Gyvenimas

2021.05.29 08:16

Ištyrinėkite Kuršių neriją pėsčiomis: 5 maršrutai

LRT.lt2021.05.29 08:16

Kuršių neriją pažinkite leisdamiesi į žygį pėsčiųjų maršrutais – Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcija interneto puslapyje pateikia 5 maršutus, leisiančius kitu kampu pažvelgti į Nidos, Preilos, Pervalkos ir kitų Kuršių nerijos vietų grožį.

1. Pėsčiųjų maršrutas „Aplink Nidą“

Trasos pradžia, ilgis: Nida, 9 km.

Įveikę šį maršrutą, būsite pažinę tikrąją Kuršių neriją, jos kraštovaizdžio įvairovę: marių ir jūros pakrantes, pamario ir pajūrio palves, Didįjį ir apsauginį pajūrio kopagūbrius. Pasigėrėsite įspūdingais Parnidžio kopos vaizdais, aplankysite archeologinę „Penkių kalvelių“ gyvenvietę, Mirties slėnį, kur buvo laikomi prancūzų belaisviai, buvusios Sklandytojų mokyklos vietą.

2. Pėsčiųjų maršrutas „Nida – Preila“

Trasos pradžia, ilgis: Nida/Preila, 9 km.

Keliaudami šiuo maršrutu, susipažinsite su unikalia pamario gamta: stačiais, vandens nuskalautais šlaitais, vaizdingomis įlankomis ir į marias nusidriekusiais ragais. Pasieksite ir plačiausią Kuršių nerijos vietą ties Bulvikio ragu! Pateksite į laukinės gamtos prieglobstį, o marių pakrantėje esančiuose paukščių stebėjimo bokšteliuose galėsite susipažinti su vandens ir pakrančių gyventojų įvairove.

Dėmesio! Pamario pakrantėje ir nendrynuose daugybė vandens paukščių yra įsirengę savo būstus, todėl prašome netriukšmauti ir nesiartinti prie lizdų.

3. Pėsčiųjų maršrutas „Kuršių niūrija“

Trasos pradžia, ilgis: Preila, 5 km.

Keliaudami šiuo maršrutu susipažinsite su Liudviko Rėzos gimtojo Karvaičių kaimo apylinkėmis ir užkopsite ant jį palaidojusios slenkančio smėlio kopos. Pamaryje pasieksite kormoranų pamėgtą Ožkų ragą, du paukščių stebėjimo bokštelius ir vienintelį Kuršių nerijos ežerėlį. Užkilus ant 59 m siekiančio didžiojo kopagūbrio atsivers vaizdas į jūrą, marias bei beribius kalnapušynus, kurių pagalba buvo sustabdyti klajojantys smėlio kalnai.

4. Pėsčiųjų maršrutas „Aplink žirgų ragą“

Trasos pradžia, ilgis: Pervalka, 5 km.

Žirgų ragą juosiantis maršrutas leidžia iš tolo žvilgtelėti į slaptą smėlynų pasaulį – tolumoje plytinčias Mirusias kopas Naglių gamtiniame rezervate. Kadaise jos palaidojo ne vieną kaimą. 19 a. naujakuriai iš užpustytų kaimų įkūrė Pervalką. Įdomią apylinkių istoriją liudija išlikę istoriniai Žirgų ir Birštvyno ragų pavadinimai. Pervalkos (Perwelk) vardas yra ankstesnis už pačią gyvenvietę – iš šios vietos Kryžiuočių ordino kariuomenė „pervilkdavo“ savo pajėgas per marias.

5. Pėsčiųjų maršrutas „Miško katedros takais“

Trasos pradžia, ilgis: Juodkrantė, 6 km.

Senosios promenados ves per ūksmingais miškais apsigobusias parabolines kopas. Joms 4–5 tūkstančiai metų – kaip ir pačiai Kuršių nerijai. Natūralūs amfiteatrai ir seni medžiai suteiks prieglobstį nuo vėjų ir kaitros.

Visą kelią lydės statūs šlaitai ir juos keičiantys gilūs slėniai, mįslingai išsikerojusi tamsi sengirė ir šviesūs jauni pušynai. Takas ves pro didžiausią nerijos eglę ir seniausią Maudyklių taką, pasakiškąjį Raganų kalną ir mitais apipintą Bloksbergą, kur anksčiau stovėjo žymioji rotonda, o dabar laivams kelią rodo švyturys.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt