Gyvenimas

2021.05.10 21:47

Nutarę išsikepti šašlykų nepamirškite situacijų, kurios gali pasibaigti ligoninės priimamajame

LRT TELEVIZIJOS laida „Klauskite daktaro“, LRT.lt2021.05.10 21:47

Atsidūrę kai kuriose kasdienėse situacijose net nesusimąstome, kad jose tyko pavojus sveikatai ir net gyvybei. LRT TELEVIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“ aptarti iš pažiūros neįtikėtini, tačiau, pasak medikų, dažni atsitikimai, kurie geriausiu atveju baigiasi ligoninės priimamajame.

Itin sunkios traumos ar net mirtys tyko ir tada, kai jaučiatės saugūs. Ar kada nors susimąstėte, kad šašlykas gali tapti mirtinu patiekalu? Net, nepatikėsite, ne vietoje dėvimi sintetiniai drabužiai jus gali stipriai sužaloti.

Kiekvienais metais Lietuvoje valgydami šašlykus miršta mažiausiai keli žmonės. Skubios pagalbos specialistas, instruktorius Mindaugas Kliukas pamena: „Paspringo ir dar įkišo vargšą į mašiną vietoje to, kas suteiktų pagalbą. Vežė link Vilniaus, mes skubėjome nuo Vilniaus, susitikome pusiaukelėje, bandėme gaivinti, bet jau buvo per vėlu. Žmogus mirė, jam buvo 26–27 metai.“

Kodėl valgant šašlyką padidėja rizika užspringti ar uždusti? Pasak M. Kliuko, susibūrę gamtoje žmonės atsipalaiduoja, o atsipalaidavę nori valgydami užsiimti ir kitais dalykais: ne tik pakalbėti, bet ir padainuoti ar net pašokti. Taip ir nutinka, kad šašlykas patenka ne ten, kur jam priklauso.

Jei šalia jūsų esantis žmogus užspringo, jį dar galite išgelbėti. Reikia skubiai jo paklausti: ar tu paspringai? Šiukštu neklauskite: kas tau yra, ko tyli?

Iškylos lauke ir situacijos, galinčios pasibaigti mirtimi: patarimai, padėsiantys to išvengti

Paramedikas tikina, kad žmonės rizikuoja gyvybe, kai išalkę gamtoje šašlykus ne kramto, o ryja dideliais gabalais. Pavojingiausia, jei šašlyko gabalas visiškai užkemša kvėpavimo takus.

„Tada žmogus nebegali įkvėpti oro ir reikia skubiai suteikti pagalbą, kadangi jis tuoj pat praras sąmonę. Žmogus, kaip žinote, be oro išbūna daugiausiai 2 minutes“, – pasakoja M. Kliukas.

Ką daryti žmogui užspringus?

Jei šalia jūsų esantis žmogus užspringo, jį dar galite išgelbėti. Reikia skubiai jo paklausti: ar tu paspringai? Šiukštu neklauskite: kas tau yra, ko tyli? „Jis negali kalbėti, jis gali tik palinksėti“, – atkreipia dėmesį skubios pagalbos specialistas.

Paramedikas papasakojo ir pademonstravo, kaip suteikti pirmąją pagalbą užspringusiajam: „Reikia žmogų laikyti, nes po minutės kitos jis praras sąmonę. Truputį palenkiame, vidury nugaros tarp menčių delno pagrindu penkis kartus iš dūšios trinktelime. Jeigu viskas gerai, pasisuka tas gabaliukas, galbūt iššoka. Jeigu žmogus sugeba įkvėpti oro, jisai pats iškosės.“

Jeigu nieko neįvyko, apkabinkite žmogų iš nugaros, vietoje, kur sueina šonkaulių lankai, po duobute įstatykite kumštį, kita ranka jį uždenkite. Penkis kartus atlikite Heimlicho judesį – spauskite kumštį ir pakreipkite jį į viršų, tarsi kumščiu pieštumėte kablio ženklą.

Jei užspringote, o šalia nėra galinčių suteikti pagalbą, gelbėkitės patys. Bandykite atlikti tuos pačius judesius: patrankykite nugarą į sieną ar vietą tarp šonkaulių spauskite į kėdės, fotelio atlošo kraštą. Svarbiausia – padaryti spaudimą viduje.

Kad šašlykų puota nesibaigtų tragedija, prisiminkite paprastą taisyklę: jeigu valgote, tai valgote, jeigu kalbate, tai kalbate. Atskirkite šituos dalykus vieną nuo kito, pabrėžia M. Kliukas.

Prie laužo pavojų kelia nenatūralaus pluošto drabužiai

Prasidėjus iškylų sezonui medikai gelbėja ne tik šašlykų valgytojus, bet ir sunkių nudegimų patyrusius iškylautojus. Kuo gali baigtis vakarėlis, jei prie laužo ar kepsninės dėvėsite ne natūralaus pluošto, bet sintetinius drabužius?

Sintetiniai drabužiai lydosi akimirksniu, prilimpa prie jūsų odos ir sukelia nudegimą. Tokiam drabužiui užsidegus jūs negalėsite jo nusiimti – teks plėšti su visu jūsų odos paviršiumi.

Sakysite, koks skirtumas, kuo apsirengus kepti šašlykus ar sėdėti prie laužo. Tačiau net tokia smulkmena, kaip drabužio medžiaga, gali tapti reikšminga. Laidos „Klauskite daktaro“ komanda atliko eksperimentą – manekeną aprengė drabužiais iš poliesterio. Kaip manote, kuo gali baigtis visiškai nekaltas prisilietimas prie kepsninės, jei vilkėsite drabužius ir poliesterio?

Sintetiniai drabužiai lydosi akimirksniu, prilimpa prie jūsų odos ir sukelia nudegimą. Turėkite omenyje ir tai, kad tokiam drabužiui užsidegus jūs negalėsite jo nusiimti, – teks plėšti su visu jūsų odos paviršiumi.

„Kartais tenka žmogui sukelti dirbtinį miegą. Jis kankinasi, yra toks didelis skausmas“, – kalba Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės Terminių traumų skyriaus vedėjas Vytautas Vaitkus.

Dar liūdnesnės pasekmės gresia, jei sintetinį drabužį paliečia liepsna. Pusė minutės – tiek pakako ir drabužiai ant manekeno visiškai sudegė. Tuo metu kelnės iš medvilnės net ant atviros liepsnos užsiliepsnojo gerokai vėliau ir neišsilydė.

Ką daryti ir ko nedaryti, jei užsidegė drabužiai?

Ugniagesys gelbėtojas, ugniagesių gelbėtojų mokyklos dėstytojas Tomašas Veliseičikas sako, kad pirmiausia žmogų reikėtų paguldyti ant žemės, nes horizontalioje padėtyje liepsna taip neplinta kaip vertikalioje. Tada žmogus pats turėtų pradėti voliotis tam, kad sumažintų liepsną. Jokiu būdu negalima bėgti. Jei asmuo pats negali voliotis, reikia paimti kuo storesnę medžiagą ir jį uždengti, kad būtų izoliuotas deguonis. Be deguonies degimas nevyksta.

Jei užsidegė drabužiai ar plaukai, galite ant žmogaus pilti vandenį, todėl visada geriau laužą kurti šalia vandens telkinio arba iš anksto pasiruošti talpą su vandeniu. Užsidegus drabužiams jokiu būdu nepilkite stipraus alkoholio – ugnis dar labiau užsiplieks.

Didžiausia žmonių klaida, pasak T. Veliseičiko, yra ta, kad užsidegusieji ima bėgti. „Kai žmogus bėga, atsiranda papildomi oro srautai, kurie tą liepsną padidina. Negalima ir stovėti, nes vertikalių ir horizontalių objektų degimas yra skirtingas“, – aiškina jis.

Plačiau – gegužės 6 d. laidos „Klauskite daktaro“ įraše.

Parengė Indrė Motuzienė.

Iškylos lauke ir situacijos, galinčios pasibaigti mirtimi: patarimai, padėsiantys to išvengti
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt