Gyvenimas

2021.05.07 12:04

Sostinės centre – neeilinė scena: vilniečiai iki upės palydėjo eismą sustabdžiusią sparnuočių šeimyną

LRT.lt2021.05.07 12:04

Saulėtą pirmojo gegužės penktadienio rytą Vilniuje užfiksuotas nuotaikingas vaizdas – automobilių eismą stabdė miesto centru krypuojanti dančiasnapių šeimyna. Judriomis gatvėmis sparnuočius visą valandą lydėję neabejingi vilniečiai padėjo jiems saugiai pasiekti vandens telkinį.

„Aš paukščių šeimyną sutikau pakeliui į darbą, Vilniaus gatvės pradžioje, link centro. Ją jau lydėjo viena šeima su vaikais. Einant link Sveikatos apsaugos ministerijos, sustabdėme automobilių eismą. Paukščiai keliavo nuo Reformatų skvero iki Vilnelės. Nuo Trakų gatvės šeimyną palydėjo neabejingi piliečiai“, – portalui LRT.lt sakė neįprastą vaizdą užfiksavęs ir juo savo feisbuko paskyroje pasidalijęs Marius Gurskas.

Jis pridūrė, jog automobilių vairuotojai labai drausmingai stojo ir šypsojosi. „Panašu, kad ši paukščių kelionė visus pralinksmino“, – sakė M. Gurskas ir pasidžiaugė, jog sparnuočiai saugiai pasiekė vandens telkinį.

Nuotaikingą dančiasnapės ir 12 jauniklių kelionę feisbuke aprašė ir gamtos fotografas Marius Čepulis. Po jo įrašu atsirado ir daugiau šios kelionės liudininkų – žmonės ėmė dalytis vaizdo įrašais, kuriuose skirtingose vietose užfiksuoti miestu keliaujantys dančiasnapiai.

„Įsivaizduokit – gimstat seno medžio drevėje (tikiu, kad ties tuo vaizdu ilgiau užtruksit, nes juk nesat auksavabalio lerva), tik apdžiūnat ir jus mama pradeda kviest ristis laukan. Nuo drevės iki žemės keli metrai, bet tai o kas jums – nepatyrusiems narsuoliams.

Drąsiai šokat žemyn, patiriat pirmą skrydį (vertikalėje) ir šlumšt ant kieto grindinio. Atsikvošėjat, palaukiat, kol iššoka visi 11 brolių ir sesių ir tada pasileidžiat beprotišku pasauliu tarp keistų mašinų, žmonių, šunų, kačių. Pasimaudot kiekvienoj baloj.

Vėliau prie jūsų prisijungia keli žmonės, kurie lydi ir neleidžia nuklysti ir va taip savo mažom kojelėm nužingsniuojat 1.5 km iki upės! Prie upės dar prisistato vienas reporteris ir piktas jūsų giminės patinas ir dar kažkodėl apkula jūsų didvyrę mamą (ne reporteris, o patinas dančiasnapis). Kaip jums tokia pirma gyvenimo diena?

Žodžiu, šita mamka nuo Reformatų skvero nukeliavo iki Vilnelės. Nuo Trakų gatvės šeimyną palydėjo neabejingi piliečiai, pasaugojo nuo keturkojų, dvikojų beigi visokių tipų ratų ir šulinių.

Ačiū Marijai, Dariui ir dar vienai mamai su vaiku, kurie sugaišo gerą valandą, kad dančiasnapė su 12 vaikučių sėkmingai pasiektų upę“, – feisbuke neeilinę sparnuočių kelionę aprašė M. Čepulis.

Anksčiau M. Čepulis portale LRT.lt yra rašęs, jog dančiasnapiai arčiausiai prisileidžia žmones, dažnai plaukioja miestuose ir labiausiai krenta į akis. Lietuvoje užfiksuotos 3 dančiasnapių rūšys. Dančiasnapiais šie vandens paukščiai vadinami todėl, kad jų snapas yra dantytas. Tam, kad grobis – žuvys ir varlės – nepaspruktų. Lietuvoje dažniausi didieji dančiasnapiai, daug retesni į juos labai panašūs, tik labiau susivėlę – vidutiniai dančiasnapiai. Daugiau apie šiuos paukščius skaitykite M. Čepulio tekste.

LRT.lt primena, kad įsitikinus, jog laukiniam gyvūnui reikalinga pagalba, nedelsdami kreipkitės skubiosios pagalbos tarnybų telefonu 112 arba visą parą veikiančiais Gyvūnų globėjų asociacijos telefonais 8 655 70058 arba 8 686 44828, nurodo Aplinkos apsaugos departamentas.

Pastebėję prišalusį, sužeistą ar pasiklydusį laukinį gyvūną, kreipkitės telefonu 112 arba į Gyvūnų globėjų asociaciją:

– Vilniuje: Justiniškių g. 64, Vilnius, „Buivydiškių veterinarijos klinika“, tel. 8 663 77737;

– Kaune: Šv. Gertrūdos g. 46, „Gyvūnų priežiūros centras“, tel. 837 322 333;

– Klaipėdoje: Kalnuvėnai, Klaipėdos raj., „Vakarų Lietuvos gyvūnų priežiūros centras“, tel. 8 687 36888;

– Alytuje: Norgeliškės, Alytaus raj., „Alytaus regiono gyvūnų globos namai“, tel. 8 686 29110;

– Šiauliuose: Žuvininkų g. 1, „Šiaulių jaunųjų gamtininkų centras“, tel. 8 415 23883;

– Panevėžyje: Senasis Vilniaus kel. 15, Liūdynė, „Jūratės Paltarokės ūkis“, tel. 8 633 69900.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.