Gyvenimas

2021.06.14 07:37

Vidurio amžiaus krizė užklumpa ne tik vyrus, bet moterys tai išgyvena santūriau

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2021.06.14 07:37

Jei jums būna taip, kad jaučiate nuobodulį, nepasitenkinimą savimi, kitais, lyginate save su kitais, jums tarsi liūdna, norisi kažką keisti... Tai panašu į vidurio amžiaus krizę, net jei jaučiatės tam per jaunas. LRT TELEVIZIJOS laidoje „Labas rytas, Lietuva“ – pokalbis apie tai su psichologe Karolina Bajoriūniene.

Nenustebkite – vidurio amžiaus krizė gali užklupti net 30-mečius. Vidurio amžiaus krizė susijusi ne tiek su amžiumi, kiek su savijauta.

„Tai susiję su mūsų sąmoningumu, kiek sąmoningai gyvename savo gyvenimą, kiek jį gyvename taip, kaip norime jį gyventi, suvokiame, kad taip pasirinkome. Vidurio amžiaus krizės limitas, drįsčiau spėti, su laiku pasikeis, gali pasislinkti į priekį“, – svarsto pašnekovė.

Anksčiau, prieš 20–30 metų, viskas buvo labai sustyguota: baigi mokyklą, universitetą, tada šeima, vaikai, karjera. Ir kas tada? Tada ateina vidurio amžiaus krizė, sako laidos viešnia, kai žmogus, tarsi viską pasiekęs, ima savęs klausti: ar pasiekiau tai, ko norėjau?

Vidurio amžiaus krizė: ne visada naujas kabrioletas išsprendžia šią problemą

„Apie 40-uosius metus ateina paskutinis skambutis: jeigu dar noriu kažką keisti, tarsi tai paskutinė galimybė tą padaryti. Tada žmogus, jeigu jaučia, kad yra ne ten, skuba kažką keisti. O kas gali padėti greičiau tą padaryti? Daiktai, ferariai...“ – mintimis dalijasi K. Bajoriūnienė.

Neretai vidurio amžiaus krizės užkluptą žmogų įsivaizduojame taip: 40-metis vyras, kuris nusiperka prabangų automobilį ir susiranda jaunesnę gyvenimo draugę. Bet ar tai visuomet reiškia bloga? Galbūt žmogus išties pagaliau ėmė gyventi savo gyvenimą?

„Gali būti, bet gali būti, kad jis tiesiog draskosi iš vidaus, vyksta vidinis konfliktas. Tuomet visa tai, ką jis daro, yra labai laikina. Tai, be abejo, gali būti susiję su pačiais senėjimo procesais – nė vienas nenorime pasenti. Bet jeigu tai laikinas dalykas, žmogus draskysis ir neras tos savo vietos. Viskas netiks – ir tas naujas automobilis, ir ta jauna mergina“, – kalba psichologė.

Ji pažymi: tai išgyvena ne tik vyrai, bet ir moterys, tik jos tai išgyvena savyje. „Vyras daugiau sau leidžia. Moterys dažniausiai nedrįsta – joms dažniau svarbu, ką pasakys kaimynai, šeimos modelis“, – priduria pašnekovė.

Plačiau – birželio 5 d. laidos „Labas rytas, Lietuva“ įraše.

Vidurio amžiaus krizė: ne visada naujas kabrioletas išsprendžia šią problemą
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.