Gyvenimas

2021.05.16 11:45

Sovietmečio palikimas mūsų virtuvėje – manymas, kad bulvės yra pagrindinis lietuvių maistas

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2021.05.16 11:45

Įdėmiau pasižiūrėkite į savo lėkštę ir pagalvokite, kas joje. Kada susiformavo įprotis valgyti būtent tai, ką valgote? Kalbant apie lietuvių mitybos įpročius, pasirodo, šiandien vis dar gyvename su sovietinės virtuvės atspindžiais. Apie tai LRT TELEVIZIJOS laidoje „Labas rytas, Lietuva“ pasakoja Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto doktorantas Džiugas Misevičius.

„Pirmas dokumentas, kuris įdiegė sovietinę virtuvę į mūsų sistemą, yra 1955 m. pasirodęs vieningas receptūrų rinkinys, privalomas visoje sąjungoje, visose viešojo maitinimo įstaigose. Jis buvo sudarytas iš dviejų dalių: pirma dalis labai paprasta – šalti užkandžiai, karšti patiekalai ir t. t., antra dalis – specialioji, skirta atskirų respublikų tautiniams patiekalams. Kiekviena valgyklos virėja turėjo mokėti gaminti visus tuos patiekalus“, – kalba istorikas.

Anot jo, kiekviena valgykla, ką begamintų, turėjo gaminti patiekalus iš to rinkinio. Atkreiptinas dėmesys, kad patiekalai – iš mažai ingredientų, blankaus skonio. Tai dalykai, sako D. Misevičius, socializme persisunkę visur.

Labas rytas, Lietuva II d. Sovietmečio palikimas šiandienos mityboje

Kodėl mažai ingredientų? Todėl, kad yra produktų trūkumas. Kodėl patiekalai prėsko skonio? Nes nėra kur įsigyti normalių prieskonių. Lauro lapai ir pipirai – tik jais galima „gardinti“ visus patiekalus.

Kaip šiandien atsispindi sovietinė virtuvė lietuvių mityboje? „Tai labiausiai matosi vadinamuosiuose tautiniuose restoranuose. Kai pažiūrime jų meniu ir palyginame su tuo, koks buvo sovietinis standartas, sutinkame būtent cepelinus, kugelį ir pan. – bulvinius patiekalus.

Kai kurie jų ateina iš ankstesnių laikų, bet dėl masinio komunikavimo sovietmečiu tai taip įaugo žmonėms, kad atrodo, jog tai – pagrindinis lietuvių maistas. Tarpukariu ar dar anksčiau leistose lietuviškose kulinarinėse knygose atskiro bulvinių patiekalų skyriaus nebūdavo“, – komentuoja doktorantas.

Plačiau – gegužės 12 d. laidos „Labas rytas, Lietuva“ įraše.

Labas rytas, Lietuva II d. Sovietmečio palikimas šiandienos mityboje
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.