Gyvenimas

2021.04.07 21:52

6 pavojingi vaistų ir maisto deriniai: vartojant geležį teks nemažai ko atsisakyti

LRT TELEVIZIJOS laida „Klauskite daktaro“, LRT.lt2021.04.07 21:52

Daug sveikų produktų, vartojami su tam tikrais vaistais, gali ne tik sumažinti jų poveikį, bet ir pakenkti, tad LRT TELEVIZIJOS laidoje „Klauskite daktaro“ Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius Alvydas Unikauskas pateikia 6 pavojingas vaistų ir maisto kombinacijas. Pavyzdžiui, vartodami kalcio kanalų blokatorius šiukštu nevalgykite greipfrutų, nes vaistai kepenyse nebus skaidomi ir kaupsis.

Maistas yra vaistas, tačiau gausybė sveikų produktų, vartojami su tam tikrais medikamentais, gali ne tik sumažinti jų poveikį, bet ir jums pakenkti. Apie kai kurias pavojingas vaistų ir maisto kombinacijas privalo žinoti kiekvienas.

Pavojingos vaistų ir maisto kombinacijos

1. Kalcio kanalų blokatoriai ir greipfrutai

Pasak Lietuvos sveikatos mokslų universiteto farmacijos specialistės, vaistinės farmacinės veiklos vadovės, vaistininkės Aistės Volungevičiūtės, greipfrutuose yra tam tikrų cheminių medžiagų, kurios blokuoja vaistų skilimą kepenyse. Kadangi vaistai nesuskaidomi, jie kaupiasi organizme ir gali sukelti toksinį poveikį.

„Kai geriame kalcio kanalų blokatorius, o kepenys funkcionuoja tinkamai, jos sugeba šitą vaistą skaidyti. Mes gauname veikliąją medžiagą, be to, vaistas kepenyse „nukenksminamas“ iki mus nežalojančių sudedamųjų dalių.

Pavojingos vaistų ir maisto kombinacijos: gali ne tik sumažinti poveikį, bet ir pakenkti?

Bet jeigu kepenys nėra sveikos ir mes vartojame tą vaistą, jis pradeda žaloti mūsų kepenis. Kepenys nepajėgios tinkamai funkcionuoti, tokiu atveju vietoje to, kad kalcio kanalų blokatoriai būtų suskaidomi, jie pamažu pradeda kauptis kepenyse ir pažeidžia kepenų ląsteles. Šitą procesą sukelia greipfrutai“, – pasakoja A. Unikauskas.

2. Bronchus plečiantys vaistai ir kofeinas

Tiek kofeinas, tiek bronchus plečiantys vaistai turi stimuliuojamąjį poveikį, todėl gali sutrikdyti net širdies ritmą, sunkiais atvejais – sukelti traukulius, perspėja laidos vedėjas.

„Visus perspėjame, kad jeigu vartoja teofiliną arba naudoja inhaliatorius ir yra kavos mėgėjai, jokiu būdu kavos negertų iš karto pavartoję vaisto. Darykite pertraukas, bent jau valandos ar dviejų“, – kalba A. Volungevičiūtė.

3. Beta adrenoblokatoriai ir daug baltymų turintys maisto produktai

Beta adrenoblokatoriai – vaistų grupė, kuri gali būti skiriama siekiant sumažinti kraujo spaudimą, esant kai kuriems širdies ritmo sutrikimams. Beta adrenoblokatoriai ir didelis baltymų kiekis padidina vaistų biologinį prieinamumą, o tai gali sukelti šalutinį poveikį. Dažniausiai šią klaidą, pasak vaistininkės, daro sportuojantys žmonės, vartojantys baltyminius kokteilius.

Alkoholis ir vaistai apskritai yra visiškai nesuderinamas dalykas, tačiau jeigu taip nutiko, kad žmogus vartoja raminamuosius vaistus ir dar išgėrė alkoholio, sulėtėja kvėpavimo funkcija, slopinama širdies veikla.

4. Geležies preparatai ir pieno produktai, kiaušiniai, kava, arbata

„Jeigu vartojame geležies preparatus ir tuo pat metu valgome pieno produktus, kiaušinius, geriame kavą, arbatą, geležį išgeriame, tačiau jo organizmas pasisavinti nesugeba. Tuo metu, kai vartojame geležies preparatus, reikėtų vengti pieno produktų, kavos, arbatos, kiaušinių ir gerti vitaminą C arba užsigerti vandeniu su citrina“, – aiškina A. Volungevičiūtė.

5. Paracetomolis ir alkoholis

A. Unikausko teigimu, paracetomolis gali pažeisti kepenis, lygiai taip pat ir alkoholis. Yra nustatyta tam tikra dozė, kiek per parą galima suvartoti paracetamolio. Pavartojus daugiau galima net numirti, mat kepenys tiesiog sugriaunamos. Atminkite, jeigu pavartojote alkoholio, rekomenduojama paracetamolio nevartoti bent 12 valandų.

6. Raminamieji ir alkoholis

„Reikėtų pasakyti, kad alkoholis ir vaistai apskritai yra visiškai nesuderinamas dalykas, tačiau jeigu taip nutiko, kad žmogus vartoja raminamuosius vaistus ir dar išgėrė alkoholio, pirmas dalykas, sulėtėja kvėpavimo funkcija, slopinama širdies veikla, sulėtėja pulsas, mažėja kraujo spaudimas, žmogus gali jaustis silpnai, mieguistas“, – sako laidos viešnia.

Su kokiu maistu negalima vartoti antibiotikų?

A. Volungevičiūtė pažymi, kad antibiotikai – viena iš įnoringiausių vaistų grupių. Reikėtų žinoti, kad antibiotikų nerekomenduojama vartoti su pieno produktais, nes jie slopina antibiotikų poveikį, taip pat reikėtų vengti rūgščių sulčių, acto turinčių produktų.

„Daugumą antibiotikų reikėtų gerti po valgio, yra keletas išimčių, kada juos reikėtų gerti prieš valgį. Dar kas labai svarbu, kad reikia laikytis ritmo: jei geriame dvi tabletes per dieną, tai būtinai kas 12 valandų, jeigu geriame tris tabletes per dieną, kas 8 valandas“, – priduria pašnekovė.

Nebijokite klausti vaistininkų – juk geriau kelis kartus pasitikslinti, negu kentėti nuo nemalonių pojūčių. Ir prisiminkite – vaistą nuo nuodo skiria tik dozė, primena A. Unikauskas.

Plačiau – kovo 25 d. laidos „Klauskite daktaro“ įraše.

Parengė Indrė Motuzienė.

Pavojingos vaistų ir maisto kombinacijos: gali ne tik sumažinti poveikį, bet ir pakenkti?