Gyvenimas

2021.06.03 09:32

Virtualus pasivaikščiojimas 19 ir 20 a. Vilniuje: kodėl kefyras buvo laikomas vaistu ir kada suklestėjo kino teatrai?

LRT.lt2021.06.03 09:32

Jau prieš beveik kelis šimtus metų Vilniuje turistus viliojo garsus šokolado fabrikas, o kiek vėliau lankytojus ėmė traukti kino teatrai ir į gatves išjudėjo autobusai. Artėjančio Vilniaus 700 metų jubiliejaus proga rengiamas projektas „7 kelionės kryptimi – Vilnius 700“ kviečia sostinės praeitį pažinti iš arčiau ir pasivaikščioti virtualiame ture po 19 ir 20 amžius, prisiliečiant prie svarbiausių to meto aktualijų ir kasdienybės sričių, rašoma agentūros „Go Vilnius“ pranešime žiniasklaidai.

Paskutiniuose turuose – netikėti faktai

Agentūros „Go Vilnius“ sukurtas projektas „7 kelionės kryptimi – Vilnius 700“ net septynias savaites iš eilės kaskart apžvelgė vis kitą Lietuvos sostinei svarbų laikotarpį bei pakvietė virtualiai pasivaikščioti po skirtingas Vilniaus epochas. Projektu siekiama, kad kiekvienas pajustų skirtingas epochų nuotaikas, pamatytų nepažintą sostinės pusę: virtualiai pažvelgtų į Vilnių kaip į legendų miestą, taip pat kaip į žmonių, gastronomijos, apsipirkinėjimo, modernizacijos centrą, sugebėjusį, nepaisant gaisrų ir pandemijų, suklestėti kultūros pagalba.

Pirmuose penkiuose pasivaikščiojimų maršrutuose apžvelgusi svarbiausius Vilniaus įvykius ir aktualijas nuo 14 iki 18 amžiaus, paskutiniuosiuose turuose projekto istorikė Luka Sinevičienė kviečia susipažinti su 19 ir 20 amžių sostinės kasdienybe. Nusikėlus į 19 a. Vilnių, galima įsitikinti, kad anuomet kaip niekuomet klestėjo prekyba – reklamos, šurmulys, zujantys gyventojai, dideli vitrinų langai – 19 a. Vilnius, galima sakyti, buvo toks pats aktyvus, kaip ir šiandien. Sunku patikėti, tačiau jau tuomet Vilniaus gatvėse buvo įsikūrę 5 000 krautuvių, galėjusių patenkinti keisčiausius pirkėjų norus, veikė garsus šokolado fabrikas bei prekybos centras. Be to, nustebins ir tai, kad vaistinės prekiavo mums visiškai neįprastais „vaistais“, tarp kurių – ir kefyras.

Paskutiniajame – septintajame – projekto ture kviečiama apsilankyti 20 a. Vilniuje ir pamatyti ten virusį gyvenimą: prisiminti elektros Vilniuje atsiradimo istoriją, sužinoti apie pirmuosius autobusus ir šimtametę vandens siurblinę, o visą Vilnių, jo sparčią plėtrą ir šimtmečio pokyčius apžvelgti iš Televizijos bokšto apžvalgos aikštelės. Turas taip pat suteiks progą užsukti į pirmąjį kino teatrą patirti iliuzijų meno bei sužinoti, kodėl kai kurie kino seansai buvo skirti tik suaugusiems.

Sulaukė miestiečių susidomėjimo

„Per septynias projekto savaites vilniečiai ir miesto svečiai turėjo progą ne tik prisiminti jau girdėtus faktus, bet ir sužinoti archyvuose primirštas, tačiau neįtikėtinas sostinės istorijas. Projektas sulaukė didelio įvairaus amžiaus žmonių ne tik iš Vilniaus, bet ir iš kitų Lietuvos kampelių susidomėjimo. Tikimės, kad tuos, kurie kiekvieną savaitę leidosi į šias pažinimo keliones, virtualūs turai paskatino dar labiau didžiuotis Vilniumi ir norą drauge kurti miesto ateitį“, – sako „Go Vilnius“ vadovė Inga Romanovskienė.

Visus istorikų paruoštus maršrutus apie skirtingas Vilniaus epochas galima rasti projekto tinklapyje www.700vilnius.lt, juos galima lankyti virtualiai, ar atrandant miestą ,,gyvai”, atsidarius skaitmeninį žemėlapį.

2023 m. Lietuvos laukia istorinis įvykis – Vilniaus 700 metų jubiliejus. Pirmieji jubiliejui skirti projektai jau startavo.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.