Gyvenimas

2021.05.09 14:41

Atsakinga spinta – gerai apgalvota: kaip tokią susikurti?

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2021.05.09 14:41

Šylant orams galvojate susitvarkyti spintą ir pamažu išsitraukti vasarinius drabužius? Verta pakalbėti ne apie mados tendencijas, o aptarti tai, kas nekinta. Kokią spintą galima vadinti atsakinga? Kaip spintos turinys susijęs su ekologija ir ką galime padaryti norėdami gyventi tvariau?

Vilnietės Tomos Konopackaitės spinta – vos didesnė nei metro pločio. Mergina įsitikinusi – į tokią gali tilpti visi jai visiems metų sezonams reikalingi drabužiai. Sumažinti drabužių kiekį teko atsikėlus į naują būstą, be to, Toma domisi japonų tvarkymo specialistės Mari Kondo idėjomis ir, pritardama joms, teigia – spintoje šiandien tik tai, kas jai pačiai teikia džiaugsmą. Tas pats galioja ir knygoms bei buities daiktams.

„Pradėjau daryti gana dažnas spintos revizijas. Pastebėjau, kad kai kurie rūbai guli nukišti į spintos galą, yra tiesiog nedėvimi. Pagalvojau, kad kažkam kitam tas rūbas, kuris yra kokybiškas, teiks džiaugsmą. Man galbūt reikia mažiau, tuomet visus tuos rūbus nešiosiu, mylėsiu, saugosiu. Gera dėvėti rūbus, kurie mylimi, tu juos visus dėvi, o ne tik jų dalį“, – pasakoja Toma.

Mažiau yra daugiau – vis aktualesniam dėl ekologinių problemų tampančiam posakiui pritaria pašnekovė ir dalijasi savo atrastais būdais palaikyti minimalizmą spintoje: prieš kiekvieną sezoną jos turinį peržvelgti, taip pat tvarkingai susirašyti visus turimus drabužius.

Atsakinga spinta: vilnietė Toma įsitikinusi – svarbu ne rūbų kiekis, o jų kokybė ir derėjimas tarpusavyje

Variantų, ką daryti su nebereikalingas drabužiais, yra ne vienas, o Toma pamini dar vieną priežastį, dėl kurios yra linkusi atsisakyti vis naujų ir naujų drabužių įsigijimo. Tai galvojimas apie tuos žmones, kurie vargingose pasaulio šalyse greitosios mados tinklams dirba sunkiomis sąlygomis, jiems prastai mokama.

Mergina, įsivertinusi, ko iš tiesų jai reikia, mieliau perka dėvėtų drabužių parduotuvėse, taip pat iš antrų rankų interneto platformose ir stengiasi drabužius nešioti kuo ilgiau. Ilgesnį tų pačių drabužių dėvėjimą, turimų daiktų gyvavimo laiko pratęsimą galvojant apie ekologiją akcentuoja ir dizainerė Monika Pranckaitytė. Principas, sako, paprastas – kuo ilgiau dėvimas rūbas, tuo jis tvaresnis.

„Pirmas žingsnis, ką tikrai galime padaryti, užtikrinti, kad jau turimi daiktai gyvuotų kaip įmanoma ilgiau. Rūbas neturi galiojimo laiko – prasidėjus naujam sezonui nėra būtina eiti pirkti kažko naujo ir išmesti to, kas yra kokybiška ir mums vis dar patinka, tinka.

Kitas dalykas – rūbų priežiūra. Skalbimas – vienas iš dalykų, į kurį galėtume atkreipti dėmesį. Daugelio rūbų nereikia taip dažnai skalbti, kaip mes įpratę“, – teigia ji.

Kilus minčiai, kad neturite ką apsirengti, dizainerė ragina objektyviai pažvelgti į spintą ir pamatyti drabužių kiekį joje. Tvarkymui pataria skirti pusdienį, esant geros nuotaikos, jokiu būdu nekaltinant savęs, įvertinti kiekvieną drabužį, ar jis vis dar tinkamas ir norimas dėvėti, ar su juo jaučiamasi gerai. Pasilikus mielus – įvertinti, kaip jie dera tarpusavyje.

Dizainerė sako: pasidarykite sąrašą, kiek ko turite ir ko jums trūksta. Apsipirkimas taps matematiškas, bet labai paprastas. „Užkertame kelią impulsyviam pirkimui. Nuėjęs į parduotuvę ieškosiu džinsų, o ne dar vienos suknelės, kurių turiu jau dešimt“, – kalba ji.

Ieškant ilgaamžių drabužių pašnekovė pataria domėtis jų kokybe, rūpinantis tvarumu – būdais, kaip jie pagaminti, ir pagalvoti, kokį gyvenimo būdą ir elgesį su darbuotojais savo pinigais pirkdami drabužius norėtume remti? Žmogaus darbas, gamtos resursai – visa tai, pabrėžia pašnekovės, galiausiai atsiduria ir spintoje.

Plačiau – gegužės 6 d. laidos „Labas rytas, Lietuva“ įraše.

Atsakinga spinta: vilnietė Toma įsitikinusi – svarbu ne rūbų kiekis, o jų kokybė ir derėjimas tarpusavyje
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.