Gyvenimas

2021.05.08 14:23

20 aukščiausių apžvalgos bokštų – žvilgsniui į Lietuvą iš paukščio skrydžio

LRT.lt2021.05.08 14:23

Įvairiausių formų ir aukščio – Lietuvoje stūkso daugiau kaip 30 apžvalgos bokštų, nuo kurių atsiveria viena už kitą gražesnės šalies lygumų panoramos. O jos šiuo metu itin džiugina akį – po lietingų dienų nušvitus saulei, gamta galutinai išsivaduos iš žiemos miego gniaužtų. Kopimas į apžvalgos bokštą – ir proga pasigrožėti kerinčiu reginiu, ir pasimankštinti!

Portalas LRT.lt parengė net 20 aukščiausių Lietuvos apžvalgos bokštų sąrašą. Jie išsibarstę po visą Lietuvą – stūkso Birštono, Molėtų, Anykščių, Varėnos, Akmenės ir kitose savivaldybėse.

1. Birštono apžvalgos bokštas (45 m., Birštonas)

Aukščiausio Lietuvos apžvalgos bokšto titulas kol kas priklauso Birštono apžvalgos bokštui. Iki Nemuno kilpų regioniniame parke ant Škėvonių gūburio pastatyto bokšto apžvalgos aikštelės reikia kilti 45 metrus, o viso bokšto aukštis siekia 51 metrą. Norint į jį pakilti, reikia užlipti 300 laiptelių, kylant į bokštą įrengtos šešios atokvėpio vietos.

Lankytojai su negalia gali privažiuoti automobiliu iki pat bokšto, kur įrengta nedidelė stovėjimo aikštelė. Jiems, kaip ir lipti laipteliais nenorintiems lankytojams, įrengti specialūs informaciniai stendai su QR kodais, kuriuos nuskaičius telefonu, jo ekrane matosi iš bokšto atsiveriantys vaizdai.

2. Mindūnų (Labanoro) apžvalgos bokštas (36 m., Molėtų r.)

Antrasis aukščiausias Lietuvos apžvalgos bokštas stūkso Molėtų rajone. Nuo Mindūnų apžvalgos bokšto žvelgiant į tolimas apylinkes driekiasi gaiviai žalios Labanoro regioninio parko pušys, o vakarinėje dalyje tyvuliuoja vienas didžiausių rytų Lietuvos senovės ledynų kilmės ežeras – Baltieji Lakajai. Matosi jo salos ir pusiasaliai.

Bokšto prieigose įrengti laiptai Baltųjų Lakajų ežero šlaite, takelis, pontoninis lieptas, pastatytas stalų ir suolų komplektas, šiukšliadėžės, pavėsinės, dviračių stovas, lauko tualetas, įrengtas apšvietimas.

3. Anykščių šilelio medžių lajų tako apžvalgos bokštas (35 m., Anykščių r.)

Medžių lajų takas – tai pirmasis takas Baltijos valstybėse ir visoje Rytų Europoje, kur galima pasivaikščioti medžių viršūnių lygyje. Medžių lajų tako kompleksas buvo atidarytas 2015 m. Kompleksą sudaro: informacinis centras, Medžių lajų takas ir apžvalgos bokštas.

Medžių lajų takas tęsiasi 300 m ir tolygiai kyla iki 21 m aukščio virš žemės. Tako pabaigoje yra apžvalgos bokštas, kurio apžvalgos aikštelės aukštis – 34 m. Čia galima apžvelgti apdainuotąjį Anykščių šilelį, pasigrožėti Šventosios upės vingiais, tolumoje pamatyti aukščiausios Lietuvoje Šv. Mato bažnyčios bokštus.

4. Sartų ežero (Baršėnų) apžvalgos bokštas (33 m., Rokiškio r.)

Visas Sartų ežero grožis ir prieš tūkstančius metų ledynų suformuotas Sartų regioninio parko kraštovaizdžio reljefas atsiveria iš Sartų ežero apžvalgos bokšto, stovinčio Baršėnų kaime, Rokiškio rajone, Sartų regioninio parko teritorijoje. Bokšto aukštis – 33 metrai.

5. Šiliniškių (Ginučių) apžvalgos bokštas (30 m., Ignalinos r.)

Išskirtinių formų Šiliniškių apžvalgos bokštas yra pirmoji apžvalgos aikštelė Lietuvoje, įrengta ant mobiliųjų telekomunikacijų anteninio bokšto. Jo apžvalgos aikštelė įrengta 30,5 m nuo žemės, o bokšto aukštis iš viso siekia 60 m.

Išdrįsusiems pakilti į aukštį, atsiveria panorama su medžių viršūnėmis, Ūkojo, Pakaso ir Sravinaičio ežerais, ošiančiais miškais su vietiniais gyventojais giesmininkais.

6. Kirkilų apžvalgos bokštas (30 m., Biržų r.)

Biržų regioninio parko teritorijoje prie Kirkilų karstinių ežerėlių pastatytas apžvalgos bokštas, kurio forma primena kanoją arba grimztančią valtį. Bokšto aukštis – beveik 32 metrai. 30 metrų aukštyje esančios apžvalgos aikštelės plotas – beveik 30 kvadratinių metrų. Pirmajame aukšte yra 27,75 m2 amfiteatras žmonių susibūrimams, nedideliems renginiams ar tiesiog poilsiui.

Prie pat apžvalgos bokšto pamatysite ir 800 m ilgio pažintinį taką su pontoniniais tilteliais – tai puiki galimybė stebėti šiuos unikalius vandens telkinius iš labai arti. Takas nutiestas per nedideles pelkutes ir pusiasalius su pelkėms būdinga augmenija ir gyvūnija.

Šalia Kirkilų ežerėlių taip pat rasite: vaikų žaidimų aikštelę, edukacinį „Vabzdžių viešbutį“, medinę „Garsų gaudyklę“,„Sun Eco“ paslaugų stotelę (kurioje galite įkrauti telefoną, pripūsti dviračio padangas, pasinaudoti raktais remontui ir t. t.), nemokamą Wi-Fi. Taip pat yra suoleliai, iškylų stalai, laužavietės, WC.

7. Puvočių apžvalgos bokštas (30 m., Varėnos r.)

Tai – ryšio bokštas Varėnos rajone, Dzūkijos nacionaliniame parke. Šiame bokšte 30 metrų aukštyje įrengta apžvalgos aikštelė, iš kurios atsiveria neaprėpiami Varėnos rajono miškai ir tarp jų įsikūręs etnografinis Puvočių kaimelis.

8. Krekenavos regioninio parko apžvalgos bokštas (30 m., Krekenava)

Šio bokšto aukštis – 30 m. Apžvalgos aikštelė įrengta 25 m aukštyje nuo žemės paviršiaus. Iš jos galima grožėtis Nevėžio slėniu ir apžvelgti aplinkines teritorijas maždaug 10 km atstumu.

Slėnyje matyti išsirangiusi Nevėžio upė, įvairių formų senvagės, užutekiai. Tolumoje – Krekenavos miestelis, mažosios bazilikos bokštai, buvusio Slabados malūno užtvanka, Krekenavos tvenkinys, apsuptos dirbamų laukų ir pievų ūkininkų sodybos ir miškų platybės. Naktį bokštas būna apšviestas.

9. Kamanų apžvalgos bokštas (30 m., Akmenės r.)

Kamanų mokomasis takas kviečia susipažinti su rezervato gamtos vertybėmis, o žygiuojant taku užkopti ir į 30 m. apžvalgos bokštą. Nuo jo atsiveria panorama su vaizdingomis Kamanų pelkės plynėmis ir salomis, aplinkui besidriekiančiais miškais. Tolumoje matyti Akmenės kraštui būdingas lygumų kraštovaizdis. Tiesa, šį bokštą galima aplankyti tik iš anksto susitarus su Kamanų valstybinio gamtinio rezervato direkcija.

10. Senadvario (Švenčionių) apžvalgos bokštas (26 m., Švenčionių r.)

Nuo 2008-aisiais pastatyto Švenčionių, arba kitaip vadinamo Kochanovkos (dabar kaimas susigrąžinęs senąjį Meilūnų pavadinimą), apžvalgos bokšto atsiveria Šventos ir Sirvėtos kraštovaizdžio draustinių miškų panoramos, matyti giliame slėnyje tyvuliuojančio Bėlio ežero kontūrai.

11. Vilkakalnio (Ignalinos) apžvalgos bokštas (26 m., Ignalina)

Vilkakalnio apžvalgos bokštas stovi ant kalvos Ignalinos miesto teritorijoje, virš Žaliojo (Šiekščio) ežero, šalia Lietuvos žiemos sporto centro. Nuo 26 m aukščio apžvalgos bokšto atsiveria nuostabūs panoraminiai vaizdai. Kalbama, jog kažkada šioje vietoje stovėjo medinis šuolių su slidėmis tramplinas, buvęs aukštesnis net už šį bokštą.

12. Merkinės apžvalgos bokštas (26 m., Varėnos r.)

Merkinės apžvalgos bokštas „Pušų gojelis“ – 26 m aukščio kraštovaizdžio apžvalgos bokštas, įrengtas Merkinėje, dešiniajame Nemuno krante. Jei diena vėjuota, viršutinėje bokšto aikštelėje šiek tiek jaučiasi siūbavimas, tačiau jo išsigąsti nereikėtų – bokštas yra visiškai saugus ir siūbavimui pritaikytas.

Iš bokšto lankytojo žvilgsniui atsiveria Nemuno kraštovaizdžio draustinis su Nemunu, kuriame stūkso didžiausia Dzūkijos nacionaliniame parke Pastraujo sala. Už upės slėnio tolyn į horizontą vilnijantys miškai primena, kad čia stūksojo Merkinės didžiagirė, kurioje medžiojo karaliai ir jų svečiai. Nuo bokšto gerai matyti ne tik dalis Merkinės senamiesčio, bet ir tiltas per Nemuną, 2014 m., atšventęs savo 100 metų jubiliejų.

13. Šiaulės kalno apžvalgos bokštas (21 m., Radviliškio r.)

Nuo bokšto viršaus atsiveria išskirtinis apylinkių kraštovaizdžio grožis. Prie bokšto įrengtas pėsčiųjų takas, vedantis į legendomis apipintą Kudinų piliakalnį, kitaip vadinamą Šiaulės kalnu, kitus netoliese esančius lankytinus objektus.

14. Drevernos apžvalgos bokštas (15 m., Klaipėdos r.)

Dreverna – senas, nuo 1253 m. minimas žvejų kaimas, įsikūręs Kuršių marių pakrantėje prie Drevernos upės žiočių. Kadaise čia veikė didžiulis žuvų turgus, plaukiojo laivai, klestėjo laivadirbystė, žvejyba. Dar ir šiandien Drevernoje išlaikyta senoji pamario žvejų kaimo struktūra. Į Drevernos apylinkes, marias, Naglių gamtinį rezervatą galite pažvelgti iš 15 metrų aukščio apžvalgos bokšto.

15. Veisiejų apžvalgos bokštas (15 m., Lazdijų r.)

Vienu kilometru į pietryčius nuo Veisiejų miestelio nutolusiame Kailinių kaime, Snaigyno ežero šiaurės vakarinėje dalyje, stovi 15 metrų aukščio Veisiejų regioninio parko apžvalgos bokštas. Nuo jo atsiveria ne tik Snaigyno ežero grožis su visomis trimis jo salomis, bet ir Veisiejų panorama.

Šį bokštą pavyko pastatyti vos per šešias savaites iš 25 tonas sveriančių metalo konstrukcijų. Jo geometrija paprastesnė, tačiau architektūra išskirtinė: jis primena taurę, kurią juosiantys sraigtiniai laiptai pakelia į apžvalgos aikštelę.

16. Rudesos (Baltųjų Lakajų) apžvalgos bokštas (15 m., Molėtų r.)

Rudesos apžvalgos bokšto, geriau žinomo kaip Baltųjų Lakajų priešgaisrinio bokšto bendras aukštis siekia apie 35 metrus, tačiau apžvalgos aikštelė įrengta 15 metrų aukštyje. Žiemą, rudenį ir pavasarį šį objektą galima pasiekti nebent traktoriumi ar visureigiu, o vasarą jo link veda mažas miško keliukas, jungiantis Mindūnų ir Rudesos kaimus.

Tiesa, kaip ir Kamanų bokšto lankymą, taip ir Rudesos bokšto lankymą oficialiai reikia suderinti su Rudesos girininkija arba Labanoro regioninio parko administracija.

17. Kokmaniškės kalno (Tytuvėnų) apžvalgos bokštas (15 m., Kelmės r.)

Nuo 15 m. aukščio Tytuvėnų apžvalgos bokšto, dar vadinamo Kokmaniškės arba Majako, atsiveria įspūdingas Tytuvėnų apylinkių kraštovaizdis: Pašakarnio tvenkinys, dvaro parkas, Gomertos kraštovaizdžio draustinio miškai, o gerai įsižiūrėjus tolumoje galima pamatyti garsiąją Šiluvos bažnyčią.

18. Aukštagirės apžvalgos bokštas (15 m., Šilalės r.)

Aukštagirės kalnas – tai aukščiausia Aukštagirės geomorfologinio draustinio kalva (apie 215 metrų). Užlipus į apžvalgos bokštą, atsiveria kalvotosios Žemaitijos kraštovaizdis ir tolumoje esantis Bilionių kaimas.

19. Rumšiškių apžvalgos bokštas (15 m., Kauno r.)

Nuo 15 metrų aukščio apžvalgos bokšto atsiveria kvapą gniaužiantys Kauno marių vaizdai, skardžiai, matyti ir Lietuvos liaudies muziejaus teritorija.

20. Metelių apžvalgos bokštas (15 m., Lazdijų r.)

Apžvalgos bokštas stūkso pietinėje Metelių kaimo dalyje prie pagrindinio kelio. Nuo jo galima apžvelgti Metelių kraštovaizdžio draustinio objektus – Metelio ežerą, paukščiams svarbią šlapią Kemsinės pievą, Metelių kaimą, kitoje ežero pusėje stūksantį Papėčių piliakalnį. Matomas siauras Dusios ežero ruožas.

Parengta pagal Turizmo informacijos ir lankytojų centrų ir regioninių parkų internete pateiktą informaciją.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.