Gyvenimas

2021.06.13 14:28

Seksas ir maistas: kokie produktai didina lytinį potraukį ir ilgina ištvermę?

LRT.lt2021.06.13 14:28

„Noras mylėtis vyrų ir moterų suvokiamas skirtingai. Tai gana sudėtingas dalykas. Turi reikšmės ir fiziologija, ir mitas, t. y. žmonių patirtis, ir tai, kaip keičiasi laikai“, – LRT RADIJO laidoje „Laimės dieta“ yra sakęs seksologas, gydytojas psichiatras Viktoras Šapurovas. Kaip rašoma leidinyje „Medical News Today“, lytinį potraukį, o taip pat ir ištvermę sekso metu, gali padidinti tam tikri maisto produktai.

„Intymus gyvenimas prasideda anksčiau negu suartėjimo akimirka: nuo žvilgsnio, prisilietimo, pokalbio, bendro laiko. Dažnai tik paskutinėje stotelėje žiūrime, ar įvyko suartėjimas, sueitis, žiūrime plačiau, kur prasideda intymumas. O prasideda jis nuo kasdienybės – to, kaip intymios akimirkos atsitinka ar neatsitinka.

Geras intymus gyvenimas – geras emocinis, dalykinis, interesų gyvenimas. Tada po truputį auga jausmai ir pojūčiai kūne. Esame kūniškos būtybės: kai du kūnai šalia, jie gali vienas kitą veikti“, – LRT RADIJO laidoje „Čia ir dabar“ įžvalgomis dalijosi porų psichoterapeutas Viktoras Keturakis.

Anot jo, sunku įsivaizduoti žmones, gyvenančius poroje ir mėnesiais neužsiimančius seksu. Psichologai neretai sutaria, jog lytinis potraukis smarkiai susijęs su poros emociniu suderinamumu. Visgi kaip rašo „Medical News Today“, kalbant apie seksą, nereikėtų pamiršti ir mitybos, mat yra produktų, kurie, kaip teigiama, didina ir lytinį potraukį, ir išvermę.

Be to, seksualinei sveikatai labai svarbi sveika kraujotakos sistema. Pagerėjus kraujotakai, dažnai pagerėja tiek vyrų, tiek moterų reakcija į seksualinius dirgiklius. Ypač tai pasakytina apie erekciją. Beje, sveika širdis labai svarbi ištvermei sekso metu.

Amerikos širdies asociacija rekomenduoja dietą, kurioje būtų:

– įvairių vaisių ir daržovių;
– pilno grūdo gaminių ir skaidulų gausa pasižyminčių produktų;
– sveikų aliejų, tokių kaip alyvuogių aliejus ir saulėgrąžų aliejus;
– jūros gėrybių, riešutų ir ankštinių.

Beje, Viduržemio jūros regiono dietą, grįstą panašiais į aukščiau išvardytus rekomenduojamus principus, tiriantys mokslininkai nustatė, kad metabolinį sindromą turintiems asmenims, kurie laikėsi šios dietos, kilo mažiau problemų dėl erekcijos sutrikimo, kitaip dar vadinamo impotencija.

Be to, daugelis maisto produktų, rekomenduojamų širdžiai palankiose dietose, pavyzdžiui, avokadai, šparagai, riešutai, jūros gėrybės ir vaisiai, tiek liaudies medicinoje, tiek moksliniuose tyrimuose siejami su geresniu seksualiniu gyvenimu.

Pavyzdžiui, nahuatl kalboje, kurią kadaise vartojo actekai, avokadas buvo vadinamas tuo pačiu žodžiu kaip ir sėklidės. Be to, tyrėjai nustatė, kad avokadus reguliariai vartojusiems žmonėms sumažėjo metabolinio sindromo, kuris yra vienas iš impotencijos rizikos veiksnių, rizika.

Metabolinį sindromą turintiems vyrams tikimybė patirti erekcijos sutrikimų yra beveik dvigubai didesnė nei tokio sindromo neturintiems, tad vienas iš šios problemos sprendimo būdų galėtų būti sveikų riebalų, kaip tik tokių, kokių yra avokaduose, vartojimas.

Lytinį potraukį skatinantys produktai

Maisto produktai, galintys padėti žmonėms sustiprinti libido, senovės graikų meilės deivės Afroditės garbei vadinami afrodiziakais, rašo „Medical News Today“.

Austrės yra vienas iš geriausiai žinomų afrodiziakų. Jų poveikį galbūt būtų galima sieti su dideliu cinko kiekiu. Cinkas yra mineralas, kurio organizmui reikia kiekvieną dieną daugybei gyvybinių funkcijų, tokių kaip ląstelių apykaita, ištvermė ir testosterono kiekio reguliavimas, palaikyti.

Austrėse yra daugiau cinko nei bet kuriame kitame maisto produkte. Šio mineralo taip pat yra:

– krabuose;
– omaruose;
– raudonoje mėsoje;
– cinku praturtintuose dribsniuose;
– kedro riešutuose.

Visgi seksualinis potraukis yra sudėtingas dalykas, susijęs ne vien su mityba, bet ir su daugeliu kitų veiksnių, įskaitant santykius, streso lygį ir asmens pomėgius. Natūralu, kad žmonės išgyvena domėjimosi seksu pakilimus ir nuosmukius. Daugelis alternatyvių sveikatos priežiūros specialistų teigia, kad pastaruoju atveju gali padėti dieta.

Nors tikslesniems duomenims surinkti reikėtų daugiau mokslinių tyrimų, šie maisto produktai, anot „Medical News Today“, galimai stiprina lytinį potraukį:

– azijietiškas ir amerikietiškas ženšenis;
– vaistinė ožragė;
– peruvinė pipirnė.

Kai vyrui sunku patirti ir išlaikyti erekciją, gydytojai tai vadina erekcijos sutrikimu. Supratus fizinius, psichinius ir emocinius veiksnius, lemiančius tam tikrus erekcijos sutrikimus, vertėtų apsvarstyti galimybę rinktis geresnį seksualinį gyvenimą užtikrinančią dietą.

Impotenciją sukeliantys veiksniai:

– varpos kraujotakos sutrikimai;
– varpos nervų centrų pažeidimai;
– vaistų, radiacijos ir kitų gydymo metodų šalutinis poveikis;
– depresija, nerimas ir stresas.

Geriausias erekcijos sutrikimų sprendimo būdas – pagrindinės juos sukeliančios priežasties pašalinimas. Tačiau nepamaišys ir didesnio vaisių kiekio įtraukimas į kasdienį racioną. Vienas tyrimas susiejo didesnį suvartojamų vaisių kiekį su 14 proc. sumažėjusia impotencijos rizika. Tai gali būti susiję su dideliu flavonoidų kiekiu kai kuriuose vaisiuose.

Maisto produktai, kuriuose gausu flavonoidų:

– uogos;
– citrusiniai vaisiai;
– vynuogės;
– obuoliai;
– aitriosios paprikos;
– kakavos gaminiai;
– raudonas vynas;
– arbata (žalia, balta ir juoda).

Tyrimai su gyvūnais taip pat parodė, kad erekcijos sutrikimų atveju gali padėti arbūzai. Teigiamą poveikį gali paaiškinti juose esantis didelis amino rūgšties l-citrulino kiekis. Siekiant apsisaugoti nuo impotencijos ir pagerinti kraujotaką, gali būti naudingas ir azoto oksidas. Burokėliuose yra nitratų, kurie virsta azoto oksidu ir gali padėti pagerinti kraujotaką.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.