Gyvenimas

2021.05.11 21:38

Įsibėgėjant vabzdžių įkandimų sezonui – patarimai, kurie augalai kambaryje ar sode juos atbaidys

LRT TELEVIZIJOS laida „Klauskite daktaro“, LRT.lt2021.05.11 21:38

Vabzdžiams, kaip ir mums, patinka ne visi kvapai, tad augalų aromatai gali juos ne tik pritraukti, bet ir atbaidyti. LRT TELEVIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“ augalų ekspertė Teresė Jokšienė sako, kad gyvenant tarp augalų keičiasi ir mūsų prakaito sudėtis, o dėl to vabzdžiams daromės ne tokie patrauklūs.

Uodai, musės, mašalai – vabzdžiai, kurie atėjus šiltajam sezonui trukdo atsipalaiduoti dieną ir neleidžia užmigti naktį. Budėti ir juos gaudyti – ne išeitis, kaip ir laikyti uždarytus langus ir neįsileisti gryno oro. O jeigu į pagalbą pasitelktume vabzdžius atbaidančius augalus? Kokie iš jų vabzdžius atbaido veiksmingiausiai?

Vabzdžiams, kaip ir mums, patinka ne visi kvapai, pažymi profesorė Jurgita Plisienė. Ką auginti sode, balkone ar namuose, kad augalai atbaidytų nepageidaujamus gyvius? Kaip nepasiklysti augalų pasaulyje ir tinkamai pasirinkti atskleidė Vilniaus universiteto botanikos sodo augalų kuratorė Teresė Jokšienė.

„Kvapai yra vienas iš universaliausių pojūčių. Žemėje gyvenantys organizmai nuo seniausių laikų iš kvapų gauna informaciją. Aišku, augalai žemėje pradėjo augti žymiai anksčiau negu bet kokie gyvūnai, jie sėkmingai augo, bet kai žemėje atsirado vabzdžiai ir pradėjo maitintis augalais, ką augalams reikėjo daryti? Jiems reikėjo gintis. Tas kūrėjas, kuris sukūrė vabzdžius, įteikė augalams mechanizmą, kaip apsisaugoti nuo vabzdžių“, – pasakoja laidos viešnia.

Tad vieni augalai gali pritraukti vabzdžius, o kiti – juos atbaidyti. Augalai pritraukia vabzdžius, kai reikia apdulkinti žiedus. Savo kvapais augalai geba privilioti konkrečias vabzdžių rūšis, o kiti vabzdžiai maitinasi augalais. Tie augalai gamina chemines medžiagas, kurios gali atbaidyti ar net apnuodyti vabzdžius. Yra cheminių medžiagų, kurias augalas perduoda šalia esantiems augalams.

Augalai – puošmena ir kovos su vabzdžiais priemonė: ką pasisodinti kambaryje, kad būtų galima jų išvengti?

Atkreipkite dėmesį, kaip gamintojai gamina purškalus nuo uodų. Jie paprastai būna citrusinio kvapo. Ar galima sakyti, kad citrusinis kvapas atbaido vabzdžius? Anot T. Jokšienės, galima taip sakyti, bet vabzdžių uoslė subtili.

Mes užuodžiame tik citrinmedžio kvapą, o kitų nepajaučiame, bet vabzdys gal pabėga visiškai nuo kito aromato.

T. Jokšienė

„Vabzdžių uoslė gal net tobulesnė negu žmonių. Žmogaus genome yra labai daug genų, kurie galėtų gauti informaciją iš receptorių, esančių nosyje, bet nosyje kvapų receptorių neturime. Turbūt ne be reikalo žmonės, kurie kuria kvapus, yra vadinami nosimis. Jų nosys labai ypatingos. Mes gal užuodžiame tik tą citrinmedžio kvapą, o kitų nepajaučiame, bet vabzdys gal pabėga visiškai nuo kito aromato. Tai yra teisybė“, – kalba augalų žinovė.

Kokie augalai padeda apsisaugoti nuo vabzdžių?

Šimtaprocentinės apsaugos nuo vabzdžių augalai nesuteiks, bet namuose auginant tam tikrus augalus vabzdžių turėtų užklysti mažiau.

1. Pelargonija

Šias gėles dažnai pamatysite lietuvių balkonuose ar ant palangių. Pasak T. Jokšienės, tai viena iš seniausių gėlių, išsiskirianti specifiniu kvapu, kuris malonus ir ne visiems žmonėms.

„Pelargonijų aromate yra labai daug įvairių kvapiųjų medžiagų, jos reguliuoja žmogaus nervinę sistemą. Jaunų žmonių nervų sistema yra stabili ir tas kvapas yra nemalonus. Jeigu pelargonijos kvepia, reikėtų jų pasistatyti, kad sureguliuotume nervų sistemą. Pelargonijų lapus nuo senų laikų žmonės deda tarp drabužių, kad atbaidytų kandis. Yra pastebėta, kad pelargonijų aromatas atbaido vabzdžius“, – tikina ji.

2. Eukaliptas

„Eukaliptas yra medis, jis gali užaugti didelis. Galima jį laikyti balkone (aišku, žiemą turėsime įnešti į patalpą) – užtenka pajudinti lapus ir eukaliptų aliejus skiriasi, atbaido. Aplinka, kurioje turime augalų, mus taip pat veikia raminančiai. Mūsų protėviai gimę miške – tokia aplinka ramina mūsų nervų sistemą, mes jaučiamės ramesni, mūsų prakaito sudėtis yra visai kitokia ir mes daromės vabzdžiams nepatrauklūs“, – komentuoja pašnekovė.

3. Rozmarinas

Rozmariną daugelis gerai žino kaip prieskonį. Rozmarinų galima įsigyti tiesiog prekybos centruose, o juos laikyti – terasose, balkonuose. „Rozmarinas irgi labai aromatingas augalas“, – priduria ji.

4. Lauramedis

Lauramedis, pasak T. Jokšienės, taip pat išskiria aromatą, kuris atbaido įvairius vabzdžius.

5. Levanda

„Levandų yra ne viena rūšis, jos kilusios iš Viduržemio jūros regiono. Čia ji truputį problematiškas augalas, kartais, kai žiema šaltesnė, žūva, bet tikrosios levandos visai gerai žiemoja, tik nesitikėkime eterinių aliejų gausos, kaip yra prie Viduržemio jūros. Jos kvapnios ir čia, bet, žinoma, [aliejų] koncentracija mažesnė.

Levandos veikia raminančiai. Jos aktualios dėl patalynės erkučių, ypač jeigu pagalvės yra plunksnų. Yra minimali, bet natūrali apsauga ir nuo erkučių“, – pasakoja Vilniaus universiteto botanikos sodo augalų kuratorė.

6. Gvazdikinis serentis

Kiekvieno aromato cheminė sudėtis yra skirtinga, tad, pavyzdžiui, darželyje prie namų ar balkone reikėtų augalų įvairovės, kad būtų įvairūs ir kvapai. Dar vienas augalas, kurį galima pasitelkti į pagalbą siekiant atbaidyti vabzdžius, yra gvazdikinis serentis.

„Tai paprasta, nuo senų laikų auginama gėlė. Ji labai nereikli, žydi visą vasarą, turi labai stiprų aromatą. Ji kartais auginama tarp daržovių, kad atbaidytų vabzdžius, kad daržovės būtų sveikos“, – sako T. Jokšienė.

7. Česnakas

Česnakai atbaido ne tik uodus, bet ir erkes, taip pat gražiai žydi, tad papuoš sodą. Atminkite – reikia kuo daugiau įvairių kvapnių augalų rūšių, tada didėja tikimybė, kad būsite apsaugoti.

Tiesa, visos prieskoninės žolelės aromatingos, turi stiprų kvapą, tačiau netinkamai laikomuose prieskoniniuose augaluose vabzdžiai gali ir apsigyventi, jie tiesiog juos sukramtys.

„Atkreipkime dėmesį, kad tiems augalams, kurie išskiria daug eterinių aliejų, reikia daug šviesos. Jeigu norime aromato, reikia statyti į kuo šviesesnę vietą. Bet jeigu auginame mažuose vazonėliuose, tai laikant saulės apšviestoje vietoje bus karšta, labai greitai išdžius, gali tekti laistyti kiekvieną dieną, gal net du kartus per dieną. Žmogus turi garantuoti drėgmės poreikį, jeigu ilgai auga, reikia ir patręšti, tada turėsime labai gražius, puošnius augalus“, – pataria specialistė.

Skauda ir niežti visiems, tai normali reakcija. Alerginė reakcija būna tada, kada patinsta ne tik įgėlimo vieta, bet, pavyzdžiui, sutino gerklė, darosi sunku kvėpuoti. Pirmiausia reikėtų stengtis pašalinti geluonį.

J. Staikūnienė

Jeigu namuose ar sode apsisaugoti nuo uodų ar kitų vabzdžių ir įmanoma, svečiuose, miške ar kitoje aplinkoje įkandimų galite neišvengti.

Kuo pavojingi įkandimai ir kaip elgtis, jeigu jums įkando?

Alergologė ir klinikinė imunologė, medicinos mokslų daktarė Jūratė Staikūnienė pastebi, kad dažniausiai galvojama, jog labai pavojingas yra uodas. Iš tiesų uodo įgėlimas, anot jos, sukelia nemalonią reakciją, ypač dauginis sugėlimas, tačiau reakcija nėra mirtina ir alergija uodams nėra didelė problema. Didžiausią problemą, be abejo, kelia plėviasparnių būrio vabzdžiai – bitės, širšės ir vapsvos.

„Jų įgėlimas, kaip žinia, gali atnešti net mirtį. Alergija turi savybę nepasireikšti pirmą kartą, todėl jeigu žmogus niekada nebuvo patyręs įgėlimo, nebus alergiškas. Jeigu vieną kartą patyrė, niekas negali būti garantuotas, kad netaps alergiškas. Reikėtų prisiminti labai svarbų momentą – ar paliko geluonį, ar ne. Geluonį palieka bitės, širšės, vapsvos nuskrenda nepalikusios geluonies. Tai labai svarbu gydytojams po to – nuspręsti, kokius diagnostinius testus atlikti.

Reikia žinoti, kad skauda ir niežti visiems, tai normali reakcija. Alerginė reakcija būna tada, kada patinsta ne tik įgėlimo vieta, bet, pavyzdžiui, sutino gerklė, burnoje netelpa liežuvis, darosi sunku kvėpuoti. Pirmiausia reikėtų stengtis pašalinti geluonį, tačiau jokiu būdu netraiškant aplinkinių audinių, nes nuodų išsiskirs dar daugiau. Geluonyje esantys nuodai kurį laiką dar išsiskiria, tų nuodų organizme daugėja, todėl geriausia ištraukti pincetu. Padeda įgėlimo vietos šaldymas.

Ir nepanikuokite. Tie, kurie jau patyrė reakciją, kai išbėrė visą kūną, buvo sunku kvėpuoti, turėtų kuo greičiau kreiptis į alergologą, kuris nustatytų, kam yra alergija, ir, kas labai svarbu, apmokytų, kaip elgtis, ar reikia nešiotis adrenalino autoinjektorių, ar ne“, – komentuoja J. Staikūnienė.

Tad nepamirškite, kad augalai namuose gali būti ne tik puošmena, bet ir priemonė, padedanti apsisaugoti nuo uodų, mašalų, musių ir kitų vabzdžių. Kai kuriuos minėtus augalus puikiausiai panaudosite ir virtuvėje, tad nauda – triguba, sako laidos vedėja.

Plačiau – gegužės 6 d. laidos „Klauskite daktaro“ įraše.

Parengė Indrė Motuzienė.

Augalai – puošmena ir kovos su vabzdžiais priemonė: ką pasisodinti kambaryje, kad būtų galima jų išvengti?
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.