Gyvenimas

2021.05.19 21:33

Sugrįžti prie glitimo – įmanoma, bet pirma teks pagydyti žarnyną

LRT TELEVIZIJOS laida „Klauskite daktaro“, LRT.lt2021.05.19 21:33

Jeigu jūs alergiškas glitimui, pamažu jis sunaikina žarnyne esančius gaurelius, dėl kurių pasisaviname medžiagas. LRT TELEVIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“ Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius Alvydas Unikauskas išvardijo grįžimo prie glitimo žingsnius, tačiau perspėjo: jei prieš tai neleisite žarnynui iš naujo užgimti, kiekvieną kartą dar labiau jį naikinsite.

Vieniems tai – mados reikalas, kitiems – rimtas sveikatos sutrikimas. Žmonės sako, kad pavartojus produktų su šia medžiaga kaupiasi dujos, pučia pilvą, skauda skrandį arba tiesiog apima bloga savijauta, o dėl to kaltas paprasčiausias glitimas. Jeigu esate atsisakę glitimo, bet ilgitės maisto su glitimu, daktaras tikina: prie glitimo turinčių produktų galima sugrįžti.

Kokius simptomus sukelia glitimas?

– Dujų kaupimąsi

– Pilvo pūtimą

– Dirgliosios žarnos sindromą

– Odos alergiją

– Uždegimus

– Smegenų „rūką“

Sugrįžti prie gliuteno – įmanoma: dažniausios glitimo vartojimo klaidos ir kaip jų išvengti

A. Unikauskas sako, kad pirmiausia reikia glitimo visiškai atsisakyti. Tai būtina tam, kad jūsų žarnynas pagytų.

„Ką padaro glitimas, jeigu jūs jam alergiškas? Jis pamažu sunaikina žarnyne esančius gaurelius, dėl kurių labai padidėja gleivinės plotas ir mes pasisaviname medžiagas. Pirmiausia reikia pagydyti žarnyną, o po to, kai jis pagyja, palaipsniui galime grįžti prie glitimo“, – kalba gydytojas.

Labai svarbu duoti laiko žarnynui pasveikti, atsigauti, iš naujo užgimti, nes kitu atveju kiekvieną kartą dar labiau jį naikinsite ir situacija palaipsniui tik blogės.

A. Unikauskas

Pasak jo, žarnynui galime padėti išgyti pakoregavę mitybą, į ją įtraukę tam tikrų produktų.

Kas gydo žarnyną?

– Raudonėlis

– Obuolių actas

– Probiotikai: kefyras, jogurtas, rauginti agurkai, rauginti kopūstai

– Aminorūgštys: mėsa, fermentuoti pieno produktai

„Suvalgius glitimo turinčių produktų, kaip ir daugeliui, kurie netoleruoja glitimo, pasireiškia glitimo netoleravimo šalutinis poveikis. Labai svarbu duoti laiko žarnynui pasveikti, atsigauti, iš naujo užgimti, nes kitu atveju kiekvieną kartą dar labiau jį naikinsite ir situacija palaipsniui tik blogės“, – perspėja medikas.

Kaip žinoti, kad žarnynas pagijo?

„Jūsų savijauta tampa visada gera. Jokio pilvo pūtimo, jokių keistų pojūčių pilve, kas dar labai svarbu – energijos kiekis daug didesnis, nebėra odos reakcijų, dingsta visi patinimai, jūs, kaip ir anksčiau, tampate gražus, sveikas žmogus. Jūs tai pajusite.

Kol žarnynas nepasveiks, negalite piktnaudžiauti glitimo turinčiais produktais. Leiskite savo žarnynui išgyti. Išnyks buvę simptomai – tik tuomet galėsite mėgautis taip geidžiamu glitimu. Ši taisyklė galioja su daugeliu produktų, kurių netoleruojate“, – pasakoja profesorius.

Kaip išsigydžius žarnyną grįžti prie glitimo vartojimo?

1. Pradėkite nuo viso grūdo produktų, speltos miltų ir rugių

Laidos vedėjas pataria pirmiausia pradėti vartoti viso grūdo produktus, taip pat produktus su speltos miltais, rugiais. Juose, pasak A. Unikausko, mažiau glitimo nei kviečiuose.

2. Nevartokite per daug glitimo turinčių produktų

3. Pradėkite nuo mažų porcijų

Iš pradžių suvalgykite ne dešimt bandelių ir gal net ne vieną, o tik pusę. Kitaip tariant – prie glitimo grįžkite labai pamažu. Nepamirškite klausytis savo organizmo: jeigu suvalgę produkto su glitimu jaučiate nemalonius pojūčius, tai ženklas, kad jūsų žarnynas dar nėra pasveikęs.

Šeimos gydytoja Dana Sabina Stoškutė teigia, kad gliutenas yra didelės molekulinės masės baltymas, randamas kviečiuose, rugiuose ir miežiuose. Kai jie susijungia su vandeniu ir išbrinksta, pasidaro elastinga, tąsi masė, kuri sunkiai virškinama.

„Šiais laikais gliuteno netoleravimo paplitimas visame pasaulyje yra didėjantis, bet manau, kad tai yra labiau susiję su tuo, jog labiau prieinama diagnostika.

Seniau buvo manyta, kad celiakija serga tik vaikai ir ji dažniausiai buvo diagnozuojama vaikams, kai pasireikšdavo tam tikri simptomai, tokie kaip viduriavimas, svorio netekimas, neaugimas, psichomotorinės veiklos atsilikimas, tačiau moksliniai tyrimai įrodė, kad riziką sirgti šia liga turi bet koks žmogus bet kokiame amžiuje“, – kalba šeimos gydytoja.

Plačiau – spalio 26 d. laidos „Klauskite daktaro“ įraše.

Parengė Indrė Motuzienė.

Sugrįžti prie gliuteno – įmanoma: dažniausios glitimo vartojimo klaidos ir kaip jų išvengti
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt