Gyvenimas

2021.06.06 16:36

Pasaulyje populiarėja nauja turizmo kryptis – knygų miesteliai: 7 išskirtinės vietos skaitymo mėgėjams

LRT.lt2021.06.06 16:36

Mylintys knygas, bet neabejingi ir kelionėms turbūt žino, jog pasaulyje skaičiuojama net kelios dešimtys knygų miestelių. Tai – visai nedideli, senovę menantys miesteliai ar kaimai, kuriuose dirba dešimtys knygynų, knygų antikvariatų, gatvėse veikia knygų mainų punktai ir vyksta literatūros festivaliai, kasmet pritraukiantys minias bibliofilų bei knygų mylėtojų.

Gastronominės kelionės, ekoturizmas – apie juos, ko gero, jau teko girdėti ne vienam kelionių mylėtojui. Tačiau užsienio žiniasklaidoje ir tinklaraščiuose vis garsiau kalbama apie dar vieną palyginti naują turizmo rūšį – biblioturizmą ir knygų miestelius.

Biblioturizmas skatina lankyti įvairių šalių bibliotekas, o knygų miestelius vienijanti Tarptautinė knygų miestelių organizacija (angl. International Organisation of Book Towns) skleidžia žinią apie unikalius miestelius, neretai vadinamus tiesiog dideliais knygynais po atviru dangumi.

Pirmuoju knygų miesteliu laikomas Velse esantis Hay-On-Wye, šį statusą oficialiai gavęs 1987 m. surengtame literatūros festivalyje. Miestelio istorija prasidėjo praėjusio amžiaus septintajame dešimtmetyje, kai miestelio gyventojas Richardas Boothas atidarė pirmąjį skaitytų knygų knygyną.

Parduotuvė sulaukė netikėtos sėkmės ir netrukus tapo viena didžiausių visoje Europoje. Ilgainiui į miestelį ėmė plūsti daugiau knygų pardavėjų, tad jų ir čia plūstančių bibliofilų dėka pradėjo klestėti vietos ekonomika, rašoma Tarptautinės knygų miestelių organizacijos interneto puslapyje. Hay-On-Wye vyksta didžiausias literatūros festivalis Jungtinėje Karalystėje, kasmet pritraukiantis 250 tūkst. knygų mylėtojų.

1. Fjaerland, Norvegija

Nedidelis tarp įspūdingų Norvegijos fiordų įsikūręs kaimas turi vos 300 gyventojų ir iki 1994 m., kol buvo nutiestas į jį vedantis kelias, jis buvo laikomas atokiausiu knygų miesteliu, į kurį patekti buvo galima tik laivu.

Kaimelyje veikia daugybė knygų parduotuvių, įsikūrusių apleistuose pastatuose: daržinėje, parduotuvėje, pašte, net keltų laukimo salėje. Knygos visur: jų lentynos įrengtos autobusų stotelėje, čia veikia knygų kavinės ir net knygų viešbutis. Tiesa, dėl atšiauraus klimato turistai šiame Norvegijos knygų miestelyje laukiami nuo gegužės iki rugsėjo, rašoma „Visit Norway“.

2. Montereggio, Italija

Pirmasis knygynas šiame Toskanos regiono miestelyje buvo atidarytas dar 15 amžiuje. Bėgant amžiams, miestelio gyventojai, o kai kada – ir ištisos šeimos pradėjo dirbti keliaujančiais knygnešiais. Su didžiuliais, knygų pilnais krepšiais jie keliaudavo į kitų Italijos miestų muges ir turgus. Kai kurių knygnešių garbei šiandien pavadintos ir miestelio gatvės.

Kaip rašo „The Guardian“, čia gyvena vos 50 gyventojų, tačiau kiekvienų metų rugpjūtį šiame kaime rengiama didžiulė knygų mugė, vyksta prestižiniai iliustruotų knygų apdovanojimai. Kaimelyje veikia net keli knygynai, o taip pat įrengti knygų mainų taškai, kuriuose laisvai dalijamasi knygomis.

3. Torup, Danija

Knygų miesteliu šis 300 gyventojų turintis Danijos kaimelis virto 2007 m., kai gyventojas Peteris Plantas per radiją išgirdo apie Norvegijoje įsikūrusį Fjaerland knygų miestelį. Jis pamanė, kad Torupą taip pat būtų galima paversti knygų miesteliu – 2007 m. jo iniciatyva čia atsirado 5 laisvai naudojamų knygų vagonėliai ant ratų, taip pat atsidarė knygų kavinė. Po metų čia buvo surengtos rašytojų dirbtuvės, o šiuo metu miestelyje veikia daugiau nei 10 knygynų.

4. Bredevoort, Nyderlandai

Bredevoortas knygų miesteliu tapo 2003 m. Šią idėją pasiūlė istorikas Henkas Ruessinkas, grįžęs iš kelionės po Velse esantį knygų miestelių pirmtaką Hay-On-Wye. Miestelyje veikia daugybė specializuotų fizikos, matematikos, biologijos, chemijos, astronomijos ir kt. sričių literatūros knygynų.

Čia gausu ir įstaigų, siūlančių su knygomis susijusias paslaugas: knygų rišimą, restauraciją ir pan. Kas trečią sekmadienį miestelyje veikia knygų turgus, o gegužę ir rugpjūtį – knygų mugė, pritraukianti lankytojų iš kaimyninės Vokietijos, Belgijos ir kitų šalių, rašo „The Guardian“.

5. Bellprat, Ispanija

Katalonijos regione, už 90 km nuo Barselonos įsikūręs knygų miestelis garsėja unikalia viduramžių architektūra ir knygų krautuvėlėmis. Pirmąją birželio savaitę čia vyksta festivalis, kurio metu miestelio gyventojai savo namus atveria knygų mylėtojams ir tiesiai iš namų pardavinėja skaitytas knygas.

Čia veikia ir knygų viešbutis – jo kambariai įrengti pagal tam tikrų literatūros kūrinių tematiką. Miestelyje gyvena vos 100 žmonių, tačiau čia parduodama virš 20 tūkst. knygų – išsirinks net išrankiausi skaitytojai, rašo „The Guardian“.

6. Óbidos, Portugalija

Kalnuose įsikūręs istorinis Portugalijos miestelis irgi garsėja viduramžių architektūra ir nuostabiu kraštovaizdžiu, o taip pat šokolado festivaliu ir tradiciniu vyšnių likeriu, vadinamu ginjinha. Šis knygų miestelis nuo kitų skiriasi tuo, jog jame neatsidarė daug naujų knygynų – knygomis prekiauti ėmė jau veikiančios parduotuvės ir įstaigos: knygų lentynos stovi meno galerijose, turguose ir kitose vietose.

Vienas garsiausių miestelio knygynų įsikūręs 13 a. bažnyčioje. Knygos įvairiomis kalbomis sukrautos ten, kur kadaise buvo bažnyčios altoriai. Miestelyje vyksta literatūros festivalis, o apleistuose pastatuose veikia rašytojams skirtos kūrybinės erdvės, rašo „The Guardian“.

7. Bécherel, Prancūzija

700 gyventojų turinčiame miestelyje veikia net 15 knygynų ir kelios knygų kavinės. Pirmasis knygų festivalis čia įvyko 1989 m. Nuo tada jis čia rengiamas kiekvienų metų pavasarį. Kiekvieno mėnesio pirmąjį sekmadienį miestelyje šurmuliuoja knygų mugė, o spalį vyksta skaitymo festivalis, rašo „Britany Tourism“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt