Gyvenimas

2021.05.01 13:58

Pasiruoškite pajūrio šturmui: naujiems įspūdžiams – 10 mažiau atrastų lankytinų vietų

LRT.lt2021.05.01 13:58

Jeigu jūsų nuotraukų albumą jau užpildė kadrai su kvapą gniaužiančiais į Baltiją besileidžiančios saulės vaizdais, jei spėjote pasidaryti fotografiją prie garsiosios Olandų kepurės, metas ieškoti naujų lankytinų vietų pajūryje. Kad nepritrūktumėte idėjų, portalas LRT.lt sudarė pasiūlymų sąrašą.

1. Kalotės ežeras

Pajūrio regioninio parko teritorijoje besidriekiantis Kalotės ežeras nuo Klaipėdos nutolęs apie 10 km. Įdomu tai, jog ežero forma primena širdį, o didžiausias jo gylis – vos 2,4 m! Šalia įrengtoje poilsiavietėje galima ne tik pasigrožėti gamta ar surengti iškylą – rudenį ir pavasarį į Kalotės ežerą laikinam prieglobsčiui susirenka reti migruojantys paukščiai. Galite būti tikri – jie dovanos ir puikų reginį, ir gražų koncertą!

2. Pažintinis takas „Litorina“

Dar vienas Pajūrio regioninio parko perlas – šaltinių išvagotais miško takais vedantis pažintinis takas „Litorina“. Litorina vadinama viena Baltijos jūros vystymosi stadijų. Prieš maždaug 7,5 tūkst. metų, kai tyvuliavo Litorinos jūra, vandens lygis toje vietoje buvo gerokai aukštesnis, todėl skyrėsi ir kranto linija. Daugiau nei 2 km vingiuojančio tako pradžios stotelė – žymioji Olandų kepurė. Ko gero jau žinote, kad ant kone 25 m skardžio įrengtos regyklos, nuo kurių atsiveria nuostabūs Baltijos jūros vaizdai.

3. Dreverna

Dreverna – senas, nuo 1253 m. minimas žvejų kaimas, įsikūręs Kuršių marių pakrantėje prie Drevernos upės žiočių. Kadaise čia veikė didžiulis žuvų turgus, plaukiojo laivai, klestėjo laivadirbystė, žvejyba. Dar ir šiandien Drevernoje išlaikyta senoji pamario žvejų kaimo struktūra. Turistams įrengtas 15 m. apžvalgos bokštas, atidaryta Kuršmarių laivų statytojo Jono Gižo (1867–1940) etnografinė sodyba, Mažųjų laivų uoste veikia restoranai ir kavinės, išvystytos vandens pramogos, veikia kempingas.

4. Žiemos sodas Kretingoje

Kretingą iš Palangos automobiliu pasieksite per mažiau nei 20 minučių. Išties verta apsilankyti Kretingos dvare – jame grafas Juozapas Tiškevičius įkūrė oranžeriją, šiandien žinomą Žiemos sodo pavadinimu.

Šiuo metu Žiemos sode, 693,16 kv. m. plote, auga daugiau kaip 170 rūšių apie 5 tūkst. augalų. Gausiausias kolekcijas sudaro svyrantys (ampeliniai) augalai, sukulentai, epifitai, dracenos ir šilkmedinių šeimos atstovai. Žiemos sodo baseine auga vandens lelijos ir viksvuolės, tarp kurių plaukioja ryškiaspalviai japoniniai karpiai, lankytojus pasitinka balinių vėžliukų šeimyna bei margaspalvė papūgėlė Barbora.

5. Radailių dvaras

Netoli Klaipėdos įsikūrusiame poilsio ir pramogų parke įsikūręs Dinozaurų parkas – čia riaumoja net 50 dinozaurų, tikrai sužavėsiančių mažuosius keliautojus. O vienas dinozauras net apvertė dviaukštį – Radailių dvare galima aplankyti ir apverstą namą.

6. Šventosios medžio skulptūrų parkas

Įdomu tai, jog šis parkas buvo įkurtas jau kone prieš 40 metų. Tiesa, tuo metu jis veikė visai kitoje Šventosios miško vietoje. 1998 m. mišką grąžinus savininkams, taką teko iškelti, tad dalis skulptūrų buvo perkeltos į naują, dabartinę, vietą.

Važiuodami Liepojos plentu nuo Šventosios Latvijos link, dešinėje pamatysite Būtingės evangelikų liuteronų bažnyčią. Prieš pat ją pasukite dešinėn – toliau kelią diktuos stendai.

Šiuo parku driekiasi net keli miško takai: „Takas dideliems ir mažiems“, „Mįslių šlaitas“, „Ežio takas“, „Ežiuko takelis“ ir informacinis pažintinis miško takas.

7. Pakrantės artilerijos baterija Kukuliškių kaime

Mėgstantiems lankytis paslaptinguose, kadaise įslaptintuose kariniuose objektuose, verta aplankyti Kukuliškių kaimą. Čia rasite pakrantės artilerijos bateriją „Memel Nord“, pastatytą II pasaulinio karo pradžioje. 1939 m. kovą Klaipėdos kraštą prijungus prie Vokietijos ir Vokietijai besiruošiant žygiuoti į rytus, buvo įrengtas karinis jūrų uostas, pradėta įtvirtinti Klaipėdos pajūrį.

Greičiausiai kranto apsaugos fortas, esantis į šiaurę nuo Olandų kepurės, buvo pastatytas ir įrengtas apie 1940 m., kai TSRS siena, okupavus Lietuvą, priartėjo prie šiaurinės Vokietijos pasienio ribos.

Fortai turėjo būti įrengti pagal tipinius projektus. Fortus prie Klaipėdos sudarė 9 gelžbetoniniai įrenginiai, sujungti požeminiais keliais. Išorėje įėjimai buvo užmontuoti ir pridengti spygliuotos tvoros užtvaromis, fortai apginkluoti pabūklais ir kulkosvaidžiais. Giruliuose buvo įkurdinti artilerijos bazės kariai ir karininkai, ėmė veikti ir artilerijos pajėgų sanatorija.

8. Interaktyvus lietuviškų pasakų parkas

Palangoje įsikūręs interaktyvus lietuviškų pasakų parkas tikrai sužavės mažuosius. Čia jie galės laipioti, sukioti atskiras skulptūrų detales, žaisti. Ties kiekviena skulptūra rasite įrengtą informacinę lentelę – čia parko lankytojai gali ne tik perskaityti pasaką, bet ir išgirsti, kaip ją seka Inga Valinskienė.

9. Nemirseta

Nemirsetos kraštovaizdžio draustinis pasitinka su įspūdingais vaizdais. Čia nedideliais atstumais kaitaliojasi įvairūs vietovaizdžiai: apsauginis pajūrio kopagūbris, senovinis Litorinos jūros šlaitas, parabolinių kopų gūbrys, banguota smėlio lyguma. Verta apsilankyti ir 20 a. pradžioje pastatytoje Senojoje laivų gelbėjimo stotyje.

10. Tyrų pažintinis takas

Daugiau nei 6 km vingiuojantis Tyrų pažintinis takas driekiasi Kliošių kraštovaizdžio draustinio teritorijoje ir prasideda pusiaukelėje tarp Priekulės ir Drevernos miestelių. Čia pasitinka ne tik paukščių gausa ir gamtos įvairovė, bet ir apžvalgos bokštas bei trys skirtingos ekosistemos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt