Gyvenimas

2021.05.05 18:58

Tortų karalius – „Napoleonas“: ginčai dėl atsiradimo ir senovinis receptas

LRT TELEVIZIJOS laida „Beatos virtuvė“, LRT.lt2021.05.05 18:58

Tortas „Napoleonas“ – puikiai pažįstamas desertas, iki šiol keliantis aistras ir dėl savo kilmės, ir dėl tikrojo recepto. Tiesa, visus ginčus dėl torto istorijos nustelbia pasakiškas jo skonis. Tortų karalių „Napoleoną“ nesunku pasigaminti ir namuose.

Gegužės 5 d. minimos 200-osios Napoleono Bonaparto mirties metinės. Kai kuriuose šaltiniuose rašoma, jog būtent šio imperatoriaus garbei buvo pavadintas ir garsusis tortas „Napoleonas“.

Tiesa, gardėsio atsiradimo istorijų galima rasti ir kur kas daugiau. Belgai tvirtina, jog tortas atsirado jų krašte, italai tikina, kad tai jie pirmieji tortu pavaišino Napoleoną Bonapartą, panašių versijų laikosi ir austrai, rusai.

Gerai, kad dėl torto kilmės vykstančias batalijas nustelbia dangiškas ir abejingų nepaliekantis deserto skonis. Tiesa, ir receptų „Napoleono“ torto – ne vienas.

Štai LRT TELEVIZIJOS laidoje „Beatos virtuvė“ prieš kurį laiką viešėjusi kulinarė Rūta Paulauskienė pasidalijo prieš 25 metus gautu „Napoleono“ torto receptu ir sako, kad kiekvienai šeimininkei jis pavyks kitoks, nors ir bus gaminamas pagal tą patį receptą.

„Tai – tortų karalius, mėgstamiausias tortas Lietuvoje – „Napoleonas“. Šis – man skaniausias, kokį esu valgiusi“, – kalbėjo laidos vedėja Beata Nicholson. Kitaip, nei dažniausi šio torto variantai, šis „Napoleonas“ gaminamas ne su plikytu, o su kiaušininiu kremu, pagardintu citrinomis.

„Napoleonui“ reikės:

Tešla:

600 g sviesto,

800 g miltų,

300 g grietinės,

1 šaukštelio sodos,

trupučio citrinos sulčių,

1 kiaušinio.

Kremas:

10 kiaušinių baltymų,

500 g cukraus,

400 g sviesto,

3 citrinų.

Gaminimo būdas – 2018 m. laidos įraše:

Beatos virtuvė 39 laida

Ant medinės pjaustymo lentelės berkite šiek tiek miltų ir ant jų dėkite šaltą sviestą. Dideliu peiliu kapokite sviestą kartu su miltais. Svarbu sviestą iki smulkių gabalėlių sukapoti taip greit, kad jis nespėtų ištirpti.

Į grietinę dėti šaukštelį citrinos sulčių ir šaukštelį sodos, gerai išmaišyti. Grietinę dalimis pilti ant sukapoto sviesto ir miltų masės, kapoti toliau. Sudėjus visą grietinę, įmuškite vieną kiaušinį ir kapokite tol, kol tešla pasidarys lipni, tada pradėkite minkyti, kol ji nebelips prie rankų.

Iš tešlos suformuokite pailgą cilindrą ir padalinkite į lygias 8 dalis. Kiekvieną dalį atskirai suvyniokite į maistinę plėvelę ir dėkite į šaldytuvą 3–4 valandoms.

Kol tešla šąla, pasigaminkite kremą. Pasiruoškite karšto vandens vonelę – į vieną dubenį pilkite verdančio vandens. Kitame dubenyje trumpai plaktuvu suplakite kiaušinio baltymus ir dėkite dubenį su plakiniu į karšto vandens dubenį.

Po truputį į baltymus dėkite cukrų ir nuolat plakite plaktuvu, kol baltymai taps balti ir purūs, o masė primins morengą. Į ją dėkite kambario temperatūros sviestą ir išplakite plaktuvu, tuomet supilkite citrinos sultis ir gerai išmaišykite.

Atšaldytos tešlos gabalėlius iškočiokite iki plonų lakštų, juos subadykite šakute ir 10–13 minučių dėkite į iki 180 laipsnių įkaitintą orkaitę. Iškepus lakštams, dar šiltus išpjaukite pagal norimą apskritą formą, o likusius trupinius atidėkite į šalį.

Kiekvieną lakštą gausiai sutepkite kremu ir sluoksniuokite, pasilikite kremo viršutiniam sluoksniui. Susluoksniavus ir aptepus tortą kremu, padėkite jį 30 min. į šaldytuvą. Elektrine smulkintuve susmulkinkite likusius lakštų trupinius ir jais padenkite torto viršų ir kraštus.

Tortą galima dekoruoti gėlėmis ir cukraus pudra.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.