Gyvenimas

2021.06.13 15:37

Vestuvių planuotoja Laura Vagonė – apie nuotakas-siaubūnes, sutuokti pamiršusį kunigą ir šio sezono madas

Viktorija Lideikytė, LRT.lt2021.06.13 15:37

Vestuvių planuotoja Laura Vagonė šypteli – nuotakų-siaubūnių vaizdas dažniausiai lieka filmuose, o štai iki vestuvių frontą laikę jaunikiai šventės dieną leidžia sau nubraukti ašarą. Per 15 metų darbo patirties būta visko: ir pamesto žiedo, ir sutuokti pamiršusio kunigo. L. Vagonė intriguoja – išvydę šio sezono vestuvių nuotraukas, nustebsite. Užmarštin keliauja didelės užstalės, nuvalkioti šablonai, net šventės vedėjai.

– Iš šalies vestuvių planuotojo darbas atrodo gana romantiškas. O ką iš tiesų daro žmogus, besirūpinantis meilės švente? Kokių asmeninių savybių reikia tokiam darbui?

– Kartais jis iš tiesų yra romantiškas: darbas gražiausiose vietose, susitikimai su įdomiais žmonėmis, gėlės, kelionės, muzika, baltos suknelės... Tačiau jei tik planuotojas turi daugiau užsakymų, visa tai nuolat lydi stresas, įtampa, neišmiegotos valandos, fizinis nuovargis.

Vestuvių planuotojas tiesiog padeda porai organizuoti šventę ir kiekvieną kartą darbų sąrašas skiriasi. Vieni ateina visiškai nieko nežinodami, tada reikia juos užvesti ant kelio. Kiti jau turi vietą ar fotografą, gal net įsivaizduoja, kaip viskas turi atrodyti, – tokiems padedi įgyvendinti jų svajones.

Kiekvienais metais mano suplanuojamų švenčių skaičius skiriasi, tačiau per sezoną stengiuosi daugiau 40 klientų nebesirūpinti.

Šiaip ar taip, planuotojas vienas lauke – ne karys, jis atsakingas už visą komandą. Kaip koks geras dirigentas. Aš asmeniškai dar esu toks dirigentas, kuris, jei tik reikia, ir kokiu instrumentu pagros. Man nėra sunku pakelti nukritusią šiukšlę, su šluotele sušluoti žiedlapius, už parankės į bažnyčią palydėti močiutę, supjaustyti tortą ar nunešti nešvarią lėkštę.

Geras vestuvių planuotojas turi būti organizuotas, komunikabilus, stresinėse situacijose gebėti išlaikyti blaivų protą, domėtis etiketu, būti smalsus ir paslaugus. Gal ir ne visai teisingai, bet aš vestuvių planavimą priskiriu prie svetingumo verslų. Nors pagrindiniai šventės veikėjai visada yra jaunieji, jų artimieji, draugai, aš vis tiek jaučiuosi savotiška šventės šeimininke ir noriu, kad niekam nieko netrūktų, kad kiekvienam savo laiku būtų parodytas neįkyrus dėmesys. Nesakau, kad tai paprasta, bet toks yra mano siekis.

– Kaip atrodo Jūsų diena? Ar nepasitaiko po darbo valandų rašančių ar skambinančių klientų? Juk jiems tai – viena svarbiausių švenčių gyvenime... Ko gero, tokiais atvejais nesunku užsimiršti apie tam tikras ribas.

– Tikrai visko būna (šypteli). Ir aš iš dalies suprantu visus sužadėtinius. Bet kuo toliau, tuo labiau branginu savo asmeninį laiką ir dažnai ne sezono savaitgaliais tiesiog ignoruoju visas žinutes įvairiausiais kanalais, nes juk koks nors šventas laikas turi priklausyti tik man, mano šeimai. Šiaip ar taip, dažniausiai niekas nedega ir tikrai gali palaukti pirmadienio ryto.

Paprastai keliuosi gana anksti. 6.30 man jau norisi prasimankštinti. Paskui visada valgau pusryčius ir tik tada sėdu prie laiškų. Vidurdienį prasideda susitikimai. Dauguma jų persikėlė į internetą, bet man niekas niekada nepakeis gyvo bendravimo.

Mano darbo valandos niekada nesibaigia. Reikia valios pastangomis atsitraukti nuo kompiuterio. Neslėpsiu, kartais tai padarau tik todėl, kad su sūnumi Vytautu turime paskaityti knygelę. Čia mano svarbiausia pareiga, nes jis pats savarankiškai tam niekada neprisiruoštų.

Kiekvienais metais mano suplanuojamų švenčių skaičius skiriasi, tačiau per sezoną stengiuosi daugiau 40 klientų nebesirūpinti. Tai yra skaičius, su kuriuo mano smegenys ir rankos geba susitvarkyti. Pervargimas nėra mano tikslas.

Kiekvienos vestuvės, norime to ar ne, yra mažas pasirodymas, kurio pagrindiniai aktoriai yra jaunieji.

– Kadangi turite sukaupusi nemažą patirtį, turbūt galite atsakyti, ar tikrai prieš vestuves nuotakos tampa piktos, perdėtai besijaudinančios dėl smulkiausių detalių, sunkiai sukalbamos, ar visgi nuotakos-siaubūnės paveikslas – labiau komedijų kūrėjų pamėgtas šaržas?

– Laimei, man dažnai netenka susidurti su tokiais „personažais“, kokius matome filmuose. Vis dėlto vestuvių planavimas nėra vien žiedlapiais nubarstytas takelis, jis gali suteikti nepageidaujamos įtampos, kurią žmonės išgyvena ir ištransliuoja į išorę skirtingai.

Kiekvienos vestuvės, norime to ar ne, yra mažas pasirodymas, kurio pagrindiniai aktoriai yra jaunieji. Mano darbas yra padaryti taip, kad žmonėms tą dieną dar norėtųsi švęsti, kad tai nebūtų vien varginantis darbas. Tiesa, dieną prieš vestuves esu mačiusi ašarų, barnių. Tik čia labiau išimtys.

– O kaip jaunikis – gal vyrai paprastai prieš vestuves jaučiasi ramesni, lengviau išlaiko šaltus nervus?

– Iki vestuvių dienos vyrai laiko frontą, bet vestuvių dieną ir jie sau leidžia atviresnes emocijas. Man nieko nėra gražiau, kai prie altoriaus, belaukiant nuotakos, jaunikiui virpa rankos, jis susigraudina. Kone per kiekvieną ceremoniją pati paverkiu kamputyje. Jei tik pamatau ką graudinantis iš poros ar svečių, iš karto apsiašaroju pati.

– Sakote, jog planuojant vestuves neišvengiama daug įtampos. Tikiu, per 15 metų būta ir kuriozų, kurie dabar prisiminus kelia šypseną?

– Kad ir kiek šventes beplanuočiau aš ar patys sužadėtiniai, nuo netikėtumų nesame apsaugoti. Tiek visko nutinka kiekvienoje šventėje! Kasmet kalbu, kad reikėtų pradėti viską užsirašinėti, bet taip ir neprisiruošiu (šypteli). Pamenu, sykį visai prieš pat šventę vėtra nuo terasos stogo nunešė palapinę. Kartą ceremonijos vietoje visai prieš ateinant nuotakai įsijungė žolės laistymo sistema.

Buvo ir netyčia pamestas vestuvinis žiedas, ir pakeliui į šventę nuslydęs ir sukežęs tortas, ir prieš pat šventę prapliupusi liūtis, po kurios viskas plaukė upeliais, o vakarienė buvo suplanuota lauke. Pasitaikė ir vestuves pamiršęs kunigas – tada visi su svečiais valandėlę laukėme jo bažnyčioje. Teko susidurti ir su šventės dienas sumaišiusia fotografe – laimei, tąsyk išgelbėjo kitas fotografas.

Kas šiemet nustebins – po sezono nuotraukose pamatysite daug spalvų, apie kurias tikrai nepagalvotumėte išgirdę žodį „vestuvės“.

– Teko girdėti kalbant vieną nuotakų vizažistę. Ji minėjo, kad atėjus nuotakai iš karto gali nujausti, ar jos santuoka susiklostys. Galbūt per tiek metų ir Jūs ištreniravote akį ir pastebite tai, kas kitiems tuo metu galbūt yra nematoma?

– Nemeluosiu, tikrai yra ir mano sutuoktų porų, kurioms nepasisekė bendras gyvenimas. Beveik visi atvejai man buvo kaip liūdnos staigmenos iš giedro dangaus. Atrodė, kad tie žmonės tai jau tikrai taip tinka vienas kitam... Buvo ir tokių porų, kur tarpusavio nepagarba buvo akivaizdi. Aš asmeniškai neįsivaizduoju santykių be pagarbos, be abipusio palaikymo, be susikalbėjimo.

– Paprastai beveik kiekvieną sezoną galime pastebėti besikeičiančias grožio industrijos, gastronomijos, dekoro madas, ilgainiui keičiasi net švenčių tradicijos. Ar vestuvių tendencijos taip pat nuolat kinta?

– Vestuvių rinkoje taip greitai niekas nesikeičia. Kad ir vestuvinės suknelės – jos jau daug metų yra baltos. Kitos spalvos yra labiau išimtys, o ne tendencijos. Arba, tarkime, internete galima rasti informacijos, kad ekologiškos vestuvės yra tendencija, tačiau apie ekologiją šventėse kalbame jau gerus 10 metų.

Aišku, per sezoną galima apčiuopti, kas kitais metais bus populiaru ar daugelio porų siekiamybė. Kad tai pajaustum, reikia būti pastabiam, daug šioje srityje dirbti, daug skaityti, stebėti, kas darosi ne tik savame kieme, bet ir užsienyje.

– Kokios yra šio vestuvių sezono tendencijos? Ar jos kuo nors skiriasi nuo, pavyzdžiui, praėjusių metų?

– Didelio kitoniškumo nepamatysime. Įvairovė, dar daugiau laisvės, autentiškumo – tai yra šių ir dar daugelio metų priešakyje tendencijos. Kas tikrai bus nauja, tai galimybių pasai, daugiau švenčių lauke, daugiau mažų švenčių. Visgi tikrai bus vestuvių ir salėse su dideliu skaičiumi svečių.

Kas šiemet nustebins – po sezono nuotraukose pamatysite daug spalvų, apie kurias tikrai nepagalvotumėte išgirdę žodį „vestuvės“. Tai galiu garantuoti. Pietų Amerikos spalvynas, muzika tikrai bus pastebimi. Šiemet matysime mažiau šabloniškumo ir nuvalkiotų vestuvių atributų. Jau beveik išnykę ilgi sėdėjimai už stalų. Vis rečiau poroms reikia vestuvių vedėjų, daug kas palieka šventę savai eigai. Žmonės išsiilgę bendravimo tarpusavyje.

– Neretai vestuvių šventės planus apkartina tema apie pinigus... Kiek santaupų reikia turėti jaunavedžiams, svajojantiems atšvęsti santuoką?

– Viskas priklauso nuo poreikių ir galimybių. Manau, puikią šventę galima susiplanuoti už tiek, kiek turite, ir, jei biudžetas nėra guminis, tiesiog reikia logiškai įsivertinti lūkesčius. Ceremonija su kukliu, neilgu pasibuvimu po jos anaiptol nėra mažiau vertinga ar sukelianti ne tiek gražių emocijų.

Na, o jei kalbėsime apie prabangą, jai ribų nėra. Esu planavusi labai nedideles vestuves, kurių sąmata buvo 70 tūkst. eurų, teko planuoti vestuves ir už 300 tūkst. eurų.

Įdėkite tiek, kiek jums nėra skausminga. Ar tai būtų 100, ar 200, ar 300 eurų. Jei ieškote kokios kitos logikos, pabandykite įsivertinti, kiek gali kainuoti jūsų nakvynė ir vakarienė, tokią sumą ir dėkite.

Mūsų su kolegomis sukurtoje nemokamoje vestuvių planavimo platformoje didelė dalis iš 5 tūkst. apklaustų vartotojų atsakė vestuvėms galvojantys išleisti 5–7,5 tūkst. eurų. Mano nuomone, 50 svečių šventė, jei ji su nakvyne, vakariene, gyva muzika, fotografu, videografu ir t. t., į tokią sumą tikrai netilps. Ypač jei norisi komforto ir kokybės.

– Teko girdėti, kad pasitaiko atvejų, kai kvietime į vestuves nurodomos vienam svečiui tekusios šventės išlaidos. Kokią sumą sveikinimo atviruke svečiai turėtų teikti jaunavedžiams, kad nei vieniems, nei kitiems netektų jaustis nepatogiai?

– Neseniai šį klausimą išgirdau paskambinusi vienos šventės svečiams pasitikslinti jų pasirinkto meniu ir galimybių pasų klausimų. Pasijuokėme su būsimos šventės svečiu, kad reikia išvesti koeficientą tarp meilės besituokiantiems ir galimybių (šypsosi).

Nėra vieno teisingo atsakymo, kokios nors mistinės sumos. Ne dėl vokelio jus kviečia į šventę. Bent jau aš taip tikiuosi. Įdėkite tiek, kiek jums nėra skausminga. Ar tai būtų 100, ar 200, ar 300 eurų. Jei ieškote kokios kitos logikos, pabandykite įsivertinti, kiek gali kainuoti jūsų nakvynė ir vakarienė, tokią sumą ir dėkite. Tačiau kartoju: ne tai yra svarbiausia, ne todėl jūs esate svečių sąraše.

– Užsiminėte apie galimybių pasus, dėl COVID-19 pandemijos dažniau į lauką persikeliančias vestuves. Panašu, dabar jau sprendimų netrūksta. O kaip buvo per griežtąjį karantiną? Ar vestuvių planuotojai turėjo darbo, ar jaunavedžiai nenusigando suvaržymų?

– Vestuvių planuotojo darbas niekada nesustoja. Nauji pažįstami dažnai manęs klausia, ką veikiu ne sezono metu. Tą patį – planuoju vestuves, kurios vyks kitą vasarą. Taip jau sutampa, kad kiekvienais metais vestuvių sezonas prasideda tada, kai ir karantino sąlygos laisvinamos.

Žinoma, COVID-19 sukėlė papildomų rūpesčių: klientai, ypač iš užsienio, negalėjo laiku atvykti į degustacijas, matuotis aprangos, prasidėjo nerimas dėl nežinomybės. Buvo neaišku, ar šventės galės vykti, ar ne. Planuoti ką nors rimto per patį karantino piką buvo labai sunku.

Vyko keletas karantininių vestuvių, kai į santuokų rūmus keliavo tik jaunieji ir liudininkai, turėjome ir vieną nuotolinę ceremoniją, kai artimieji ir draugai viską stebėjo ekranuose. Neseniai girdėjau apie atšauktas vestuves – susirgo kažkas iš artimųjų, tad visa šeima buvo priversta izoliuotis. Laimei, karantinas nepakeitė žmonių noro mylėti, glaustis vienam prie kito ir šitą jausmą švęsti.

Neseniai girdėjau apie atšauktas vestuves – susirgo kažkas iš artimųjų, tad visa šeima buvo priversta izoliuotis.

– Prie altoriaus netrukus žengsite ir pati. Ar savo šventės organizavimą patikėsite kitiems, o gal viskuo rūpinsitės pati?

– Mano šventė jau suplanuota, ir ji bus labai paprasta. Galbūt, kai tiek visko matau, organizuoju, man norisi, kad viskas būtų be fanfarų. Mes su draugu pasikalbame apie scenarijų, net draugams esame vaidmenis paskirstę, tik nepanašu, kad labai greitai tai darytume. Neturime kur skubėti.

Bus draugai, daug gero maisto, Sicilijos saulės, o gal lietaus, nežinia. Dar vyno, bučinių, kalbų, juoko, muzikos. Nesu batsiuvys be batų, moku pasidaryti šventę, fiestas rengiu kiekvieną spalį per gimtadienį. Vestuvių dieną man nebent reikės pagalbinių rankų, o šiaip viską tikrai susidėliosime patys su draugų pagalba.

Ir kitiems sakau, kad esu absoliučiai įsitikinusi, jog vestuves galima susiplanuoti savarankiškai, ypač kai dabar tiek daug informacijos. Jei savimi pasitikite, turite idėjų ir esate suorganizavę bent 60-ąjį tėčio jubiliejų – pirmyn. Organizuoti vestuves nėra kažkokie stebuklai.

Į mane kreipiasi žmonės, kurie tiesiog neturi tam laiko, galbūt gyvena užsienyje, nežino, nuo ko pradėti, neturi šventės vizijos, nesuvaldo procesų. Vestuvių planuotojų yra tikrai daug ir kiekviena pora gali pasirinkti pagalbininką pagal savo galimybes ir šventės sudėtingumą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.