Gyvenimas

2021.05.22 11:17

Įspūdingas panoramas atveria ne vien apžvalgos bokštai: 10 aplankyti vertų Lietuvos piliakalnių

LRT.lt2021.05.22 11:17

Nors Lietuva neretai vadinama lygumų kraštu, skaičiuojama, jog šalyje yra apie 900 didesnių ir mažesnių piliakalnių. Visi jie pasakoja savo istorijas, o nuo piliakalnių viršūnių atsiveria įspūdingos Lietuvos panoramos. Išvyka po šalies piliakalnius – puiki proga ir pasimankštinti, ir pasigėrėti gimtinės peizažais. Įsibėgėjant kelionėms po Lietuvą, portalas LRT.lt sudarė 10 Lietuvos piliakalnių sąrašą.

1. Kernavės piliakalniai (Širvintų r.)

Širvintų rajono savivaldybės teritorijoje driekiasi penkių Kernavės piliakalnių kompleksas. Kernavės piliakalnių teritorija laikoma viena Lietuvos valstybės susidarymo centrų, didžiausiu Lietuvoje gynybiniu piliakalnių kompleksu ir buvusio viduramžių miesto vieta. Kernavės kultūrinis rezervatas, įkurtas 1989 m., nuo 2004 m. puikuojasi ir UNESCO Pasaulio paveldo sąraše.

2. Alytaus piliakalnis (Alytus)

Alytaus piliakalnis ir senovinė gyvenvietė driekiasi Alytaus rytinėje dalyje, Nemuno dešiniajame krante. Piliakalnį iš vakarų ir šiaurės vakarų juosia Alytupio slėnis, iš pietų – Nemunas, iš rytų ir Šiaurės rytų – daubos. Šlaitai statūs, 20–25 m, tik rytiniai 5–6 m aukščio. Kadaise ant piliakalnio stovėjusią medinę pilį 1377 m. ir 1382 m. buvo užėmę kryžiuočiai.

3. Medvėgalio piliakalnis (Šilalės r.)

Šilalės rajone stūksantis Medvėgalis – aukščiausia Žemaitijos kalva, jos aukštis siekia 234,6 m. Medvėgalį sudaro dvi viršūnės: aukštesniojoje yra aukščiausias Žemaitijos taškas, žemesniojoje – Medvėgalio piliakalnis (Pilies kalnas). Istoriniuose šaltiniuose kadaise čia stovėjusi medinė Medvėgalio pilis minima nuo 1316 m., kai ją puolė kryžiuočiai. Aukštesniojoje kalvoje 19 a. buvo laidojami vietos dvarininkai Bytautai, jų kapai išlikę krūmais apžėlusioje aikštelėje.

4. Kudinų piliakalnis (Radviliškio r.)

Kudinų piliakalnis su gyvenviete stūkso Radviliškio rajono savivaldybės teritorijoje, prie Kudinų kaimo. Piliakalnis įrengtas atskiroje kalvoje, juosiamoje daubų. Šlaitai statūs, 12–18 m aukščio. Aikštelės centre stovi kryžius, o piliakalnio papėdėse išsidėsčiusi gyvenvietė. Beje, 150 m į šiaurės vakarus nuo piliakalnio yra Varpinės kalnas, toliau už jo – Kartuvių kalnas. Pastarajame rasta žmonių kaulų, kitų radinių.

5. Bakainių piliakalnis (Kėdainių r.)

Bakainių piliakalnio kompleksas – pilies kalnas su dviem priešpiliais ir apsauginiais pylimais – vienas didžiausių piliakalnių Kėdainių rajone. Liaudės upė jį supa net iš trijų pusių, iš šiaurės saugo pylimas. Piliakalnis stūkso Krekenavos regioninio parko teritorijoje. Šiuo metu jis puikiai pritaikytas lankymui: yra aikštelė automobiliams, laipteliai, lauko baldai. Naujai įrengtas stiklo stendas nukelia šimtmečiais atgal į pradingusį pasaulį. Jame pamatysite, kaip galėjo atrodyti piliakalnio įtvirtinimai.

6. Pakalniškių piliakalnis (Kaunas)

Tai – 27 m aukščio kalva, nuo kurios viršūnės atsiveria Kauno marių ir Pažaislio panorama bei Kauno hidroelektrinės užtvenkti industriniai Petrašiūnai. Pasak legendos, piliakalnį supylė senovės lietuviai. Ant jo stovėjo Nemuno žemių slėnio valdovo Vaišvydo medinė pilis, ilgus amžius gynusi ir saugojusi šią vietovę nuo priešų. Nemuno slėnyje gyveno Vaišvydo valdiniai. Tačiau priešai, išdavikų padedami, pilį visiškai sugriovė ir ji nebebuvo atstatyta.

7. Kalniškės piliakalnis (Klaipėdos r.)

Į šiaurę nuo Gargždų, kairiajame Minijos krante, yra Kalniškės piliakalnis. Piliakalnio aikštelė – 100 m. Pats piliakalnis tęsiasi 20 m, jo vakarinis galas remiasi į Minijos slėnį, o rytinis – sustiprintas pylimais ir grioviais. Piliakalnio pietvakarinėje ir šiaurės rytinėje papėdese, apie 3 ha plote yra papėdės gyvenvietė. Būtent joje visais laikais gyveno dauguma piliakalnio gyventojų, kurie tik kilus pjavojui glausdavosi jame.

8. Salduvės piliakalnis (Šiauliai)

Salduvės piliakalnis, dar vadinamas Žuvininkų piliakalniu, su Žuvininkų kaime esančia istorine gyvenviete yra įtrauktas į Lietuvos kultūros vertybių registrą. Lietuvos istorijos kontekste šio objekto reikšmė yra išskirtinė, nes čia stovėjusi pilis buvo pagrindinis šiaurinių Lietuvos žemių gynybos centras.Nuo piliakalnio atsiveria puiki Šiaulių miesto panorama.

9. Kačėniškės piliakalnis (Švenčionių r.)

Piliakalnis įrengtas Mergežerio ežero vakariniame krante, ant pailgo masyvaus gubrio, kurį supa ežeras ir pelkėtos žemumos. Aikštelė yra kiek išgaubta, stačiakampio formos, apie 60 m ilgio ir 10 m pločio. Šlaitai statūs, apie 20 m aukščio.

10. Dubingių piliakalnis (Molėtų r.)

Dubingių pilis buvo svarbus 14–18 a. Lietuvos kultūros, pramonės, gynybos centras, menantis karą su Kryžiuočių ordinu, reformaciją. Dubingiai neatsiejami nuo Radvilų giminės iškilimo ir suklestėjimo istorijos. Piliavietėje greta ilgiausio Lietuvos ežero – Asvejos – išlikę Radvilų rūmų, kuriuose būdama Barbora Radvilaitė susirašinėjo su Žygimantu Augustu, fragmentai, buvusios evangelikų reformatų bažnyčios vieta su Radvilų laidojimo panteonu. Taip pat čia įrengtas pažintinis takas su 6 apžvalgos stotelėmis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt