauju ir vaisių. Tachikardija gali būti jau antrame, trečiame trimestre.

Per didelis skydliaukės aktyvumas

„Skydliaukė yra atsakinga už visą mūsų medžiagų apykaitą. Ji išskiria tam tikrus hormonus, kurie reguliuoja mūsų pulsą, spaudimą, prakaitavimą, netgi rankų drebėjimą. Jeigu skydliaukė yra labai aktyvi, tai išskiria daug hormonų, kurie aktyvuoja visą mūsų organizmą. Tada gali prasidėti įvairūs ritmo sutrikimai, širdis gali imti plakti labai tankiai, gali kristi svoris ir pagausėti prakaitavimas, atsirasti rankų drebėjimas“, – pasakoja medikė.

Mažakraujystė

Jeigu žmogus serga mažakraujyste, o tai gali būti ir dėl B grupės vitaminų, geležies trūkumo, tai taip pat tachikardijos priežastis, todėl žmonėms, kurie jaučia dažną širdies plakimą, reikėtų pasitikrinti ne tik skydliaukę, bet ir atlikti kraujo tyrimą.

Nėštumas

Pasak kardiologės, esant nėštumui širdis turi dirbti sunkiau, kad aprūpintų krauju ir vaisių. Tachikardija gali būti jau antrame, trečiame trimestre, todėl mamos širdies susitraukimo dažnis fiziologiškai gali padidėti maždaug 20–30 kartų per minutę.

Stresas

„Stresas turi didžiulį poveikį širdies susitraukimų dažniui. Stresą mes patiriame visi, bet reikia išmokti su juo kovoti“, – pažymi J. Plisienė.

Vaistų šalutinis poveikis

Ritmo sutrikimai

Kaip sau padėti, jeigu vargina dažnas širdies plakimas? Reguliari mankšta ir sveika mityba – vieni iš būdų, kurie užtikrina širdies sveikatą.

Laidoje asmeninis treneris Tadas Pocius sako, kad pirmiausia, ką reikėtų padaryti, tai imti tiesiog daugiau vaikščioti. Tai mums nieko nekainuoja. Tada galima prisijungti prie treniruočių, imti sportuoti su treneriu – tai taip pat labai efektyvu.

„Mes labai daug laiko praleidžiame namie, gaminame daugiau ir dažniau, o judame mažiau. Tai mums tikrai ne į naudą, o į masę ir riebalinį sluoksnį“, – tikina pašnekovas.

Anot jo, mityba net svarbesnė, nors labai svarbu ir būti labiau fiziškai aktyviems. T. Pocius pataria pradėti palaipsniui, pavyzdžiui, rytus su kontrastiniu dušu, o tada – išeiti pasivaikščioti.

„Nepamirškite prižiūrėti savo svorio. Jeigu rūkote, kuo greičiau atsikratykite šio žalingo įpročio, taip pat vartokite pakankamai vandens, venkite angliavandenių ir cukraus. Ribokite kavą, kontroliuokite stresą. Jeigu širdies pulsas padažnėja staiga ir staiga nutrūksta, jeigu esant dažnam pulsui ima svaigti galva ar prasideda sąmonės sutrikimas, atsiranda dusulys arba silpnumas, reikia kreiptis į gydytoją. O visiems kitiems linkiu pasinaudoti šiais patarimais ir nesirgti“, – sako profesorė.

Plačiau – vasario 9 d. laidos „Klauskite daktaro“ įraše.

Parengė Indrė Motuzienė.

Ėmus stipriai plakti širdžiai, galite sau padėti: tachikardiją įveikti padės dirgiklių eliminavimas
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.