Gyvenimas

2021.05.08 18:50

Psichologė neigia, kad psichikos sveikatos sutrikimai susiję tik su pačiu žmogumi: daug lemia ir aplinka

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2021.05.08 18:50

Dalis visuomenės vis dar įsivaizduoja, kad yra psichiškai sveiki ir psichiškai nesveiki žmonės, tačiau iš tiesų yra visai ne taip, LRT TELEVIZIJOS laidoje „Labas rytas, Lietuva“ tikina psichologė Aurelija Auškalnytė. Anot jos, apskritai psichikos sveikatos sutrikimai nebūtinai susiję su konkrečiu individu, daug lemia ir aplinka bei jos poveikis.

„Žmonės gyveno ir kai kurie dar gyvena iliuzijoje, kad yra psichiškai sveiki žmonės ir psichiškai nesveiki. Tai toks įsivaizdavimas, kad psichikos sveikata yra binarinė: sveiki, nesveiki. Iš tikrųjų yra visai ne taip. Mūsų psichikos sveikatą labiau galima palyginti su kontinumu: visi patiriame tam tikrų iššūkių“, – mintimis dalijasi psichologė.

Jos manymu, tai puikiai parodė karantinas, pandemija – kad kiekvienas galime patirti sunkumų, susijusių su psichikos sveikatos būkle, ypač esant tokioms sunkioms sąlygoms. Tad iš tiesų psichikos sveikata itin susijusi su tuo, ką patiriame iš išorės, o išorė nuolat kinta, tad nuolat kinta ir mūsų būsena.

Psichologė džiaugiasi po truputį nykstančiais stereotipais, gaubiančiais psichinę sveikatą: kalbėti šia tema tampa įprasta kasdienybės dalimi

„Stereotipas, kad ėjimas pas psichologą – kažkas nemalonaus, nyksta. Visi suprantame, kad galima kreiptis pagalbos, tai kaip tik stiprus veiksmas – ieškoti pagalbos, kai sunku. Labai norėčiau, kad ir toliau tie stereotipai nyktų, mes psichikos sveikatą pradėtume matyti kitaip, nebebūtų tos neigiamos konotacijos vien išgirdus žodį „psichika“. Pastebiu aplinkoje, kad žmonės šį žodį vartoja jau daug drąsiau“, – kalba A. Auškalnytė.

Iš tiesų kalbėjimas apie tai, kaip jaučiamės, tapo mūsų gyvenimo palydovu. Tarsi perbraižomas normalumo žemėlapis, pažymi psichologė.

Visgi praėjusiais metais Lietuvos socialinių tyrimų centro Etninių tyrimų instituto užsakymu atlikta visuomenės nuostatų apklausa parodė, kad 45 proc. lietuvių nenorėtų gyventi žmogaus su psichikos negalia kaimynystėje.

„Psichikos negalią iš tiesų reikėtų vadinti psichosocialine negalia. Socialinis elementas, aplinkos poveikio elementas, aplinkos kliūtis man dalyvauti su mano savybėmis, ypatybėmis, sunkumais, yra labai svarbus“, – sako A. Auškalnytė.

Plačiau – gegužės 7 d. laidos „Labas rytas, Lietuva“ įraše.

Psichologė džiaugiasi po truputį nykstančiais stereotipais, gaubiančiais psichinę sveikatą: kalbėti šia tema tampa įprasta kasdienybės dalimi
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.